Jaunā Eiropas Bauhaus kontaktpunkts Latvijā prezentē aktualitātes

0
154
Attēls ilustratīvs

Ceturtdien, 13. jūnijā, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā norisinājās Jaunā Eiropas Bauhaus (JEB) kontaktpunkta Latvijā sadarbībā ar Kultūras ministriju rīkotā kopienas pēcpusdiena, vēsta Latvijas Arhitektu savienībā.

Pasākumā tika prezentētas kontaktpunkta aktualitātes, iezīmēti nākotnes plāni, paužot apņēmību turpināt JEB vērtību ieviešanu Latvijā. Ar labās prakses piemēriem dalījās Jaunā Eiropas Bauhaus balvas 2024 finālists, arhitektu biroja MADE arhitekti vadošais arhitekts Miķelis Putrāms.

JEB kopienas pēcpusdienu atklāja JEB kontaktpunkta Latvijā vadītāja, Latvijas Arhitektu savienības (LAS) valdes locekle Anda Kursiša, kura ziņoja par vienu no nesenākajiem notikumiem – maija beigās noslēdzās pirmais posms LAS īstenotajam projektam Sabiedrības interešu pārstāvība arhitektūras un vides veidošanas publiskajos iepirkumos. Apmācībās sagatavoti vairāk nekā 30 arhitekti un ainavu arhitekti, kuri turpmāk būs kvalificēti sniegt iepirkumu konsultācijas un vērtēt programmas, tostarp izmantojot Jaunā Eiropas Bauhaus kritērijus.

Jaunais Eiropas Bauhaus pauž ilgtspējīgu, iekļaujošu un estētisku attieksmi pret lietām, vietām un procesiem. Daļai šķiet, ka šie principi vienmēr ir bijuši zināmi un izmantojami, daļai – ka tie ir kas pilnīgi jauns un neskaidrs. Tāpēc par JEB varam runāt gan kā par to, kas mums vienmēr ir piederējis, gan kā par to, kas mums ir nekavējoties jāapgūst. Eiropas finansējuma programmās, kas attiecas uz apbūvēto, šie principi ir jāiekļauj. Mēs varam tos izmērīt, aprakstīt un runāt par tiem profesionālā valodā,” JEB kontaktpunkta Latvijā vadītāja, LAS valdes locekle Anda Kursiša pauž gandarījumu par apmācībās paveikto un norāda, ka skaidrojošais darbs ir jāturpina.

Šis ir trešais gads kopš LAS saskaņā ar Kultūras ministrijas (KM) deleģējuma līgumu īsteno Jaunā Eiropas Bauhaus Latvijas kontaktpunkta funkcijas. Šopavasar divu mēnešu garumā, pateicoties Eiropas Komisijas Tehniskās palīdzības instrumenta projekta Publiskās pārvaldes inovācijas kapacitātes attīstība atbalstam, noritēja intensīvu darbnīcu cikls JEB Latvijā – kopā radīta ilgtspēja, ko rīkoja Valsts kancelejas Inovācijas laboratorija sadarbībā ar Kultūras ministriju.

“Priecājos, ka mūsu sadarbības partneru loks paplašinās, iekļaujot Valsts kanceleju. Ir būtiski šīs vērtības – skaistumu, ilgtspēju, iekļautību, kopradi – mācīties neformāli caur praktiskiem piemēriem, sarunājoties, baudot šādu vidi un pašiem atrodot motivāciju, kāpēc mums ir jāvirza šīs vērtības, lai mēs visi varētu dzīvot kvalitatīvā vidē, uz ko ikvienam ir tiesības,” tā KM Kultūrpolitikas departamenta Radošo industriju nodaļas eksperte dizaina un arhitektūras jautājumos Dzintra Purviņa.

Inovācijas laboratorijas darbnīcās no šī gada 29. februāra līdz 29. aprīlim strādāja valsts pārvaldes darbinieki, NVO, augstskolu pārstāvji un praktizējoši arhitekti un dizaineri, ārvalstu eksperti. Sprintu vadīja Valsts kancelejas projekta vadītājs Jānis Ķīnasts, kurš pasākumā 13. jūnijā prezentēja tā rezultātus.

Pēc izaicinājumu definēšanas, iesaistīto pušu kartēšanas un ekosistēmas analīzes, sprinta darba grupu dalībnieki nonāca pie secinājuma, ka būtu vēlams organizēt starpministriju sadarbības modeli horizontālā rīcībpolitiku ieviešanā, ka ir jāveicina kopējās izpratne un iesaiste, jānodrošina pastāvīgs finansējums un komanda kontakpunkta darbībai.

“Ar dizaina procesa palīdzību ir iespējams ierāmēt kompleksitāti, dinamiskajā sarežģītībā identificēt atsevišķas lietas, kas ir paveicamas. Ideja par JEB nākamo līmeni Latvijā – JEB pārresoru koordinācijas kontaktpunktu – jau prezentēta vairākās institūcijās. Esam atraduši pieeju kā ne tikai nodrošināt JEB ilgtspēju Latvijā, bet arī rādīt piemēru Eiropai. Prezentējot sprinta rezultātus Eiropas komisijas Kopīgā pētniecības centra JEB nodaļai, esam saņēmuši atzinīgus vārdus, ka sistēmiskas pieejas ziņā Latvija šobrīd ir vadošajās pozīcijās Eiropā,” tā Valsts kancelejas projekta vadītājs Jānis Ķīnasts.

JEB kopienas pēcpusdienas noslēdzošajā daļā 13. jūnijā ar prezentāciju par savu pieredzi, praksē īstenojot JEB vērtības, uzstājās arhitektu biroja MADE arhitekti līdzdibinātājs, arhitekts Miķelis Putrāms. Biroja darbs Pitraga pietura, piejūras kafejnīca Ziemeļkurzemē, šogad iekļuva JEB starptautiskās balvas finālā, savukārt Dailes teātra priekšlaukums saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvas Grand Prix 2023.gadā. Tāpat klātesošajiem valsts pārvaldes darbiniekiem, arhitektūras, dizaina profesionāļiem un citiem interesentiem bija iespēja aplūkot Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja aktuālo izstādi Pēcnāves dzīve. Piemiņas prakses un muzejs tās līdzkuratora, muzeja direktora Kaspara Vanaga vadībā, kurš dalījās viedoklī par JEB principiem muzeja ēkas un izstāžu darbības kontekstā.

Jaunais Eiropas Bauhaus ir vides, ekonomikas un kultūras projekts, kas savieno dizainu, ilgtspējību, pieejamību un investīcijas, lai sasniegtu Eiropas zaļā kursa mērķus. Projektu 2020. gadā izsludināja Eiropas Savienības prezidente Urzula van der Leiena. Latvijas kontaktpunkts, kas pēc Kultūras ministrijas deleģējuma darbojas Latvijas Arhitektu savienībā, ir daļa kontaktpunktu tīkla visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.