EM: “Gazprom” piederošo “Conexus” akciju iegādei nav ietekmes uz valsts budžetu

0
4
Inčukalna pazemes gāzes krātuve.

Darījumā, kurā valstij piederošā AS Augstsprieguma tīkls iegādājās Krievijas gāzes koncerna Gazprom rīcībā esošās Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid (Conexus) akcijas, nav ietekmes uz valsts budžetu, aģentūrai LETA apgalvoja Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktors Edijs Šaicāns.

Gazprom pērn decembra beigās rīkoja izsoli, piedāvājot ikvienam interesentam iegādāties Krievijas koncernam piederošās Conexus akcijas ar izsoles sākumcenu 79 miljoni eiro. Šaicāns uzsvēra, ka Latvija šajā izsolē nepiedalījās. Lai arī joprojām nav zināms Gazprom rīkotās izsoles rezultāts, EM eksperts pieļāva, ka izsoles rezultātā tika atrasts potenciālais Conexus akciju pircējs, jo šā gada sākumā, atbilstoši Enerģētikas likumam, Gazprom vērsās pie Latvijas valdības, lai noskaidrotu, vai Latvija izmantos vai neizmantos akciju pirmpirkuma tiesības.

EM veica potenciālā darījuma izvērtējumu un secināja, ka kontroles iegūšana uzņēmumā Conexus atbilst valsts ilgtermiņa interesēm, tāpēc valdībai tika piedāvāts pieņemt lēmumu, ka Latvija izmantos Gazprom piederošo Conexus akciju pirmpirkuma tiesības. Gala lēmumu valdība pieņēma maijā.

Šaicāns neatklāja darījuma summu, bet valsts Conexus akcijas iegādājusies par tādu summu, par kādu Gazprom tās izsolīja izsolē. Vienlaikus EM pārstāvis norādīja, ka darījums notika starp Gazprom un Augstsprieguma tīklu un darījumam ir fiskāli neitrāla ietekme uz valsts budžetu.

EM pārstāvis atgādināja, ka pirms kāda laika Augstsprieguma tīkla pamatkapitālā tika ieguldīta nauda, pretī saņemot mantu līdzvērtīgā vērtībā. EM pārstāvis pieļāva, ka, iespējams, darījumā ar Gazprom tikuši izmantoti šie līdzekļi. LETA jau ziņoja, ka šā gada jūnijā Augstsprieguma tīkla pamatkapitālā tika ieguldīti 300 miljoni eiro, no kuriem daļa ir AS Latvijas elektriskie tīkli akcijas un daļa paredzēta citām stratēģiskām investīcijām. Patlaban Augstsprieguma tīkla pamatkapitāls ir 363,89 miljoni eiro.

Vaicāts, vai valsts apsver iespēju pārdot sev piederošās Conexus daļas kādam investoram, vienlaikus Augstsprieguma tīklam uzņēmumā saglabājot 51% akciju, Šaicāns atzina, ka patlaban šāds jautājums valdībā nav skatīts. Viņš piebilda, ka nākotnē vēl būs jāpieņem lēmumi par Conexus pārvaldības modeli.

Valstij piederošā AS Augstsprieguma tīkls 21.jūlijā iegādājusies Krievijas gāzes koncernam Gazprom piederošās Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akcijas, nodrošinot valsts kontroli uzņēmumā, aģentūru LETA informēja EM.

Augstsprieguma tīkls ir noslēdzis darījumu ar Gazprom par Conexus 34,10% akciju iegādi, tādējādi palielinot kontroli sabiedrībā līdz 68,46%.

Kā uzsver EM, ar šo darījumu tiek nodrošināta valsts pilnīga kontroli par gāzes pārvades sistēmu valstī, “veicinot valsts enerģētiskās drošības stiprināšanu un sekmējot turpmāko gāzes sistēmas attīstību atbilstoši noteiktajiem enerģētikas politikas mērķiem”.

Atbilstoši veiktajām izmaiņām akcionāru struktūrā, turpmāku Conexus pārvaldību Ausgstsprieguma tīkls, kam līdz šim jau piederēja 34,36% Conexus daļu, nodrošinās kopā ar MM Infrastructure Investments Europe Limited, kuram pieder 29,06%. Pārējiem akcionāriem kopā pieder 2,48%.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) atzina: “Darījuma rezultātā valsts kontrolē ir nonācis ekonomiski vērtīgs aktīvs, kas ne tikai veicinās Latvijas enerģētiskās drošības stiprināšanu, nodrošinot pilnīgu kontroli par dabasgāzes apgādes sistēmu, bet arī sekmēs valsts virzību uz izvirzīto enerģētikas politikas stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanu.”

Latvijas gāze ir dabasgāzes tirgotājs, kam pieder arī sadales sistēmas operators AS Gaso. Savukārt Conexus ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latviju ar Krieviju, Lietuvu un Igauniju.

Conexus tika dibināts 2016.gadā reorganizācijas rezultātā, no Latvijas gāzes nodalot pārvades un uzglabāšanas darbības virzienus.

Augstsprieguma tīkls ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. Augstsprieguma tīkls pieder valstij.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit