Izsludināts arhitektūras konkurss “Pilsētas pielāgošana”

0
1

Kompānija Metsä Group, Aalto Universitāte un Somijas Vides ministrija izsludinājusi pasaules mēroga konkursu Pilsētas pielāgošana arhitektiem un nozares studentiem, aicinot radīt daudzfunkcionālas ēkas, kas spētu pielāgoties pilsētvides mainīgajām vajadzībām.

Lai arī ierasts, ka ēkas ir statiskas un kalpo noteiktam mērķim, to dzīves ciklā demogrāfisko, kultūras vai politisko izmaiņu dēļ funkciju prasības var krasi mainīties, piemēram, biroju telpu vietā var ievajadzēties vairāk bērnudārzu, vai otrādi.

Dalībnieku uzdevums ir izvēlēties centrāli izvietotu brīvu zemes gabalu pilsētas teritorijā un izstrādāt inovatīvu koka moduļu sabiedrisko ēku vai būvju kompleksu, kas viegli pielāgotos sabiedrības mainīgajām vajadzībām. Papildus vizuālajiem un funkcionālajiem kritērijiem dizainā ir jāuzrāda pielāgošanās spēja, modularitāte un ilgtspējība.

Pilsētas pielāgošanos sabiedrības vajadzībām var atrisināt, veidojot ilgtspējīgas moduļu konstrukcijas ar pielāgojamiem koka elementiem, kas ir dabai draudzīgākas un konkurētspējīgas izmaksu ziņā. “Koka konstrukciju ir viegli pielāgot dažādās situācijās. Koks ir adaptējams: ar to ir viegli būvēt, bet arī viegli to izjaukt un pārbūvēt atbilstīgi mainīgajām vajadzībām,” saka konkursa žūrijas pārstāve, zviedru arhitekte Rahele Belatčeva (Rahel Belatchewa).

Konkursam var pieteikties līdz 2020.gada 31.decembrim pulksten 24.00 pēc Centrāleiropas laika. Uzvarētāji tiks paziņoti 2021.gada februārī. Konkursa balvu fonds ir 20 tūkstoši eiro. Pirmās vietas ieguvējs saņems 15 000 eiro, otrās vietas – 5000 eiro. Vairāk informācijas vietnē www.urbanadaptation.com.

Žūrijas locekļi ir Endrjū Skots (Andrew Scott), arhitektūras un urbānisma profesors Masačūsetas Tehnoloģiju institūtā, Rahele Belatčeva (Rahel Belatchew), Zviedrijas arhitektu biroja Belatchew Arkitekter dibinātāja, un Minna Riska, Norvēģijas arhitektu biroja MDH Arkitekter partnere.

Būvniecības nozare saražo vairāk nekā 30% pasaules CO2 emisiju, savukārt koks dara pretējo – tas uzkrāj oglekli. Apstrādāta koksne ļauj būvēt ātri ar iepriekš sagatavotiem moduļiem un un pielāgojamām konstrukcijām. “Tehnoloģiski attīrīta koksne nodrošina efektīvu un videi draudzīgu būvniecību. Es ar nepacietību gaidu jaunus, inovatīvus projektus, kuri ņem vērā visu ēkas dzīves ciklu,” teic Metsä Group prezidents un izpilddirektors Ilka Hemela (Ilkka Hämälä).

Informāciju sagatavoja Kaiva Upleja, Communications & Strategies.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit