Aizvien plašāk dzīvokļos tiek izmantotas attālināti pārvaldāmas viedās tehnoloģijas. Nekustamo īpašumu attīstītāja Merks mājas novērojumi liecina, ka gudrais dzīvoklis ir kļuvis par vienu no aktuālākajiem un augošākajiem parametriem projektu attīstībā līdzās ilgtspējai un dzīvojamās vides sinerģijai ar apkārtni.
Klusā centra lielākais dzīvojamo māju projekts Viesturdārzs ir viens no pirmajiem attīstītajiem projektiem Latvijā, kur ilgtspēja, ilgmūžība un cieņa pret esošo pilsētvidi, ir bijuši fokusa stūrakmeņi būvniecības un teritorijas labiekārtošanas procesā.
Ilgtspējīga pieeja visos posmos – no ilgmūžīgu materiālu izvēles līdz ēku būvniecības procesam
Šī brīža dzīvojamo projektu attīstībā ilgtspēja nozīmē krietni vairāk par ēkas energoefektivitātes līmeni. Merks mājas projektēšanas vadītājs Ivo Dzenis skaidro: “Mūsdienīga arhitektūra pieprasa ilgtspējīgas būvniecības praksi. Ilgtspējīga pieeja dzīvojamo projektu attīstībā ir arī nepieciešamo būvmateriālu iegāde no vietējiem Latvijas ražotājiem, kas ne vien nodrošina augstas kvalitātes materiālus, bet saīsina loģistikas ceļu. Viesturdārzs būvniecībā ir izmantotas saliekamas trīsslāņu dzelzsbetona konstrukcijas, kas ir ne vien praktisks risinājums, jo tiek gatavoti rūpnieciski un standartizēti, bet arī ilgtspējīgs. Piemēram, projektā izmantotais ilgmūžīgais betons kalpos desmitiem gadu garumā, saglabājot jaunbūves izskatu.”
Arī efektīvi izbūvēta rekuperācijas sistēma un siltās grīdas apkure būtiski uzlabo ēkas komfortu un energoefektivitāti. Domājot par papildu risinājumiem, kā dzīvojamo vidi padarīt zaļāku un ilgtspējīgāku, šī brīža viena no galvenajām tendencēm ir elektrouzlādes staciju ierīkošana namu virszemes vai pazemes autostāvvietās.
Viedie dzīvokļi – pašsaprotama izvēle jau tuvākajā nākotnē
Viedās tehnoloģijas sniedz iespēju gan automatizēt, gan attālināti uzraudzīt un ietekmēt notiekošo mājās, piemēram, kontrolēt telpu apgaismojumu vai apkuri. Interese par gudrajiem dzīvokļiem, kas aprīkoti ar jaunākajām tehnoloģijām, arvien vairāk parādās gan dzīvokļu pircēju vidū, gan par to pastiprināti domā projektu attīstītāji. Viesturdārzs projekta III kārtā iedzīvotājiem ir iespēja aplūkot pirmo attīstītāja demo dzīvokli, kas aprīkots ar Bisly viedo tehnoloģiju, kas dzīvokļa saimniekiem ļaus attālināti kontrolēt dzīvokļa temperatūru un apgaismojumu, būtiski veicinot gan sadzīves ērtības, gan ekonomisku ieguvumu, pazeminot dzīvokļa uzturēšanas un enerģijas patēriņa izmaksas.
Projekti top sinerģijā ar apkārtējo vidi
Plānojot daudzdzīvokļu māju kompleksus, aizvien vairāk tiek domāts par ērtībām ārpus tiešās dzīvojamās telpas, tostarp par projektu saderību ar vidi un apkārtni. Lai tuvējo parku iedzīvinātu un paturpinātu arī namu pagalmā, visa Viesturdārzs projekta koplietojamā ārtelpa ir publiski pieejama. Ņemot vērā, ka Klusais centrs šobrīd ir viena no Rīgas pieprasītākajām atpūtas un izklaides vietām, Merks mājas šo sajūtu vēlējās pārnest arī nama iedzīvotājiem, uz projekta III kārtas ēkas jumta, izbūvējot plašu terasi, kur dzīvokļu īpašnieki varēs baudīt saulrietus ģimenes un draugu kompānijā. Ar cieņu pret Klusā centra apkārtnes vēsturi un esošo infrastruktūru, Viesturdārza III kārtas ēkā ar latviešu grafiti mākslinieka Ērika Caunes atbalstu ir tapis zīmējums, kas ataino parka klātesamību un tādējādi papildus veicina mijiedarbību ar apkārtējo vidi.
Publicitātes foto