IUB ļauj LU turpināt Rakstu mājas būvniecības iepirkumu

0
360

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) pēc Latvijas Universitātes (LU) Rakstu mājas būvniecības iepirkumā saņemto sūdzību izvērtēšanas šā gada 5. maijā nolēma ļaut augstskolai turpināt iepirkumu par Rakstu mājas būvprojekta izstrādi, autoruzraudzību un būvniecību, liecina IUB mājaslapā pieejamā informācija.

IUB Iesniegumu izskatīšanas komisija uzskata, ka sūdzību iesniedzēju būvfirmas SIA “Merks” un pilnsabiedrības “MMG” iesniegumi ir atzīstami par nepamatotiem, un attiecīgi lēmums par konkursa kandidātu atlases rezultātiem ir atstājams spēkā, ziņo lsm.lv.

LU paziņojumā medijiem norāda, ka konkursa procedūra noris divos posmos – 1.posmā tiek veikta nolikuma prasībām atbilstošu kandidātu atlase, 2.posmā – atbilstošo kandidātu iesniegto piedāvājumu vērtēšana un līguma slēgšanas tiesību piešķiršana uzvarētājam.

Iepirkuma 1.posms tika izsludināts 2019.gada 31.oktobrī, un lēmums par 1.posma rezultātiem tika pieņemts tā paša gada 23.decembrī. No septiņiem kandidātiem, kas bija iesnieguši pieteikumu, tālākai dalībai iepirkumā kvalificējās pieci, savukārt divi kandidāti tika noraidīti kā neatbilstoši nolikuma prasībām.

Par 1.posma rezultātiem tika iesniegta sūdzība IUB, kuras rezultātā IUB iesniegumu izskatīšanas komisija 2020.gada 2.martā atcēla LU lēmumu, aizliedza turpināt iepirkuma procedūru un uzdeva LU veikt atkārtotu 1. posmā iesniegto pieteikumu izvērtēšanu.

“Faktiski IUB lēmums nenoteica, ka LU iepirkumu komisijas lēmums būtu bijis pareizs vai nepareizs, tas norādīja, ka LU lēmumā nav bijusi sniegta pietiekama argumentācija, lai pieņemtu konkrētajam kandidātam negatīvu lēmumu,” skaidroja LU.

LU veica atkārtotu 1.posmā iesniegto pieteikumu izvērtēšanu, lūdzot sniegt papildu viedokli par būvniecības jomu kompetentajām institūcijām – Rīgas pilsētas būvvaldei un Ekonomiskas ministrijai. “Šo institūciju sniegtie viedokļi apstiprināja LU iepirkumu komisijas lēmuma pamatotību,” norādīja LU.

2020.gada 26.martā pieņemts atkārtots lēmums par 1.posma rezultātiem, un tas bija identisks iepriekšējam lēmumam – no septiņiem kandidātiem tālākai dalībai iepirkumā kvalificējas pieci, savukārt divi kandidāti tika noraidīti kā neatbilstoši nolikuma prasībām.

Par 1.posma rezultātiem atkārtoti tika iesniegtas sūdzības IUB. Šoreiz IUB, ņemot vērā LU sniegto papildu argumentāciju, atstāja spēkā LU iepirkuma komisijas lēmumu par 1.posma rezultātiem, atļaujot LU turpināt iepirkuma procedūru iepirkuma līguma slēgšanai.

2020.gada 15.maijā LU ir uzsākusi iepirkuma 2.posma īstenošanu, nosūtot uzaicinājumu nolikuma prasībām atbilstošajiem pieciem kandidātiem iesniegt savus tehniskos un finanšu piedāvājumus iepirkuma 2.posmā. Piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir līdz šī gada 15.jūlijam.

“LU ļoti cer, ka izdosies realizēt sākotnējo plānu Rakstu mājas būvniecību pabeigt 2023. gada vasarā, lai LU sociālo zinātņu un humanitāro zinātņu fakultātes ar 1.septembri varētu uzsākt studiju procesu savā jaunajā ēkā,” atzīmēja augstskolā.

KONTEKSTS:
Rakstu mājas būvniecības iepirkums sākotnēji tika izsludināts 2018.gada pavasarī, arī toreiz uzvarētāju mēģinot noskaidrot konkursa procedūrā ar sarunām. Toreiz iepirkuma prognozētā līgumcena bija 33 miljoni eiro, bet tagad – 35 miljoni eiro.

Konkursa pirmā kārta bija atklāta, un tai pieteicās septiņi uzņēmumi. Saņemot piedāvājumus, otrajā posmā iekļuva mazāk uzņēmumu, taču to skaits publiski netika atklāts. Uzņēmumu sākotnēji piedāvātās darbu izmaksas bijušas pārāk augstas, tāpēc augstskola pārskatīja projektus, kam sekoja arī jauni piedāvājumi.

Pērn jūlijā LU rektora vietniece infrastruktūras attīstības jautājumos Edīte Megne aģentūrai LETA pauda, ka augstskola cer iepirkuma uzvarētāju noskaidrot tuvākajās nedēļās. Tomēr septembrī toreizējais augstskolas rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube paziņoja, ka iepirkums ir apturēts, atsākts no jauna un tiek veidota arī jauna iepirkuma komisija.

Par Rakstu mājas būvniecību Straube sāka runāt, atbildot uz jautājumu par, iespējams, negodprātīgiem būvniecības iepirkumiem augstskolas vajadzībām. Megne aģentūrai LETA toreiz skaidroja, ka LU aktīvi strādā pie iepirkuma kritēriju pārskatīšanas, lai paplašinātu pretendentu skaitu. Tāpat viņa uzsvēra, ka LU plāns ir līdz 2020.gada maijam vai jūnijam noslēgt līgumu par projektēšanu un būvēšanu, bet ēku nodot ekspluatācijā 2023.gada maijā.

Ar LU Akadēmiskā centra Rakstu mājas būvniecību varētu būt saistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess par iespējamu kukuļošanu. Šajā kriminālprocesā KNAB pagājušā vasarā aizturēja toreizējo LU rektora vietnieci Baibu Broku, kura vēlāk atstāja šo amatu.

Brokas aizstāvis Rinalds Bušs iepriekš gan norādīja, ka Broka kategoriski noraida KNAB izteiktos pārmetumus. Advokāts arī noliedza, ka KNAB sāktais kriminālprocess būtu saistīts ar LU Rakstu mājas būvniecību.