Iedzīvotāji labprāt izvēlētos dzīvot uz kādas no Rīgas salām

0
34
Publicitātes foto

Nekustamo īpašumu attīstītāja Merks mājas veiktajā pētījumā atklāts, ka 57% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju labprāt dzīvotu uz salas. TOP3 salas, kuras atzītas ilgtermiņa dzīvesvietai kā iekārojamākās, ir Lucavsala, Ķīpsala un Klīversala.

Kā būtiskāko iemeslu, kādēļ iedzīvotāji labprāt pārceltos uz dzīvi uz salas, 77% respondentu min privātuma sajūtas aspektu, bet 75% – dabas, tostarp ūdens, parku un mazdārziņu pieejamību.

Vēlme pēc privātuma un dzīves ierobežotas pieejamības vidē, ir bijusi aktuāla vienmēr, kas visuzskatāmāk redzams ārpus Rīgas robežām, kur daudzviet paveras viensētu aina. Arvien vairāk iedzīvotāju, kuri par dzīvesvietu izvēlas galvaspilsētu, izvērtē privātuma un noslēgtas vides iespējas. Pētījuma jautājumā par to, kas ir būtiskākie faktori izvēlē par labu dzīvei uz salas, 77% respondentu atbildēja, ka privātums, 75% – dabas tuvums, bet 68% – pilsētvides tuvums, piemēram, ērta nokļūšana līdz Rīgas centram un vecpilsētai. Nepilnai pusei aptaujāto (41%) svarīga ir arī salas sniegtā ekskluzivitāte jeb unikāla atrašanās vieta, kas pieejama vien ierobežotam cilvēku lokam.

“Iedzīvotāju prasības pret dzīves kvalitāti, kas saistāma ar dzīvojamo vidi, viennozīmīgi aug. Lai jaunos dzīvokļu īpašniekus pārsteigtu, nepietiek vien ar labu dzīvokļa plānojumu un ērtu dzīves telpu. Pētījumā uzskatāmi redzams, ka cilvēki mājokļa tuvumā vēlas redzēt gan dabu, gan sajust privātumu. Dzīve uz kādas no Rīgas salām var sniegt visas iepriekš minētās ērtības, tādēļ paredzams, ka tuvākajā laikā šī tendence nemazināsies un salas kļūs arvien apdzīvotākas,” stāsta Mikus Freimanis, Merks mājas valdes loceklis.

Kā viens no izteiktākajiem iemesliem, kādēļ cilvēki vēlētos arī pilsētvidē dzīvot uz salas, pētījumā tika minēts – dabas, tostarp ūdens tuvums (75%). Dzīvesvieta ar skatu, piemēram, uz upi, tiek uzskatīta par lielu priekšrocību un bonusu, tomēr ūdens tuvums var sniegt krietni vairāk. Nesteidzīgas pastaigas gar upi pēc garas darba dienas vai aktīvās atpūtas iespējas nedēļas nogalēs novērtē gan ģimenes ar bērniem, gan ikviens, kuram daba palīdz atgūt enerģiju. Tuvējie dabas resursi arvien vairāk tiek novērtēti kā būtisks ieguvums, iegādājoties ilgtermiņa dzīvesvietu.

Pētījuma jautājumā par to, kādi apstākļi pamudinātu iedzīvotājus iegādāties jaunu dzīvokli, tostarp uz salas, 54% respondentu atbildēja – iespēja uzlabot dzīves kvalitāti. Vairāk nekā puse pētījuma dalībnieku salas sniegtās priekšrocības saskata kā ilgtermiņa investīciju ne vien dzīvesvietas, bet kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanā. Apsverot jaunas dzīvesvietas iegādi, iedzīvotāji atzīst, ka svarīga būtu arī mājvietas energoefektivitāte (39%), dabas tuvums (37%) un atrašanās vieta (32%).

“Salu urbānais raksturs iedzīvotājiem var sniegt krietni vairāk iespējas. Piemēram, Lucavsalas gadījumā zaļa vide ūdens tuvumā ir lieliska vieta, kur iekopt mazdārziņu vai relaksēties, dodoties uz blakus esošo Lucavsalas atpūtas parku. Tāpat lieliskā lokācija ļauj 15 minūšu laikā nokļūt uz gandrīz jebkuru citu Rīgas daļu. Pētījumā atklātās TOP3 pieprasītākās Rīgas salas – Lucavsala, Ķīpsala un Klīversala – noteikti ir vietas, kurām tuvākajā nākotnē vērts pievērst pastiprinātu uzmanību un izvērtēt kā potenciālo dzīvesvietu vai lielisku investīciju avotu,” skaidro M. Freimanis.