Jūnija “Būvinženierī” – Ogres bibliotēka, brūkošā māju asinsrite, 3D betona printeris RTU

0
1727

Žurnāla Būvinženieris jūnija izdevumā Nr. 80 lasiet:

► Pārāk šauras būvniecības programmas izglītības iestādēs rada risku, ka nozarē ienāks nepietiekami kvalificēti būvspeciālisti, žurnāla ievada slejā brīdina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Mārtiņš Vilnītis, Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes dalībnieks un Izglītības sekcijas vadītājs.

► Ogres Centrālā bibliotēka ir unikāla jaunbūve no vairākiem aspektiem, vērtē Antra Viļuma, Dr. arch. Ēka salikta no inovatīviem kokmateriāliem CLT un GLT, kas kalpo gan kā nesošās konstrukcijas, gan kā dizaina elementi. Būvē izmantotas energoefektīvas ekspluatācijas sistēmas.

► Inženieris Aivars Graikstis apkopojis datus par padomju laikā celto daudzdzīvokļu māju inženiersistēmām, kuru kalpošanas laiks beidzas 2020.–2030.gadā. Galējais nolietojums izraisa avārijas ūdensvados, elektrotīklos, ventilācijā, apkures un kanalizācijas sistēmās, liekot iemītniekiem dārgi maksāt par ārkārtas remontu.

► Lai uzlabotu būvniecības kvalitāti, jāpadara godīgāki publiskie iepirkumi, pauž Aivars Brambis, SIA Aqua-Brambis vadītājs, LBS un LSGŪTIS valdes loceklis. Par noteicošo kritēriju jāņem saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, to vērtējot divās aploksnēs, proti, dalīti izskatot pretendentu tehniskos un finanšu pieteikumus.

► Inovāciju sadaļā RTU pētnieks Māris Šinka, Dr. sc. ing., un Sakret vadītājs Andris Vanags, Ph. D., apraksta Baltijā pirmā 3D betona printera tapšanu RTU laboratorijā un iespējas, ko tas sniedz nozares zinātniekiem un uzņēmumiem.

► Daugavpils Būvniecības tehnikuma studenti pirmo gadu praktiskās iemaņas apguvuši jaunā poligonā – mūsdienīgā darbnīcu ēkā ar modernām iekārtām. Te ir bāze arī nozares speciālistu tālākizglītībai, saka direktore Ināra Ostrovska.

► Tehnoloģiju sadaļā raksti par hermētismu koka konstrukcijām, pamatu hidroizolāciju, ātru montāžu ugunsdrošām sienām, inovatīvām apdares plāksnēm, dzesēšanas sistēmām. Energoefektivitātes un vides sadaļās renovācijas procesa analīze un ventilācijas pētījuma apraksts.

► Darba un ugunsdrošības sadaļās raksti par drošiem zemes darbiem pie elektrolīnijām un pārsprieguma aizsardzību. Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs brīdina par neatbilstīgiem logiem un nepietiekamu kontroli bruģa ražošanā.

Žurnāla elektroniskā versija.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.