Griestu zīmējums ar izlieci

0
309

Krustpils pils Lielajā zālē atjaunota apdare ar griestu zīmējumu, saudzīgi nostiprinot vēsturisko balsta konstrukciju.

Restaurēts vēsturiskais parkets, rekonstruēta krāšņā lustra un sienu apgaismes elementi. Lielās zāles atjaunošanā sadarbojās AS Būvuzņēmums Restaurators un SIA Erbauer Group.

Liecības par telpas izskatu bija saglabājušās dažās melnbaltās fotogrāfijās, vēsta Būvuzņēmuma Restaurators pārstāvji. Griestu zīmējuma atjaunošana uzņēmuma arhitektei Ilzei Mekšai bijusi gluži jauna pieredze: “Agrāk ne ar ko tādu nav nācies saskarties, šis bija negaidīts būvprojekts. Mums bija ne tikai konstrukciju restaurācija, veidojām arī griestu gleznojumu. Tas bija pilnīgi negaidīti un ļoti interesanti. Ar kolēģi Inesi Ozoliņu spriedām par krāsām, mākslas vēsturniece Vita Banga konsultēja par zīmējumu veidolu.”

Kaut arī bija tikai melnbaltās fotogrāfijas, restauratore Inese Ozoliņa pēc pieredzes noteikusi, kādi toņi katrai vietai konkrētajā laikā atbilst. Krāsu gamma izvēlēta no perioda analogiem, kas bija pētīti Vecrīgā.

Bija zināmi zāles izmēri, uztaisīta lielā lustra. “Pēc šiem parametriem varēju izveidot proporciju, lai zīmējums atjaunots ietilptu fotogrāfiskajā skatā,” procesu apraksta Mekša, “sīki dekori, iespējams, atšķiras, bet pamata zīmējumam vajadzētu būt ļoti līdzīgam.”

Vienlaikus notika konstrukciju atjaunošana un zīmējuma veidošana, stāsta arhitekte: “Sākumā izveidojām zīmējuma proporcijas, uzzīmēju un ieskenēju shematiskās skices. Meklējām paraugus pašam zīmējumam, vadoties pēc fotogrāfijas. Pēc izvilkšanas īstajā izmērā izdrukājām visas daļas, Inese Ozoliņa uzlika toņus, ēnojumu un detaļas. Pēc tam vēlreiz visu labojām datorā. Trafareti bija jāizdrukā viens pret vienu. Zālei nav regulāra forma, tāpēc nevarējām tos vienkārši sakopēt. Katrs stūris ir atšķirīgs, lustras vieta nav centrā. Zīmējums ar lustru ir neregulāra taisnstūra formā.”

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris decembra numurā (Nr.83).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit