“Enefit” uzstādījis pirmo sašķidrinātās dabasgāzes staciju Latvijā

0
209
Foto no uzņēmuma arhīva.

Energokompānija Enefit uzstādījusi pirmo sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) staciju, kuras izveidē kopā ar zivju pārstrādes uzņēmumu Līcis-93 investēti vairāki simti tūkstoši eiro, aģentūru LETA informēja Enefit pārstāvji.

SDG stacija uzstādīta uzņēmumā Līcis-93 Kolkā. Līdz ar to uzņēmums pārgājis uz videi draudzīgāku kurināmā risinājumu un varēs izmantot dabasgāzi bez tieša pieslēguma gāzes cauruļvadu tīklam. Kolkā izveidotā stacija ir Enefit māteskompānijas Eesti Energia pirmais sašķidrinātās dabasgāzes objekts Baltijā.

Kompānijā informēja, ka SDG stacija izveidota gada laikā, un kopējās investīcijas vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā sadalītas starp uzņēmumu un energokompāniju. 

Pēc kompānijā skaidrotā, būtiskākā investīcijas ieguldītas stacijas infrastruktūras izveidē – gāzes uzglabāšanas tvertnes un iztvaikošanas regulēšanas sistēmā. SDG stacijā uzpildītais gāzes apjoms atkarībā no ražotnes darbības intensitātes nodrošinās tās iekārtu darbību no septiņām līdz 10 dienām. Stacijas darbība ir pilnībā automatizēta, palīdzot efektīvāk pielāgoties ražotnes noslodzei, un attālinātais stacijas monitorings ļauj savlaicīgi veikt gāzes piegādes un plānot apkopes.

Enefit valdes loceklis Krists Mertens pauda, ka sašķidrinātās dabasgāzes risinājumi ir pieejami vairākus gadus, tomēr tehnoloģiju attīstība kontekstā ar gāzes piegādes avotu diversifikāciju Baltijā ir veicinājusi šī segmenta izaugsmi tieši pēdējo pāris gadu laikā.

Viņš skaidroja, ka SDG ir aktuāls pārejas risinājums ceļā uz pilnībā klimata neitrāliem enerģijas ražošanas risinājumiem. “Daudziem uzņēmumiem izšķirošais faktors ir mobilitāte: uzstādot SDG tvertni un iztvaikotāju sistēmu, tiek iegūtas plašākas energoresursu izvēles iespējas arī ārpus centralizētā dabasgāzes apgādes tīkla. Turklāt no izmaksu viedokļa jāņem vērā, ka SDG enerģētiskā vērtība ir augstāka un izmaksas zemākas nekā dīzeļdegvielai, propānam vai citām kurināmā alternatīvām,” pauda Mertens.

Savukārt Līcis-93 galvenais mehāniķis Gunārs Kristiņš norādīja, ka viens no galvenajiem ieguvumiem, uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes staciju, ir uzņēmuma gatavība stingrākām vides prasībām, kas tiek virzītas nacionālā un arī globālā mērogā: šis risinājums ļauj samazināt ikgadējās siltumnīcefekta gāzu emisijas par 660 tonnām. 

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit