Guntars Liepiņš, sertificēts būvspeciālists

Latvijas 1. būvdarbu tāmēšanas čempionātā martā pārbaudītas nozares dalībnieku zināšanas būvprojekta ekonomikas daļas izstrādē, mēģinot noskaidrot labākos tāmētājus. Sacensību mērķis bija ļaut uzņēmumiem pārliecināties par darbinieku iemaņām būvdarbu tāmēšanā, kā arī noskaidrot labākos tāmju speciālistus arī no nespeciālistu vidus. Kaut arī dalībnieku nebija daudz, divu labāko sniegums ļauj izdarīt secinājumus par situāciju tāmēšanā.

Mikus Laksbergs, kurš čempionātā uzvarēja, kopumā ieguva 183,08 punktus jeb 61% no maksimālā punktu skaita 300. Speciālists ir uzkrājis tāmētājam nepieciešamo zināšanu starta kapitālu, pilnveidojies Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) rīkotajās tāmētāju mācībās.

Andrejs Ļebedevs ieguva 91,4 jeb 30% maksimāli iespējamo punktu. Andrejs Ļebedevs nav bijis mācībās LBS, tomēr, kā norāda anketā, 20 gadus strādā par tāmētāju. Sacensībās Ļebedevs piedalījās, lai paplašinātu redzesloku, un rezultāti ir labi.

Sacīkstēs varēja piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs bez vecuma ierobežojuma ar pierādītu iepriekšēju pieredzi būvniecībā: būvprakse, izglītība, speciālās mācības u. tml., kā arī jebkurš ar lietpratēja līmeni būvdarbu tāmēšanā vai organizēšanā. Bija jāizpilda 12 uzdevumi ar dažādu saturu un praktisko lietojumu. Tie pārbaudīja likumdošanas, matemātikas, būvizstrādājumu īpašību zināšanas, būvniecības resursu, darba un mehānismu patēriņa normēšanas pieredzi, kā arī citus aspektus būvprojekta ekonomikas daļas izstrādei.

Analizējot labākos darbus, redzams, ka būvdarbu apraksti ir labi, tomēr kaut kā trūcis tāmju vērtējumā. Tas papildināms ar lielāku pieredzi un augošu kompetenci. Būvekonomikā un iepirkumos valda gadu gaitā veidojusies nekonsekvence. Iepirkumu rīkotājus interesē tikai gala summa, nevis dati, kas to veido. Būvdarbu tāmēšana ir viens no svarīgākajiem darbiem, startējot publiskajos iepirkumos, tāpēc jādara viss, lai uzlabotu iepirkumu kvalitāti.

Materiāls pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris Nr. 74 2020.gada jūnijā.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

Pievienot komentāru