Izvēloties plakanā jumta konstrukciju, kā standarta risinājums jumta segumam projektos lielākoties tiek piedāvāta būvniekiem labi zināmā klasika – uzkausējamais bitumena iesegums jeb bitumena hidroizolācijas membrāna.

Tiesa, arvien pārliecinošāk tirgū sevi piesaka jaunākās paaudzes ruļļveida materiāli, kas piedāvā daudz unikālu priekšrocību.

Plakanā jumta seguma materiālus iedala divās lielās grupās: bitumena bāzes materiāli un sintētiskās membrānas. Bitumena hidroizolācijas membrānas parasti iedala divās kategorijās atkarībā no izmantotajiem modifikatoriem: elastomēra SBS vai plastomēriskā APP. Šo modifikatoru uzdevums ir piešķirt materiālam lielāku elastību un paaugstināt ekspluatācijas laiku.

Modifikators SBS (stirols-butadiēns-stirols) ir augsti elastīgs polimērs, kas saglabā elastību arī zemā temperatūrā. Tieši tālab bitumenu ar SBS plaši izmanto aukstās un mērenās klimatiskajās zonās, arī Latvijā. SBS trūkums ir zemā karstumizturība –, paaugstinoties virsmas temperatūrai, membrāna kļūst mīksta un zaudē konsistenci. Šādā gadījumā, piemēram, iestrādes un ekspluatācijas laikā veidojas pēdu iespiedumi.

Savukārt modifikatoru APP/TPO (ataktiskais polipropilēns) raksturo augsta kušanas temperatūra, un tas nodrošina jumtam lielu siltumizturību un noturību pret UV starojumu. APP trūkums ir elastības samazināšanās zemākā gaisa temperatūrā, tāpēc bitumena segumus ar APP izmanto tikai dienvidu zemēs.

Membrānu izvēli ietekmē arī vietējie būvniecības paradumi un klimata apsvērumi. Turklāt abas šīs tehnoloģijas nav pasargātas no defektiem –, piemēram, slikti sametinātas šuves, kas palielina noplūdes riskus, pēdu iespiedumi, granulu zudums, kas var izraisīt priekšlaicīgu membrānu novecošanos un plaisas. Tradicionālie bitumena jumti lielākoties kalpo 10–15 gadu, kuru laikā nereti dažādu iemeslu dēļ nepieciešams veikt remontdarbus.

Apvērsums bitumena segumu pasaulē

Uzņēmums Soprema (Francija), kas globālajā tirgū pazīstams vairāk nekā 110 gadu un ir tirgus līderis hidroizolācijas materiālu ražošanā un ko Latvijā pārstāv izolacijas.lv, apvienojot SBS un APP labākās īpašības, radījis inovāciju – unikāla sastāva DuO High Tech hibrīdmembrānu, kuras kalpošanas laiks ir novērtēts ar 35 gadiem (BBA sertifikāts).

DuO High Tech ir izturīga jaunākās paaudzes hidroizolācijas membrāna, ko pārbaudījušas un sertificējušas vairākas neatkarīgas organizācijas – BBA (Apvienotā Karaliste), ATG (Beļģija), BRANZ (Austrālija), Codemark (Jaunzēlande), ETA (Dānija), MPA NRW (Vācija) u.c.

Baltā virsma mazina uzkaršanu

DuO High Tech hibrīdmembrānas sortimentā ietilpst pieci membrānu veidi, kas paredzēti jumtu renovācijai, jaunbūvēm, vietās, kur nepieciešama pretsakņu aizsardzība (ēkas ziemeļu puse, māja mežā, zaļais jumts). Īpaši izceļams DuO High Tech membrānas veids Cool Roof jeb dzesējošās membrānas ar balto graudiņu pārklājumu, kas ir lielisks risinājums, lai samazinātu jumta uzkaršanu.

Kā zināms, pilsētās plakanie jumti lielākoties ir melni. Tumša krāsa lieliski absorbē saules starus, pārvēršot tos siltumā. Ja tumšā bitumena membrānas virsma vasarā saulē uzkarst līdz 72 °C, palielinās temperatūra arī iekštelpās, īpaši tajās, kas atrodas zem jumta, piemēram, sasniedzot 26 °C. Atrodoties līdzās vairākām šādām ēkām, veidojas savdabīgs siltumsalas (Urban Heat Island) efekts ar augstāku vides temperatūru nekā citviet. Izmantojot gaišu membrānu, jumta virsma atstaros saules gaismu, jumta un iekštelpu uzskaršana mazināsies, piemēram, attiecīgi 42 °C uz jumta un 23 °C iekštelpās. Vienlaikus tiek samazināts siltumefekts apkārtesošajām ēkām, sarūk enerģijas patēriņš, lietojot dzesēšanas iekārtas, un arī pagarinās jumta seguma kalpošanas laiks.

Šāds risinājums piemērots, ja uz jumta plānots izvietot saules paneļus, jo paneļu veiksmīgas darbības nodrošināšanai svarīgi, lai jumta virsma vasarā neuzkarstu. Tiek lēsts, ka baltas virsmas jumti saules paneļu darbmūžu pagarina vismaz par 25%.

Pasaulē pirmā ar ELD metodi pārbaudāmā membrāna

Arvien populārāka plakano jumtu hidroizolācijas hermētiskuma pārbaudei kļūst ELD (Electric Leak Detection) metode. Izmantojot dažādus elektriskos instrumentus, iespējams laikus un precīzi noteikt bojājumu vietas un novērst iespējamo noplūdi.

Lai izmantotu ELD metodi, viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir elektrību vadošs pārklājums zem pārbaudāmās hidroizolācijas membrānas. Līdz ar to tirgū parādās speciāli elektrību vadoši apakšklāji, kas sagatavo jumtu kvalitatīvai un pilnvērtīgai pārbaudei. Ja zem membrānas nav elektrību vadoša slāņa, ELD testēšana nav iespējama.

Apvienojot šo elektrību vadošo apakšklāju ar hidroizolācijas membrānu vienā izstrādājumā, Soprema ir radījusi pilnībā inovatīvu risinājumu – pārbaudāmo membrānu Flagon Control. Tā ir TPO sintētiskā materiāla klases hidroizolācijas membrāna baltā krāsā, kas vienlaikus nodrošina jumta dzesēšanu un jau iepriekš aprakstīto. TPO hidroizolācijas membrānas priekšrocības ir tās izturība pret pelējumu, caurduršanu un plīsumiem. TPO nezaudē elastību līdz -40 °C, tā ir UV noturīga un nesatur plastifikatorus. Tieši tāpēc šādas membrānas kalpošanas laiks var sasniegt 30–40 gadus. Tas arī raksturo Soprema pasaules skatījumu un virzienu uz CO2 izmešu mazināšanu, gaisa temperatūras pazemināšanu tieši pilsētvidē. Ievērības cienīgs ir arī šīs hidroizolācijas SRI (saules atstarošanas indekss) – tradicionālajam tumšajam bitumenam šis indekss ir ap 20, taču TPO hidroizolācijai tas ir 99, tātad tā nodrošina četras reizes lielāku efektivitāti.

Andrejs Siliņš, Soprema pārdošanas speciālists

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit