ERIS – efektīvs rīks datu iegūšanai un analīzei

0
313

Šogad darbību sāka jauna Energoresursu informācijas sistēma (ERIS), kas ir ievērojams solis Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) īstenotajā energoefektivitātes monitoringa sistēmas digitalizācijā.

Sistēmas mērķis ir samazināt administratīvo slogu energoefektivitātes monitoringa sistēmas dalībniekiem, kā arī efektīvi apkopot un analizēt iesniegtos strukturētos datus, kas tālāk tiek izmantoti priekšlikumu sagatavošanai politikas veidotājiem un lēmumu pieņēmējiem visos pārvaldības līmeņos. ERIS ir Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) sastāvdaļa, un tā ir pieejama, izmantojot vietni www.bis.gov.lv.

ERIS apvieno trīs biroja atbildībā esošos enerģētikas jomas blokus:

  • energoefektivitātes monitorings – attiecas uz Energoefektivitātes likumā noteiktajiem energoefektivitātes monitoringa sistēmas dalībniekiem;
  • valsts naftas produktu drošības rezervju uzraudzība un kontrole, kur tiks apkopota informācija par naftas produktu mazumtirdzniecības cenām un tiks administrēta valsts nodevas samaksas pienākuma izpilde;
  • transporta enerģijas tirgus uzraudzība un kontrole – attiecas uz transporta enerģijas tirgus dalībniekiem par biroja veiktās degvielas kvalitātes atbilstības uzraudzības rezultātiem.

Pašlaik sistēmas lietotājiem pieejams energoefektivitātes monitoringa bloks, kurā ir izstrādāta darba vide vairāk nekā 1000 komersantiem (lielajiem uzņēmumiem, lielajiem elektroenerģijas patērētājiem), valstspilsētām, novadu pašvaldībām, valsts iestādēm u.c.

ERIS tiks sniegti un uzglabāti dažādi dati, kas nodrošina energoefektivitātes monitoringa sistēmas darbību un likuma prasību izpildi. Piemēram, Centrālā statistikas pārvalde ERIS iesniegs lielo uzņēmumu sarakstu, sistēmas operatori – lielo elektroenerģijas patērētāju sarakstu. Uzņēmuma energoauditori un neatkarīgie eksperti ēku energoefektivitātes jomā ERIS iesniegs elektroenerģijas patēriņa bilances.  

Dati būs aktuāli visiem

ERIS komersantiem nodrošina ērtu darba vidi, kur iespējams sekot līdzi lielā uzņēmuma/lielā elektroenerģijas patērētāja statusiem vai elektroenerģijas patēriņam (ja tas uz konkrēto komersantu ir attiecināms). Vienkopus sistēmā tiek apkopota informācija par iesniegtajiem pārskatiem – paziņojumi par uzņēmuma energoauditu vai sertificētās energopārvaldības sistēmas vai vides pārvaldības sistēmas ar papildinājumu ieviešanu (energodokumenti), ikgadējie pārskati par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem, elektroenerģijas patēriņa bilances.

Lai nodrošinātu un atgādinātu par likuma prasību izpildi, ERIS sūtīs informatīvus paziņojumus un atgādinājumus. Viens no tiem ir par energodokumentu derīguma termiņa beigām, tāpēc ir svarīgi komersantu profilos norādīt aktuālās e-pasta adreses, kuras tiks izmantotas paziņojumu izsūtīšanai.

ERIS ir paredzēta ne tikai komersantiem, bet arī BVKB ekspertiem, kuri iegūtos datus analizēs, veiks kumulatīvā enerģijas ietaupījuma aprēķinu un gatavos ziņojumus Ekonomikas ministrijai. Pēc apstrādes šie ziņojumi tiek iesniegti Eiropas Komisijai Latvijai noteikto mērķu izpildes progresa fiksēšanai. Iegūtie dati būs aktuāli ne tikai politikas veidotājiem, bet arī pētniekiem, žurnālistiem un iedzīvotājiem, jo nodrošinās iespēju veikt datu analīzi dažādos griezumos, piemēram, vērtēt enerģijas ietaupījumu atsevišķās nozarēs vai izmaksas par vienu ietaupīto megavatstundu atkarībā no energoefektivitātes uzlabošanas pasākuma veida.

Pāreja uz digitālu formātu

Pašlaik energoefektivitātes monitoringa dalībnieki sniedz atskaites saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.668 Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumi – birojs saņem datus, paziņojumus un ikgadējos pārskatus papīra formātā. Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu par datu iesniegšanu ERIS. Līdz ar minēto noteikumu spēkā stāšanos visi dati, paziņojumi un pārskati būs iesniedzami tikai ERIS.

BVKB aicina jau tagad iepazīties ar ERIS sistēmu un sniegt pārskatus digitālā formātā. Birojā tīmekļa vietnes sadaļā Enerģētika atradīsiet mācību video par ERIS Energoefektivitātes monitoringa bloku – kā pieslēgties un aizpildīt pārskatus. Jautājumu un sistēmas uzlabošanas ieteikumu gadījumā aicinām rak-stīt uz e-pastu [email protected].

Vera Suzdaļenko, BVKB Energoefektivitātes kontroles nodaļas vadītāja
Ieva Kārkliņa, BVKB Energoefektivitātes kontroles nodaļas eksperte

Pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris jūnija numura (Nr.86).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit