EM centralizācijas projekts apturēts

0

Valsts akciju sabiedrības Valsts nekustamie īpašumi rīcībā ir pilna informācija par Elizabetes ielas 2.nama tehnisko stāvokli un provizoriskie aprēķini Ekonomikas ministrijas iestāžu centralizācijas projektam.

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) kā valsts kapitālsabiedrībai ir saistošs valdības lēmums nojaukt ēku Elizabetes ielā 2 Rīgā, lai būvētu tās vietā akustisko koncertzāli, un uzņēmums to respektē.

Līdz šim saskaņā ar iepriekšējās valdības konceptuālo lēmumu VNĪ strādāja ar Ekonomikas ministrijas (EM) un tās padotības iestāžu centralizāciju – izvietošanu vienuviet ēkā Elizabetes ielā 2. Tomēr divu gadu laikā projekts netika apstiprināts, jo bija neskaidrība attīstības projekta īstenošanas nepieciešamībai. Mainoties ministriem, saņēmām indikācijas no lietotāja, ka lēmums tiek pārvērtēts, tādēļ šī attīstības projekta izpilde nav sākta. Publiski izskanējis –, nododot nekustamo īpašumu Elizabetes ielā 2 akustiskās koncertzāles celtniecībai, EM un tās iestāžu izvietošanai tiks meklēts cits risinājums.

Iepriekš 2019. gada februārī VNĪ Kultūras ministrijai (KM) nacionālās koncertzāles novietošanai piedāvāja četrus zemesgabalus, bet nekustamais īpašumus Elizabetes ielā 2 nebija to skaitā. Šī gada sākumā KM pārstāvji jautāja par ēkas Elizabetes ielā 2 attīstības plāniem, VNĪ atbildēja, ka nekustamais īpašums rezervēts EM iestāžu centralizācijai. Likumprojekta sagatavošanas gaitā pēc KM pieprasījuma VNĪ sniedza projekta virzīšanai nepieciešamos faktus par būvi, teritorijas platību, kā arī provizoriskos aprēķinus ēkas demontāžai.

Ēka Elizabetes ielā 2 teju 15 tūkstošu kvadrātmetru platībā ir modernisma arhitektūras paraugs. Konstruktīvi tā ir tehniski apmierinošā stāvoklī, un patlaban to izmanto vairākas organizācijas. VNĪ to uztur darba kārtībā līdz lēmumam par tālāko likteni. Pašlaik noslēgti 85 īstermiņa nomas līgumi. Ēkai Elizabetes ielā 2 ir nolietoti iekšējie inženiertīkli, tie ir jāatjauno. To bija plānots darīt līdz ar plašāku atjaunošanu EM iestāžu pārcelšanās projekta gaitā. Nākamgad ēkas Elizabetes ielā 2 ekspluatāciju bija plānots pārtraukt, jo nepieciešams atjaunot ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Nomniekiem VNĪ piedāvā citas telpas uzņēmuma pārvaldībā esošajās būvēs. Tiesa, mūsdienīgai ēkas attīstībai būtu nepieciešami ieguldījumi – tie bija plānoti iestāžu centralizācijas projektā.

Pēc VNĪ provizoriskajām aplēsēm, ēkas Elizabetes ielā 2 pielāgošanai jeb pārbūvei EM un tās iestāžu vajadzībām nepieciešami 22,5 miljoni eiro jeb 1500 eiro/m2 būvniecībai, 1,5 miljoni eiro – telpu aprīkošanai ar mēbelēm, 1,5 miljoni eiro – teritorijas labiekārtošanai. Izdevumi samazinātos par 8,8 miljoniem eiro, ja atsavinātu EM līdzšinējo ēku Brīvības ielā 55.

Tā kā valdība lēmusi par koncertzāles novietni Elizabetes ielā, VNĪ ir gatavi sadarbībā ar KM īstenot šo projektu. Atbilstīgi valdības lēmumam kapitālsabiedrība darīs visu vajadzīgo projekta īstenošanai. Ņemot vērā lēmumu ēku Elizabetes ielā 2 nojaukt, VNĪ organizēs izpēti un izstrādās projektu, ievērojot drošības nosacījumus un izvēloties konkrētajai situācijai un apkārtējai apbūvei piemērotāko risinājumu. Būvprojekta izstrādei, ekspertīzei, demontāžas plānošanai, projektēšanai un izpildei nepieciešami aptuveni trīs miljoni eiro.

Pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris augusta numura (Nr. 75).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

Pievienot komentāru