Energopāļu izmantošana samazinās apkures izmaksas par 40%

0
688

Elemental Skanste būs pirmā biroju ēka Latvijā, kurā apkurei un dzesēšanai tiks izmantoti energopāļi. Pāļos iebūvētie ģeotermālie siltumsūkņi spēs saražot līdz pat 72% no ēkai nepieciešamās siltumenerģijas, tādējādi samazinot apkures izmaksas līdz pat 45%, kas efektīvi samazinās ikmēneša rēķinu par enerģiju par 0,35 eiro par kvadrātmetru.

Kā norāda Indreks Raide no Nordic Energy Solutions, ģeotermālo energopāļu izmantošana ir kļuvusi par jaunu tendenci biroju ēku projektēšanā, jo tas ir viens no efektīvākajiem risinājumiem, kā iegūt ekonomiski izdevīgāku siltumenerģiju. Tas jo īpaši attiecas uz biroju telpām, jo svārstīgās elektroenerģijas cenas ietekmē ne tikai uzņēmējdarbību, bet arī darbinieku labsajūtu.

Energopāļi ir zemes siltumsūkņa tehnoloģijas veids, kas ļauj ietaupīt enerģiju ēku apkurei un dzesēšanai. Klimata temperatūras svārstības ietekmē tikai augšējo 1,5 m augsnes slāni. Zem šī dziļuma augsne saglabā nemainīgu temperatūru, kas parasti ir aptuveni 12 °C. Slēgtās zemes siltuma cilpas izmanto šo temperatūru, lai uzsildītu aukstu ūdeni vai atdzesētu karstu ūdeni, sūknējot šķidru šķīdumu pa cauruļvadiem. Tādējādi, šķidrumam cirkulējot pa pāļiem, tas dabiski atdziest vai uzsilst atkarībā no gadalaika.

Atšķirībā no vertikāliem pāļiem šī tehnoloģija neaizņem pārāk daudz vietas, turklāt nav nepieciešams uzstādīt jaudīgas maiņstrāvas sistēmas. Tā kā energopāļu apkures process tiek uzskatīts par atjaunojamo enerģiju, apkures izmaksas kļūst daudz zemākas, nekā tās būtu, izmantojot citus apkures risinājumus.

“Līdz pat 72% no ēkai nepieciešamās siltumenerģijas var saražot energopāļos, tāpēc tikai 28% varētu būt nepieciešams nodrošināt ar centralizēto siltumapgādi. Tādējādi apkures sezonā tas ievērojami samazinās apkures gada izmaksas. Piemēram, Rīgas Siltuma siltumenerģijas tarifs šobrīd ir 170,59 EUR/MWh, taču Elemental Skanste varētu piedāvāt vismaz 45% atlaidi, kā rezultātā apkures cena būtu 83,79 EUR/MWh, kas ir ikmēneša atlaide 0,35 EUR/m2, tātad gandrīz puse no sākotnējām izmaksām. Ņemot vērā, ka pieaugošās elektroenerģijas izmaksas ietekmē ne vien uzņēmumus, bet arī darbiniekus, mēs uzskatām, ka ēkas energoefektivitāte kļūs par būtisku izšķirošo faktoru topošajiem nomniekiem,” saka Elemental Skanste pārdošanas vadītājs Imants Krēsliņš, uzsverot, ka aprēķinātās apkures izmaksas bez energopāļiem būtu 0,71 EUR/m2. Turklāt energopāļu izmantošana rada daudz mazāku vides piesārņojumu un ievērojami novērš CO2 rašanos.

Šī ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, lai gan Baltijā to izmanto kopš 2015. gada. Šobrīd Igaunijā šo risinājumu izmanto jau 10 biroju ēkas, bet Latvijā Elemental Skanste būs pirmā. Nordic Energy Solutions energoefektivitātes speciālists Indreks Raide, kas ir Elemental Skanste nolīgtais energoefektivitātes konsultants, stāsta, ka šī tehnoloģija līdz šim nav bijusi tik izplatīta, jo tās ieviešanai nepieciešamas specifiskas zināšanas un, kā viss jaunais, varēja šķist pārāk riskanta. Tomēr, tā kā ar to iepazīstas arvien vairāk speciālistu un tās attīstība ir tikai uzlabojusies, I. Raide ir pārliecināts, ka energopāļu izmantošana ir biznesa centru nākotne.

“Energopāļus nav iespējams ievietot gatavā ēkā – tā jau ir jāprojektē, ņemot tos vērā. Tieši to mēs darījām ar Elemental Skanste. Es tiešām uzskatu, ka, lai izmantotu jaunākās tehnoloģijas un taupītu enerģiju, to analīze un aprēķini ir jāveic jau projekta sākumā – tas ir, tā plānošanas posmā. Tas ir vienīgais veids, kā sasniegt labus rezultātus energoefektivitātes jomā,” saka Elemental Skanste sertificēts energoefektivitātes speciālists, uzsverot, ka energopāļu izmantošana ir kļuvusi ne vien par tendenci, bet arī nepieciešamību.

Tā kā Elemental Skanste jau savā būvniecības posmā ietver visus inovatīvos veidus un risinājumus energoefektivitātes sasniegšanai, tā jau ir ceļā uz BREEAM Outstanding sertifikāta saņemšanu būvniecības beigās. Tā būs pirmā ēka Latvijā, kas saņems šādu novērtējumu, jo līdz šim augstākais Latvijā saņemtais BREEAM līmenis bija Excellent, kas Elemental Skanste jau ir.

Elemental Skanste ir divu savstarpēji savienotu 10 stāvu ēku projekts, kuru plānots pabeigt 2023. gada rudenī un kura kopējā platība ir 33 500 kvm, no tiem 21 000 kvm ir A klases biroju telpas. Papildus biroju telpām plānots arī konferenču centrs, koprades zona, novietne 400 velosipēdiem, dušas, ģērbtuves un dažādas ēdināšanas un pakalpojumu zonas. Līdzās ēkai tiks izbūvētas aptuveni 500 autostāvvietas, tostarp 200 autostāvvietas stāvos zem ēkām, un 40 elektromobiļu uzlādes stacijas.