Skates Gada labākā būve Latvijā 2020 žūrija 21.jūlijā Mārupē un Rīgā apskatīja astoņus objektus, vērtējot gan izcili veidotu dzīvokļu kompleksu un galvaspilsētas augstākās būves, gan vairākas vēsturiskas celtnes Vecrīgā, kuras ar lielu cieņu un rūpību atjaunotas nākamajam dzīves ciklam.

Dzīvojamo māju kompleksa Lindenholma 1.kārtas ēkas Malduguņu ielā Mārupē ir rūpīgi pārdomātas kā no attīstītāja, tā arhitektu un projektētāju puses. Gan dzīvokļos, gan pagalmos ir smalki izstrādāts iekārtojums un detaļas, kas rada ērtības un mājīguma sajūtu. Jāpiebilst, ka dzīvokļu tirdzniecība rit aktīvi – labi veidotā vide ir pievilcīga kā ģimenēm ar bērniem, tā visu vecumu aktīva dzīvesveida cilvēkiem.

Daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka Āgenskalna ielā 24, Rīgā, atrodas ļoti pievilcīgā vietā – Āgenskalna priedēs, iekļaujoties apkārtējā Hruščova ķieģeļu māju apbūvē ar modernu fasādi. Mājā brīvs vairs tikai viens dzīvoklis, jo novietojums un racionālie risinājumi piemēroti ekonomiski aktīviem ļaudīm.

Daudzfunkcionālais komplekss Z-Towers Raņķa dambī 30, Rīgā, nav tikai galvaspilsētas augstākās celtnes ar vairāk nekā desmit gados tapušiem nozīmīgiem inženiertehniskajiem risinājumiem. Skates žūrijai izrādīja pārdomāti iekārtotos birojus un dzīvokļus, kas pašlaik pieejami īrei, un labiekārtoto apkārtni, kur var atpūsties ikviens garāmgājējs.

Vecrīgā žūrija pirmo apskatīja atjaunoto Prokuratūras ēku Aspazijas bulvārī 7, par kuru žurnālā Būvinženieris publicēti vairāki apraksti. Žūrijas vadītājs Normunds Grinbergs, īsi apkopojot iespaidus, stāsta, ka senā māja sakārtota un atjaunota ar dziļu cieņu, vienlaikus pielāgojot prokuratūras vajadzībām. Atsegti vēsturiskie elementi, sevišķi centrālajā kāpņu telpā, lai redzētu ēkas sākotnējo veidolu. Veiksmīgs risinājms ir balkons ar inženiersistēmu iekārtām. Būve nodota pērn, te pamazām ievācas prokuratūras nodaļas no vairākām vietām Rīgā.

Farmācijas muzejam Riharda Vāgnera iela 13 un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam Palasta iela 2 galvenokārt atjaunotas ārējās fasādes, kas bija visai sliktā tehniskajā stāvoklī. Gan restauratori, gan projektētāji un būvnieki labi padarījuši savu darbu, ievērojot sarežģītos nosacījumu būvju atjaunošanai Rīgas vēsturiskajā centrā. Visas trīs vēsturiskās ēkas atjaunotas VAS Valsts nekustamie īpašumi vadībā.

Farmācijas muzejs:

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs:

Viesnīcas Konventa sēta kompleksā ēkas Kalēju ielā 9/11 kapitāli pārbūvētas un atjaunotas viesnīcas un kafejnīcas vajadzībām ar lielu rūpību no īpašnieku puses, žūrijas iespaidus pauž Grinbergs: “Priecē, ka īpašnieki, neskatoties uz stingrajiem Vecrīgas apbūves noteikumiem un sarežģītajiem apstākļiem piekļūšanā objektam, kad daļa būvmateriālu strādniekiem jāpienes, iegulda tik lielu enerģiju, pakāpeniski sakārtojot un atjaunojot visu kompleksu ar cieņu pret vēsturi un mūsdienām atbilstīgā kvalitātē.”

Pēdējais trešdienas maršruta apskates objekts bija Svētā Jēkaba katedrāle Jēkaba ielā 9, kur restaurācijas 4.kārtā saremontētas joma jumtu koka konstrukcijas un nomainīts jumta segums. Baznīcas atjaunošanai ir vairāk nekā desmit kārtas, tas ir ilgtermiņa projekts. Šajā daļā rūpīgi pārbaudītas un atjaunotas jumta konstrukcijas, mainīts jumta klājs un uzlikts vara pārsegums. Arhitekts Artūrs Lapiņš vērtētājiem atklāja, ka vecie baļķi pa perimetru bija satrunējuši, tos nācās pilnībā mainīt. Žūrijas dalībnieki padarīto novērtēja baznīcas augšējos līmeņos, vairāki eksperti to apskatīja no torņa, izjūtot pagājušā gadsimta atmosfēru ar zvaniķa kāpienu un zvana virvēm, stāsta Grinbergs.

Ceturtdien žūrija ir garā braucienā uz Latgales pusi, kur apskatāmi 11 objekti, tai skaitā Rēzeknē, Ludzā un Daugavpilī, un pa ceļam infrastruktūras būves Ikšķilē un Skrīveros.


Žūrija Vidzemē vērtē gan parkus, gan ražotnes

Žūrija novērtē labiekārtotas skolas, ielas, ceļus un atpūtas vietas

Žūrija apskata lidostas infrastruktūru un labiekārtotu pilsētvidi

Gada būvju skates žūrija novērtē objektus Zemgalē

Skates žūrija sākusi apskatīt objektus