Īstenos saules paneļu projektu komercobjektos visā Latvijā

0
429

Nekustamo īpašumu uzņēmumu grupa Realto piesaistījusi BluOr Bank finansējumu 1 116 000 eiro apmērā, kas tiks izlietots saules paneļu uzstādīšanai 22 uzņēmuma pārvaldītajos objektos – biznesa parkos un citos komercobjektos visā Latvijā, informē Realto pārstāvji.

Vērienīgā zaļās enerģijas projekta realizācijas kopējās izmaksas sasniedz teju 1,58 miljonus eiro. Uzņēmums investīcijas plāno atgūt jau tuvāko 6–7 gadu laikā.

Realto biznesa parku un centru kopējā iznomājamā platība ir ap 300 000 m2. Tā nomnieki ir vairāk nekā 850 dažādu nozaru uzņēmumi, to vidū gan elektronisku sakaru un metālapstrādes, gan pārtikas ražošanas, poligrāfijas un farmācijas kompānijas.

Projektā uz Realto biznesa centru un citu komercplatību ēku jumtiem kopumā tiks uzstādīti 4949 saules paneļi. Uzņēmums biznesa parku un komercplatību ēku jumtus aprīkos – Rīgā, Siguldā, Kuldīgā, Skrundā, Bauskā, Ventspilī, Iecavā un Druvā. Pirmie saules paneļi jau uzstādīti objektos Rīgā, Liepājā un Vecumniekos. Projektu pilnā apmērā plānots īstenot gada laikā – līdz 2023.gada vidum.

“Mūsu īpašumā esošās ēkas lielākoties ir ar savu vēsturi. Ilgtspējas un zaļās domāšanas principus cenšamies ievērot arī rekonstrukcijā, šīs agrākās industriālās un ražošanas ēkas atjaunojot atbilstoši mūsdienīgas vides prasībām, piešķirot telpai un videi jaunu kvalitāti. Lēmumu uzstādīt saules paneļus veicināja arī pašreizējā situācija pasaulē, kas rada nepieciešamību meklēt iespējas būt neatkarīgiem energoresursu jautājumos. Ilgtermiņā saules paneļu uzstādīšanas projekts ļaus panākt būtisku ēku un nomnieku izmaksu samazinājumu, kā arī sniegs lielāku rīcības brīvību ēku apsaimniekošanā,” saka Realto Nekustamo īpašumu daļas vadītāja Agnese Rutka.

Visi 22 objekti, kuros paredzēta saules paneļu uzstādīšana, ir komercplatību ēkas, kur atrodas biroji, noliktavas, ražošanas, tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumi. No paneļiem iegūtā enerģija tiks izmantota ēkas un nomnieku vajadzībām. Projektā plānots izmantot lielas jaudas saules paneļus, kas spēj izstrādāt virs 11 kW. Projekta tehnisko pusi uzņēmums risina sadarbībā ar SIA Tesla, kas nodrošina saules paneļu uzstādīšanu.

Plānots, ka kopējais visos 22 objektos saražotās elektroenerģijas apjoms būs vairāk nekā 2000 MWh gadā. Projektētāju aplēses rāda, ka līdz ar projekta realizāciju būtiski mazināsies uzņēmuma apsaimniekoto objektu ietekme uz vidi – kopējais C02 emisiju daudzums saruks par vairāk nekā 790 tonnām gadā.

Realto paredz, ka projekta investīcijas sevi spēs atpelnīt jau tuvāko 6–7 gadu laikā. Vienlaikus, pēc šī projekta realizācijas uzņēmums plāno saules paneļu uzstādīšanu arī citos Realto objektos. Uzņēmums ir aprēķinājis, ka pēc projekta pirmās kārtas ieviešanas, saules saražotā elektrība veidos 15–20% no konkrētajos objektos patērētās enerģijas. Pamatā, visa no saules paneļiem iegūtā enerģija, tiks izmantota pašos objektos, kur tie ir uzstādīti, taču atkarībā no saražotā un iztērētā apjoma, koplietošanas elektrības tīklā varētu nonākt ap 10% saražotās enerģijas.

“Gan lielo, gan mazo un vidējo uzņēmumu vidū šobrīd vērojama liela interese par dažādiem uz ilgtspēju vērstiem projektiem. Izmaksām augot, uzņēmēji meklē alternatīvas un veidus, kā optimizēt apkures, elektrības, degvielas un citas izmaksas,” stāsta BluOr Bank Kreditēšanas pārvaldes vadītāja Marina Antonova.

Publicitātes foto, “Realto” komercplatību objekts Pīļu ieļā.

Uzņēmums Realto pašlaik īsteno arī citas videi draudzīgus risinājumus. Uzņēmuma autoparkam, nepieciešamo administratīvo un saimniecisko funkciju veikšanai, tiek izmantoti elektroauto. Pie vairākiem Realto piederošajiem biznesa centriem un kvartāliem ir uzstādītas elektrouzlādes stacijas. Tāpat uzņēmums nepārtraukti uzlabo arī apsaimniekoto ēku energoefektivitāti.

Virkne būtisku zaļo projektu plānoti arī tuvākajā nākotnē. Piemēram, vairākos Realto objektos sākta siltumsūkņu uzstādīšanas lietderīguma izpēte, kā arī ir plānots uzstādīt siltā ūdens kolektorus. Tāpat Realto sācis darbu pie vēja ģeneratoru uzstādīšanas projekta izpētes un izstrādes.

Uzņēmuma pārvaldītās komercplatības Rīgā ir Braslas Biznesa centrs, Braslas Industriālais parks, Manufaktūra, Kinostudija, Čiekurkalna kvartāls, Hanzas vārti, Bieķensalas biznesa parks, Ferrum centrs, KUBI biznesa parks, kvartāls Provodņiks un citi.