Izjūt koka konstrukciju pieprasījuma kāpumu būvniecībā ārpus Latvijas

0
420
Koncertzāle "Mītava" Jelgavā. Foto no "Būvinženiera" arhīva.

Koka būvkonstrukciju ražotājs SIA IKTK pērn un arī šogad būvniecībā ārpus Latvijas turpina izjust ievērojamu pieprasījuma kāpumu pēc koka konstrukcijām, aģentūru LETA informēja IKTK izpilddirektors Gatis Eglītis.

Ārvalstu pieprasījums pēc IKTK konstrukcijām pēdējā laikā audzis no aptuveni 70% 2019.gadā līdz aptuveni 90% šogad, lēš Eglītis. 

Šovasar IKTK ražotās līmētā koka konstrukcijas tika izmantotas arī autotransporta tilta konstrukcijās Norvēģijā, kura gala pasūtītājs bija Norvēģijas valsts ceļu administrācija. Tas ir pārvads pār kalnu upi uz Eiropas nozīmes šosejas E16, kas Norvēģijā savieno Oslo ar Bergenu.

Šim autotransportam paredzētajam Tveitas tiltam pār Sturones upi lielizmēra tilta detaļas tika izgatavotas un daļēji samontētas jau ražotnē Ozolnieku novadā, no kurienes tās nogādāja objektā deviņās kravās. No Latvijā ražotajām konstrukcijām šo 40 metrus garo un 9,5 metrus plato tiltu pilnībā samontēja un pārklāja ar asfaltu nepilnu trīs mēnešu laikā.

“Būvniecībā līmētais koks ir pieprasīts Kanādā, Austrijā, Vācijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Lielbritānijā, kā arī Singapūrā, Filipīnās, Malaizijā. Pēdējā laikā ļoti strauji pieprasījums pēc koka aug ASV. Arī no IKTK ražotnes oktobra beigās pirmais būvkonstrukciju komplekts koka ēkai sāks ceļu uz ASV,” informē Eglītis.

Līdztekus Tveitas tiltam Norvēģijā gan šogad, gan 2019.gadā IKTK piegādāja koka konstrukcijas arī citām būvēm, piemēram, uzņēmumā tapa atsevišķas masīvkoka konstrukcijas deviņstāvu koka ēkai Stokholmā, izgatavotas koka konstrukcijas vairākiem lieliem projektiem – Amberton Green SPA viesnīcai Lietuvā, skolas ēkai Norvēģijā un citur.

Arī vairāku Latvijas objektu koka konstrukcijas tapušas IKTK, piemēram, Valmieras Viestura vidusskolai, Mītavas koncertzālei Jelgavā, Bikstupes tiltam Jaunpilī, Rūmenes muižas rekonstrukcijai un citiem.

Pērn sākta un šogad pabeigta jaunu, tehnoloģiski sarežģītu produktu ražošana – liekti līmēta saplākšņa akustiskie paneļi Mežaparka estrādei. 

Pagājušajā gadā tika pabeigts IKTK otrais ražošanas korpuss, kurā tika izmantotas pašu saražotās liekti līmētas koka konstrukcijas. 

Starp šā gada jaunākajiem objektiem, kuros izmantotas IKTK ražotās koka būvkonstrukcijas, Eglītis min skolas ēku Norvēģijā, Stavangerā, kuras izbūvē piedalās Latvijas uzņēmumi.

Eglītis informēja, ka IKTK provizoriskais apgrozījums pērn bijis ap 1,3 miljoniem eiro, bet nodokļos samaksāti vairāk nekā 80 000 eiro. Saistībā ar algoto darbaspēku iedzīvotāju ienākuma nodoklis samaksāts 27 270 eiro apmērā, bet Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiktas 56 260 eiro apmērā.

2018.gadā IKTK strādāja ar 1,187 miljonu eiro apgrozījumu un cieta 65 760 eiro zaudējumus, liecina Firmas.lv informācija. 

IKTK dibināta 2011.gadā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 502 825 eiro. Darbību IKTK sāka tikai 2015.gadā, sākumā nodarbojoties ar rūpniecisko izpēti un prototipu izstrādi, bet vēlāk jau izvēršot arī ražošanu.

Uzņēmuma lielākais īpašnieks ir SIA Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate” (99,81%), liecina Firmas.lv informācija. Uzņēmuma patiesās labuma guvējas ir Eva Peilāne un Baiba Radžele.