Iezīmējot demontāžas posma noslēgumu Lielās ģildes pārbūves un atjaunošanas projektā, ceturtdien, 6. martā, lielās zāles skatuves pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumiem nākamajām paaudzēm. Turpmākajā projekta gaitā turpināsies restaurācijas, atjaunošanas un jauno apjomu izbūves darbi, norāda VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Lielās ģildes lielās zāles skatuves pamatos Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), VNĪ un SIA RERE MEISTARI ievietoja laika kapsulu ar vēstījumiem nākotnes paaudzēm. Vēstījumos ietverta informācija par projekta dalībniekiem, novēlējumi nākamajām paaudzēm un kapsulas iespējamiem atradējiem, kā arī mākslinieciski un filozofiski vēstījumi.
Lielajā ģildē līdz šim ir pabeigti demontāžas darbi un saskaņoti energoefektivitātes uzlabošanas risinājumi. Turpmākajā projekta īstenošanā turpināsies vēsturisko logu un durvju restaurācijas darbi, uzsāksies konstrukciju montāžas darbi un iekšējo inženiertīklu pārbūves darbi.
Projekta ietvaros tiks saglabāts un attīstīts valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – Lielā ģilde. Ēkas vēsture ir tik pat krāšņa kā tajā mītošajam Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Pārbūves un restaurācijas laikā plānots pārbūvēt Lielās zāles skatuvi, skatītāju sēdvietas un griestu konstrukcijas, un īstenot vides pieejamības veicināšanas aktivitātes. Projekta ietvaros tiks restaurēti vēsturiskie koka logi un durvis, kā arī veikta jumta siltināšana, uzlabojot ēkas energoefektivitāti. Papildus projekta ietvaros tiks pārbūvēti iekšējie inženiertīkli, tai skaitā ūdens, apkures, ventilācijas, elektrības un vājstrāvu tīkli. Pārvērtības gaidāmas arī ēkas pagraba zonā, pārbūvējot apmeklētāju labierīcības, garderobes zonu. Tāpat, atsevišķas telpas tiks pārbūvētas atbilstoši administrācijas un mūziķu vajadzībām. Projektu plānots īstenot līdz 2026. gada nogalei.
Lielā ģilde ir viena no vecākajām un interesantākajām Rīgas ēkām, te atrodas viena no senākajām un skaistākajām Rīgas koncertzālēm. Ēka ir XIV gs. kultūrvēsturisks piemineklis. Laika gaitā nams ticis vairākkārt paplašināts. Ārējo izskatu visbūtiskāk mainīja barokālās fasādes izbūve 1697.gadā, bet iekštelpas pārveidotas vairākas reizes, piemērojoties nama dažādajām funkcijām. Šodien Lielā ģilde ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mājvieta. Ņemot vērā ēkas īpašo statusu, lai saglabātu kultūras mantojumu un ēkas arhitektonisko vērtību, tās atjaunošanas procesam ir īpašas prasības, un tam jānotiek sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.
VNĪ publicitātes foto