“Elemental Business Centre” ēkas savienos parametriskā fasāde

0
543
Publicitātes attēls.

Skanstē topošajām biroju nomas kompleksa Elemental Business Centre ēkām savienojošajā daļā ir uzstādīta piramīdas formas 3D parametriskās sistēmas stikla fasāde – šobrīd vienīgā tāda Latvijā.

Dubaijā ražotā fasāde ir veidota sadarbībā ar uzņēmumu Schüco. Elemental Business Centre ēku arhitekti Tarmo Millers (Tarmo Miller) un Indreks Almans (Indrek Allmann) no arhitektu biroja PLUSS Architects stāsta, ka pirmā Schüco Parametric System demonstrēšana notika BAU 2017 izstādē Minhenē un Elemental Business Centre ir vienas no pirmajām ēkām pasaulē, kurās šī parametriskā sistēma ir ieviesta.

Parametriskā fasāde ir dizaina pieeja, kurā izmanto parametrus un algoritmus, lai veidotu un pielāgotu ēkas vai struktūras fasādi, sasniedzot vēlamos dizaina un funkcionalitātes rezultātus. Šāda veida fasāde tiek radīta, izmantojot datorprogrammas, kas ļauj projektētājiem kontrolēt un pielāgot dažādus parametrus, piemēram, izmērus, formas, rakstus un citus dizaina elementus, lai panāktu vēlamo izskatu un funkcionalitāti.

Elemental Business Centre ēku arhitekti Tarmo Millers un Indreks Almans uzsver, ka piramīdas formas 3D parametriskās sistēmas stikla fasāde ir viens no elementiem, kas nosaka biroja nomas kompleksa ēku vizuālā izskata unikālo raksturu. Īpašu uzmanību viņš pievērš fasādes paneļu dizainam un to apjomam, izmēram un novietojumam, kas attīstījās un mainījās projektēšanas procesa laikā. Katrai iterācijai bija jāpārdefinē vispārējā vizuālā koncepcija mazākā mērogā, bet galīgais risinājums koncentrējas uz piramīdas paneļa un publiskās zonas vizuālo sinerģiju tuvplānā. “Jāuzsver, ka Elemental Business Centre publiskajā ārtelpā fasādes paneļi kalpo arī kā būtiska vizuālās spēles sastāvdaļa starp gludo un cieto grīdu un sistemātiski raupjiem baltajiem griestiem,” stāsta T. Millers.

Arhitekts arī norāda, ka fasādes paneļi ir ne tikai kā vizuāls elements, bet tie veic arī tehnisku funkciju. Piemēram, fasādes paneļa forma palīdz samazināt pārmērīgā saules siltuma un gaismas daudzumu, kas nonāk ēkā, līdzsvarojot to ar esošās telpas izmantošanas vajadzībām un prasībām. Elemental Business Centre pārdošanas vadītājs Imants Krēsliņš stāsta, ka šādu tehnisku risinājumu pielietošana ir saskaņā ar biroju nomas kompleksa priekšnosacījumu ēku būvniecībā un dizainā izmantot inovatīvus energoefektivitātes un ilgtspējas veicinošus risinājumus.

Parametriskā fasāde veido abu Elemental Business Centre ēku savienojošo daļu, pa kuru būs iespējams aiziet no vienas ēkas uz otru. Savienojošajā daļā atradīsies dienas restorāns Restart un konferenču centra telpas, kur varēs uzņemt līdz 60 cilvēkiem. Uz savienojošo daļu varēs nokļūt gan no ārpuses, izmantojot baltās kāpnes, gan arī atsevišķi no katras ēkas otrā stāva.

Biroju nomas kompleksu Elemental Business Centre plānots nodot ekspluatācijā jau šā gada rudenī, un jau šobrīd ir iznomāti 70% jeb vairāk nekā divas trešdaļas no kopējās projekta iznomājamās platības.