Jelgavas Centra pamatskolas stadiona pārbūves laikā atrod vēstures liecības

0
158
Foto no Jelgava.lv

Sākoties Jelgavas Centra pamatskolas stadiona pārbūves darbiem, uzietas dažādas vēstures liecības, tostarp atrakti hercogu lielā zirgu staļļa pamati, vēsta Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādē Sporta servisa centrs.

Kā stāsta vēsturnieks un arheologs Andris Tomašūns, zirgu stallis būvēts 17. gadsimtā un bijusi gara, liela, pamatīga ēka, kurā 20. gadsimta sākumā ierīkota Staļplača slimnīca, pēc tam sieviešu cietums. Otrā pasaules kara laikā viss tika nopostīts. Padomju laikos šajā vietā uzbūvēta skola, kas tagad zināma kā Jelgavas Centra pamatskola.

Zemes rakšanas darbu laikā secināts, ka zirgu stallis būvēts mākslīgi paceltā vietā, jo teritorija upes krastā bieži applūda. “Tur ir pamatzeme, tad melnzeme un tai virsū apmēram vienu metru bieza smilšu kārta. Staļļa pamati ir apmēram metru biezi,” skaidro A.Tomašūns. Viņš norāda, ka vēsturiskie ķieģeļi atšķiras no mūsdienās ražotajiem vispirms jau ar izmēru – tie ir krietni lielāki. Tie ir arī vērtīgi dažādos restaurācijas darbos. “Tādu ķieģeļu jau nav, tāpēc restaurācijas darbos nereti tiek izgatavoti analogi, kas atgādina seno laiku ķieģeļus,” stāsta vēsturnieks un arheologs.

Veicot rakšanas darbus, atrasti arī dažādi sadzīves priekšmeti vai to fragmenti, piemēram, mala pīpes, gredzeni, monētas, keramikas trauku lauskas, stikla trauki. “Rets atradums ir piemiņas medaļa no Krimas kara, kas norisinājās no 1853. līdz 1856. gadam. Interesants ir skaitāmais žetons no 19. gadsimta sākuma ar Francijas karaļa Luija XVIII attēlu. Tādus izmantoja skaitīšanai pirms skaitāmajiem kauliņiem. Arī svina plombe, ko 18. gadsimtā varētu būt šeit ieveduši audumu tirgotāji. Vērtīgas ir keramikas trauku lauskas, no kurām varētu izdoties restaurēt veselu trauku, un porcelāna jeb baltmāla pīpes ar skaistiem apgleznojumiem,” vērtē A.Tomašūns. Viņš stāsta, ka lielākā daļa priekšmetu atrasti vietā, kur kādreiz atradās aka, un, visticamāk, tie tikuši tajā iemesti kā atkritumi vai nejauši iekrituši. Rakšanas darbi vēl nav beigušies, tāpēc iespējams, ka vēl tiks uzieta kāda vērtīga vēstures liecība.

Jau informēts, ka, pārbūvējot stadionu, tajā tiks ierīkots zāliena segums 1288 kvm platībā un skrejceļš ar gumijas granulu segumu uz asfaltbetona pamatnes. Tāpat stadionā būs divas tāllēkšanas bedres, multifunkcionāls sporta spēļu laukums, kā arī rotaļu un vingrošanas iekārtu laukums ar vingrošanas kompleksu, četru līmeņu pievilkšanās stieņiem, līdztekām un līdzsvara baļķi, kā arī dažādiem trenažieriem. Stadionā tiks uzstādīti futbola vārti, basketbola grozi, volejbola balsti ar tīklu, batuts un citi elementi.

Laukumā ne vien tiks uzlabota sporta infrastruktūra, bet arī labiekārtota teritorija. Plānots iežogot basketbola laukumu, izvietot 34 solus, 12 atkritumu urnas un atkritumu konteineru nojumi, iestādīt 187 lapu kokus un krūmus, izveidot mulčētas dobes, ierīkot apgaismojumu, izbūvēt lietusūdens kanalizācijas tīklus, ūdensvada tīklus, sakaru kanalizāciju, kā arī izveidot videonovērošanas sistēmu ar deviņām videonovērošanas kamerām. Paredzēts, ka stadiona pārbūve jāpabeidz līdz nākamā gada augustam.

Būvdarbus veic SIA KULK, būvuzraudzību nodrošina SIA BaltLine Globe, bet autoruzraudzību – SIA Arhitektūra un vide.