Izsludināts iepirkums Mārstaļu ielas nama atjaunošanai

0
1348

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) pavasarī plāno sākt Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) topošās ekspozīcijas mājvietas – vēsturiskā nama Mārstaļu ielā 6 atjaunošanu, pielāgojot namu muzeja ekspozīcijas vajadzībām. Lai saglabātu kultūrvēsturiskās liecības, atjaunošanas procesā nozīmīgi ir saglabāt nama autentiskumu, vienlaikus iedvešot ēkā mūsdienu elpu, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Ēka Mārstaļu ielā 6, Rīgā kļūs par RMM pārstāvētajām abām radošajām nozarēm – latviešu rakstniecībai un mūzikai – veltītas ekspozīcijas mājvietu, kur saistošus stāstus un aizraujošas leģendas atradīs gan bērni, gan jaunieši, gan pieaugušie, gan profesionāļi, gan vienkārši garāmgājēji un tūristi. Plānots, ka 2022.gada nogalē nams vērs durvis ar jaunu, unikālu ekspozīciju, kas stāstīs par rakstnieku un mūziķu personībām, liekot akcentu uz pašu radīšanas procesu.

“Nams Mārstaļu ielā 6, tāpat kā daudzas citas ēkas Vecrīgā, prasa gādīga saimnieka rūpes un vēsturiskās substances atjaunošanu un izcelšanu. Pārbūves projekts ir komandas darbs, kurā VNĪ kā pasūtītājs intensīvi sadarbojas ar arhitektu un muzeju, kā arī interjeristiem un māksliniekiem, kas izstrādā muzeja ekspozīcijas projektu. Pērn nogalē veikti nepieciešamie priekšdarbi, lai namu pielāgotu muzeja vajadzībām un jau tuvākajos mēnešos dotu uzdevumu būvniekiem sākt ēkas atjaunošanas darbus. Darbu gaitā muzejs iegūs mūsdienīgas telpas, kas pielāgotas ekspozīcijas vajadzībām un nama fasāde, restauratoru darba rezultātā, atgūs sākotnējo spožumu un kļūs par vienu no Vecrīgas pērlēm,” norāda Griškevičs.

Muzeja ekspozīcija tiks izvietota 1400 m2 plašās telpās. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu.

RMM direktore Iveta Ruskule uzsver, ka ekspozīcijas satura veidošanā ļoti nozīmīgi bijis sajust un izprast pašas ēkas gaisotni un dzīvesstāstu. “Nams Mārstaļu ielā 6 ir mājīga un pēc sajūtas silta ēka. Tādēļ arī, domājot par muzeja ekspozīcijas vēstījumu, tajā tiek izcelti rakstniecības un mūzikas personību radīšanas stāsti kontekstā ar dzīves ikdienišķo pusi, kurā sava vieta šaubām, nevarēšanai, radošajiem rituāliem un iedvesmas gaidīšanai līdz rīta gaismai vai nakts tumsai. Ar to vēlamies apgalvot, ka radīšanas gēns nav ekskluzīvs, tas ir katrā no mums, un radīt spēj ikviens,” atklāj RMM direktore Iveta Ruskule.

Unikālo vēsturiskās ēkas vērtību ir daudz, un tās visas tiks integrētas jaunajā funkcijā, savukārt nevērtīgie uzslāņojumi un pēdējās desmitgadēs izbūvētās starpsienas tiks demontētas. Tiks uzspodrinātas nama liektās kāpnes, koka paneļi, parkets un durvis un bēniņi, kas ilgu laiku nav tikuši izmantoti, tiks atvērti apmeklētājiem kā pasākumu telpa ar atsegtām vēsturiskajām konstrukcijām. Pagrabā tiks eksponēta vēsturiskā ķieģeļu velve. Pirmajā stāvā būs kafejnīca, tai piekļausies pagalma daļa ar atpūtas zonu. Savukārt ēkas pagalms būs lieliska vieta apmeklētāju atpūtai un sarunām. Pagalma sienā plānots atjaunot kādreizējo mākslinieces Helēnas Heinrihsones gleznojumu, attīrot to no uzslāņojuma. Nelielo saimniecības ēku pagalmā restaurēs, un tā saglabās noliktavas funkciju.

Ēkai plānots pārbūvēt ēkas inženiersistēmas, kā arī ierīkot liftu, lai muzejs būtu pieejams personām ar kustību traucējumiem. Būvuzņēmēji, kuriem ir interese par vēsturiskā nama atjaunošanu, aicināti pieteikties iepirkumam līdz 1.aprīlim: https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/52685.

Kamēr ēkā tiek plānoti atjaunošanas darbi, sabiedrībai ir iespēja noskatīties video stāstu par ēku Mārstaļu ielā 6, tā vēstures lappusēm, esošo situāciju un nākotnes vīziju:

https://youtu.be/Mhu28JP707Y