Gada vērtējums un prognozes

0
302

Neraugoties uz pandēmiju, 2020. gads būvniecības nozarē neapturēja izaugsmi, savukārt šī gada prioritāte ir procesu pilnveide un speciālistu kvalifikācija.

Pērn turpinājās būvniecības nozares izaugsme, kas sākās 2017.gadā. Pateicoties pārdomātai un jēgpilnai elektronisko procesu ieviešanai un Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) funkcionalitātes attīstībai, Covid-19 pandēmijas mazināšanai noteiktie ierobežojumi minimāli ietekmēja būvniecību.

Kopš 2020.gada 1.janvāra BIS nodrošina iespēju elektroniski izpildīt visas darbības būvniecības ieceres īstenošanai, tai skaitā ierosināt būvniecību, saņemt būvatļauju, tehniskos noteikumus, iesniegt būvprojektēšanas dokumentāciju, saņemt visus saskaņojumus, kā arī ierosināt būves nodošanu ekspluatācijā un saņemt aktu par būves nodošanu ekspluatācijā. Būvdarbu organizēšanai izveidots elektronisks būvdarbu žurnāls, kas atvieglo un padara efektīvāku arī būvdarbu uzraudzību. BIS funkcionalitāte ļāva gandrīz netraucēti turpināt būvniecību.

Būvniecības produkcijas apjoms 2020.gada pirmajā ceturksnī pieauga par 14% salīdzinājumā ar 2019.gada pirmo ceturksni. Tomēr pandēmijas ietekmē otrajā un trešajā ceturksnī būvniecības apjoms nedaudz saruka.

Valdība ātri reaģēja uz pirmajām būvniecības nozares indikācijām par privāto investīciju strauju samazinājumu pagājušā gada otrajā ceturksnī un lēma par papildu finansējuma piešķiršanu publiskās infrastruktūras attīstības projektiem jau 2020.gadā.

Tuvākajos gados, izmantojot Latvijai pieejamos Eiropas Savienības (ES) finanšu līdzekļus, ir plānotas apjomīgas publiskās investīcijas infrastruktūras objektos, kas nozīmē ievērojamu naudas ieplūšanu būvniecībā un strauju nozares apjomu kāpumu turpmākajos trīs gados. Prognozējams, ka būvniecība ar mērķtiecīgu atbalstu no valsts kalpos par Latvijas ekonomikas sildītāju un var palīdzēt mazināt Covid-19 pandēmijas negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību.

Ekonomikas ministrija 2021.gadā turpinās pilnveidot būvniecību, attīstīt BIS funkcionalitāti. Viena no šī gada prioritātēm būs priekšlikumu izstrāde būvniecībā nodarbināto kvalifikācijas celšanai un profesionālo iemaņu attīstībai.

Olga Feldmane, Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore

Pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris februāra numura (Nr.78).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit