Jaunā Rīgas teātra rekonstrukciju sola pabeigt līdz šī gada beigām

0
451

Jaunā Rīgas teātra (JRT) rekonstrukcija strauji virzās uz priekšu, un to ir iespējams pabeigt līdz 2023. gada beigām, nepiesaistot papildu finansējumu. Nepieciešams tikai mazināt birokrātiskos šķēršļus un paātrināt savstarpējo norēķinu procesu.

To ceturtdien, 9. februārī, klātienē apmeklējot un izvērtējot teātra ēkas būvniecības gaitu, secināja kultūras ministrs Nauris Puntulis, arhitekte un JRT rekonstrukcijas projekta autore Zaiga Gaile, JTR aktieru kolektīvs un būvnieku pārstāvji.

Šobrīd ir uzsākts Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas darbu noslēdzošais posms  un teātris pamazām iegūst tās aprises, kādas tam būs pēc visu rekonstrukcijas darbu pabeigšanas. Tostarp jau ir uzsākta arī skatuves aprīkojuma piegāde.

JRT rekonstrukcijas gaitu sākotnēji smagi ietekmēja gan Covid-19 pandēmija, gan Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, kas būtiski sadārdzināja energoresursus, un tāpēc ievērojami kāpa arī būvmateriālu ražošanas izmaksas. Mainījās arī būvmateriālu iegādes un pasūtīšanas process. Daudzviet bija nepieciešama priekšapmaksa, lai spētu laicīgi rezervēt rekonstrukcijai nepieciešamos būvmateriālus un saņemt tos ar iespējami mazāku aizkavēšanos.

Pilnsabiedrības SBSC valdes loceklis Juris Pētersons: “Pēdējie pāris gadi bija nepieredzēti ārkārtas apstākļi, kādos būvniekiem nācās strādāt gan Latvijā un Eiropā, gan pasaulē kopumā. Energoresursu straujais cenu kāpums, īpaši 2022. gada otrajā pusē, nozīmīgi ietekmēja būvniecību pilnīgi visos posmos – sākot ar būvmateriālu ražošanu, rezervāciju un piegādi, gan arī pašu būvdarbu procesu. Ražotāju un būvmateriālu piegāžu kavēšanās ir ietekmējusi arī būvdarbu termiņu, bet šobrīd jau droši varam teikt, ka Jaunā Rīgas teātra ēkas rekonstrukciju varam pabeigt līdz 2023. gada beigām. Iekļausimies arī esošajā budžetā, un papildu finansējums nebūs nepieciešams. Vēl tikai jāpārvar pēdējie birokrātiskie šķēršļi, oficiāli pagarinot būvdarbu noslēgšanas termiņu. Ļoti ceram, ka VAS Valsts nekustamie īpašumi nebūs ieinteresēta apzināti kavēties ar līguma termiņa izmaiņām un varēsim saglabāt tikpat aktīvu būvdarbu tempu kā līdz šim.  Jo mazāk birokrātisko šķēršļu tiks likts, jo ātrāk būs iespējams pabeigt būvdarbus un nodot Jaunā Rīgas teātra ēku ekspluatācijā.”

Rekonstruētā Jaunā Rīgas teātra ēka būs mūsdienīga, energoefektīva un aprīkota atbilstoši moderna teātra vajadzībām. JRT kompleksa telpu kopējā platība palielināsies līdz 9767 kvm, ko papildinās 649 kvm liels pagalms. Kopējais skatītāju vietu skaits palielināsies no 400 līdz 840. Teātrī būs trīs skatītāju zāles: lielā Smiļģa zāle ar 325 vietām parterā un 175 vietām balkonā, lielā Black-box zāle ar 240 vietām un mazā Black-box zāle ar 100 sēdvietām. Tāpat paredzētas arī trīs mēģinājumu zāles. Otrajā stāvā aktieriem un citiem teātra darbiniekiem būs modernas ģērbtuves, dušas un plaša virtuve. Savukārt pagraba stāvā paredzēta moderna darbnīca.