Inovatīvs bērnudārzs Salaspilī

0
262

Salaspilī, līdzīgi kā citās Pierīgas apdzīvotajās vietās un pilsētās, pieaug iedzīvotāju skaits un pietrūkst vietas gan skolās, gan pirmsskolas izglītības iestādēs.

Tomēr Salaspilī 7. pirmsskolas izglītības iestāde ir jāizceļ ne tikai tāpēc, ka tā nodrošinās papildus 288 vietas bērniem, un pat ne tāpēc, ka tā tiks būvēta no koka konstrukcijām. Tā jāizceļ starp vairākām citām izglītības iestāžu būvēm kā energoefektīva ēka, kurā dabisko materiālu izmantojums nodrošinās veselīgu vidi jaunajai paaudzei.

Labākais projekts

Lai risinātu iedzīvotājiem aktuālu problēmu, pašvaldība lēma par 7.pirmsskolas izglītības iestādes būvniecību, vietu tai izraugoties Rubeņu ielā 2A – tā saucamajā izglītības un sporta pudurī, kur jau atradās abas Salaspils vidusskolas, peldbaseins, stadions un Sporta nams. 2018.gadā pašvaldība izsludināja arhitektūras metu konkursu, lai iegūtu labāko ēkas arhitektūras un teritorijas plānojuma risinājumu jaunās pirmsskolas izglītības iestādes ēkai.

Kā galvenie vērtēšanas kritēriji ar lielāko punktu skaitu tika izcelti: telpu funkcionālais plānojums, kas nodrošina iespējas īstenot bērnu vispusīgu fizisko un emocionālo attīstību un pilnvērtīgu personāla darbu, arhitektoniskā risinājuma atbilstība pilsētvides kontekstam un idejas oriģinalitāte. Savukārt uzdevumu uzskaitījumā minēts arī tas, ka nepieciešama energoresursus taupoša ēka un teritorija. Metu konkursā uzvarēja SIA MADE arhitekti ar projektu, kas piedāvāja dabisko materiālu izmantošanu, radot bērniem piemērotu un veselīgu vidi un plānojot bērnudārzu tā, lai katrs audzēknis tur justos kā mājās. Lai arī konkursā prasīta un vērtēta idejas oriģinalitāte, jārēķinās, ka viss inovatīvais rada arī bažas un visai bieži iepirkumos zaudē lētākajai cenai. Arhitekti Miķelis Putrāms un Linda Krūmiņa inovatīvus risinājumus izmantoja jau Saldus mūzikas un mākslas skolas projektā un ir projektētāji, kas prasmīgi spēj izmantot dažādus būvmateriālus, arī mūsdienīgus koka būvizstrādājumus.

Visu arhitektūras doktores Antras Viļumas rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.84).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit