Ilgmūžīgi šķiedrcementa fasādes dēļi

0
514

Cenšoties mazināt ietekmi uz vidi, būvmateriālu piedāvājumā ienāk inovatīvi produkti. Kokam līdzīgi pēc skata, tikai daudz ilgmūžīgāki un izturīgāki ir šķiedrcementa dēļi Cedral fasādes apdarei.

Šķiedrcementa plāksnes Eternit Baltic rūpnīcā var saražot plašā krāsu gammā, un pēc skata tās ir ļoti līdzīgas kokam. Galvenā priekšrocība – ja koka paneļu fasāde ik pēc dažiem gadiem jāapstrādā ar aizsarglīdzekļiem, lai novērstu materiāla bojāšanos mitrumā, Cedral bez papildu pūlēm saglabāsies neskarts desmitiem gadu.

Dabisks materiāls

Šķiedrcements kā cementa produkts kalpo ne mazāk kā 50 gadus, vide to īpaši neietekmē, skābes un sārmi to nebojā, kā tas var notikt ar citiem ārējās apdares materiāliem. Tas ir dabisks materiāls pēc sastāva – cements, smiltis, ūdens un celulozes šķiedra nav radīti mākslīgi un ir pārstrādājami pēc kalpošanas beigām. Ja pēc ilgāka laika perioda mājai fasāde būs jāmaina, varēs iztikt bez lielām utilizācijas izmaksām, jo to varēs sadalīt un atkal izmantot, piemēram, kā šķembas ceļu būvē.

Nevienā Latvijas objektā Cedral dēļi vēl ne tuvu nav sasnieguši 50 gadu vecumu, tomēr klientiem materiāla ilgmūžība un niecīgā ietekme uz klimata pārmaiņām ir svarīgs arguments. Arī pēc 50 gadiem tie joprojām turpinās kalpot labi, tomēr pēc tik ilga laika cements sāk zaudēt izturību un kļūst irdenāks.

Cedral dēļi visvairāk izmantoti privātmājām, tos izvēlas īpašnieki, kuriem patiktu koks ēkas fasādē, bet gribētos izvairīties no papildu ieguldījumiem tā uzturēšanā. Daudzi novērtē praktisko ērtību nepārkrāsot fasādi ik pēc dažiem gadiem, jo tā ir izturīga pret mitrumu, un tas ļauj ietaupīt gan laiku, gan naudu. Dēļi ir rūpnieciski nokrāsoti un gatavi uzstādīšanai.

Viena no 100

Mums tuvākā beļģu Etex grupas uzņēmuma Eternit Baltic ražotne Lietuvā ir viena simta 42 pasaules valstīs. Tā ir viena no lielākajām būvmateriālu ražotāju grupām pasaulē. Rūpnīca atrodas Naujoji Akmenē, desmit kilometrus no Latvijas robežas. Šķiedrcementa dēļus Cedral tur sāka ražot pirms trim gadiem no jauna uzbūvētā rūpnīcā.

Lietuvas rūpnīcā ražo gan fasādes paneļus, gan jumta segumus. Eternit Baltic izgatavo arī viļņotās loksnes privātmāju un lauksaimniecības ražošanas ēku jumtiem. Ražotne Naujoji Akmenē strādā kopš padomju laikiem, kad tur ražoja azbesta šīferi. 90. gados to pārpirka Beļģijas investori, pārbūvējot bezazbesta materiālu ražošanai pēc Vācijas un Beļģijas standartiem. Līdz ar beļģu zīmolu arī ražošanas process pārveidots atbilstīgi Eiropas standartiem.

Visi izejmateriāli Cedral un citu Eternit produktu ražošanai tiek iegūti 70 kilometru rādiusā ap rūpnīcu, lai samazinātu ietekmi uz vidi. Cements ir turpat no Akmenes, smiltis vedam no Latvijas, celulozes šķiedru – no vietējiem Baltijas pārstrādātājiem. Dažiem produktiem izmanto PVA šķiedru, ko gan pasūta no Japānas.

Elastīgs un izturīgs

Šķiedrcements ir monolīts materiāls. Tapšanas procesā dēļiem piešķir dažādu krāsu toņus un virsmas tekstūru, kas vēl jo vairāk atgādina koku. Dēļu masu veido no smilšu un cementa pulvera, sajaucot ar ūdeni. To izveltnē vairākos slāņos – Cedral sastāv no desmit slāņiem. Plāksnes apstrādā zem spiediena augstā temperatūrā, savelkot slāņus kopā. Virsmas tekstūru ražošanas procesā izveido svaigā cementā un rūpnieciski nokrāso, panākot ļoti augstu izturību. Vienlaikus dēļi saglabā elastību – ja vienu dēli pacels, tas nepārlūzīs, bet izlieksies.

Var saražot arī dēļus ar gludu virsmu, tomēr vairākums klientu izvēlas koksnes rakstu, lai iegūtu dabiskas vides iespaidu. Ilgmūžība garantē, ka materiāls nevērpjas un neplaisā, kas var notikt ar koka dēļiem. Cedral standarta dēlis ir 3,60 m garš un 19 cm plats. Tas ir optimāls izmērs, lai ērti samontētu dēļus uz karkasa, tie labi izskatītos un būtu maz atgriezumu.

Ventilējamām fasādēm

Šis materiāls ir paredzēts ventilējamām fasādēm, kam mūsu klimatā ir priekšrocības – ziemā māja labāk saglabājas silta un vasarā – vēsa. Patlaban daudzas jaunbūves ceļ ar ventilējamām fasādēm, tās izvēlas arī atjaunotās ēkās. Gaisa šķirkārta jāveido ne mazāk kā 25 mm, lai gaiss cirkulētu iekšā un ārā. Tā rasas punktu iznes uz siltumizolācijas kārtas virspuses, nevis vidū, kā tas var notikt apmetumam. Pat ja vate samirkst, caurvējš to izžāvē, nodrošinot patīkamu mikroklimatu telpās.

Karkass šķiedrcementa fasādei var būt gan no koka, gan no alumīnija. Privātmājām lielākoties izvēlas koku, sabiedriskajām ēkām dominē alumīnija karkass. To samontē ik pa 60 cm un pieskrūvē gatavos dēļus. Nevar montēt tieši uz mūra, jo tad ar mazāku ventilāciju pastāv risks, ka šķiedrcements var noslāņoties. Tas gan notiktu ap desmit gadu posmā. Dēļu montāža ir vienkārša, tiem nav vajadzīgi priekšurbumi, jo izmanto pašurbjošās skrūves.

Sabiedriskām ēkām

Cedral Latvijā izmantots arī sabiedriskajām ēkām. Viens no vecākajiem objektiem – 14 gadi – ir Ādažu kultūras nams, kur izvēlēts oriģināls arhitektonisks risinājums un dēļi ir gan fasādei, gan iekštelpās. Ēka joprojām izskatās kā jauna, kaut arī nekas nav krāsots vai citādi apstrādāts.

Ādažu kultūras nams.

Madonā Eternit šķiedrcementa dēļi ir uz renovētā Tiesu nama. Tie izvēlēti, lai mazinātu izmaksas, jo ir izdevīgāki nekā plākšņveida materiāli. Bieži Cedral izmanto vēja kastēm, arī renovētās ēkās, jo cita materiāla pārkrāsošana ik pēc dažiem gadiem ir neērta un dārga.

Madonas Tieslietu nams.

Dizaina piemērs Cedral pielietojumam ir Rojas brīvdabas estrāde – mūsdienīgas arhitektūras būve pie jūras, kur šķiedrcements mitrajā gaisā kalpos labāk nekā citi materiāli un nebūs regulāri jāpārkrāso. Sabiedriskajām ēkām Cedral priekšrocība ir augstāka ugunsreakcijas klase nekā kokam, jo šķiedrcements ir nedegošs materiāls.

Privātmājām Cedral izmantots visā Latvijā gan vecākām, gan mūsdienīga dizaina ēkām. Katrai mājai var izveidot savu individuālu projektu, mainot likšanas virzienu un paspēlējoties ar krāsām.

Logi un klājums

Bieži vien Cedral izmaksas ir atkarīgas no logu izmēriem, tās var palielināt logiem izmantotie alumīnija profili. Tomēr ir iespējas arī bez tiem uztaisīt skaistu māju, izmaksas pamatīgi samazinot. Tie gan ir katrai mājai individuāli risinājumi. Izmaksas par apmēram 20% var mazināt, dēļus liekot citu citam blakus, nevis skujiņas rakstā. Montāžas iespējas ir dažādas, un risinājumu var atrast katrai ēkai piemērotāko.

Eternit Baltic Latvijā strādā vairāk nekā 20 gadus, un tieši pēdējā laikā uzņēmuma produkcija un risinājumi kļūst aizvien plašāk izmantoti, jo agrākie klienti tos iesaka citiem. Vietām veidojas sniega bumbas efekts, piemēram, Smiltenē drīz būs ap desmit māju ar Cedral – kaimiņi šo risinājumu iesaka cits citam.

Sākotnējā cena Cedral būs lielāka nekā labam kokmateriālam, tomēr jau pirmajos piecos gados izmaksas izlīdzinās, jo šķiedrcements nav jāpārkrāso. Ilgākā laikposmā šis materiāls ir daudz izdevīgāks.

Standarta montāža

Ļoti lieliem objektiem Cedral dēļus rūpnīcā var nokrāsot speciālos toņos, tomēr jau standarta krāsu paletē ir 32 veidi. Tehniski dēļiem ir divi veidi – klasiski vienkāršais un click jeb dēlis ar pusspundi ātrākai montāžai. Pielietojums ir tik plašs, ka ikvienam klientam var parādīt objektu paraugus, kādi atrodami visā pasaulē. Mājaslapā cedral.lv ir instruments, ar kuru var savas mājas fotogrāfijai uzlikt izvēlēto fasādes toni. Klients mājaslapā var arī pasūtīt un bez maksas saņemt materiāla paraugus.

Cedral neprasa sarežģītu risinājumu – arī klienti bez būvnieka izglītības un pieredzes spējuši to lēnā garā uzlikt paši savai privātmājai vairāk nekā trīssimt kvadrātmetru platībā. Tas aizņems vairāk laika nekā profesionāļiem, tomēr ir gandarījuma pilns darbiņš. Svarīgākais ir precīzi izlīmeņots karkass un taisni pieskrūvēts pirmais dēlis.

Šķiedrcements izgudrots 50. gados, tomēr patlaban tam ir daudz mūsdienīgu pielietojumu, kas materiālu padara zaļu. Eternit strādā pēc bezatkritumu ražošanas principa, kur visi atgriezumi un brāķētie materiāli tiek pārstrādāti un izmantoti jaunas masas veidošanai. Atlikumus uzpērk arī cementa ražotāji, lai izmantotu atkārtoti. Ražošanā ūdeni izmanto vairākkārt, pēc katra cikla attīrot.

Elviss Siliņš, “Eternit Baltic” reģionālais pārdošanas vadītājs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit