Kā nosiltināt vēsturiskas ēkas ārsienu? Ir risinājums!

0
63

Rīgā uzmanību piesaista arhitekta Vilhelma Ludviga Bokslafa projektētā daudzdzīvokļu jūgendstila ēka Grīziņkalnā, kurā šā gada rudenī tika veikti mājokļa energoefektivitātes uzlabošanas darbi.

Ievērojamā Rīgas arhitekta Vilhelma Ludviga Bokslafa darbu vidū ir 30 daudzstāvu dzīvojamās un sociālās ēkas un vairākas industriālas ēkas. Gandrīz katrs viņa projekts ir savā veidā unikāls, tāpat kā daudzdzīvokļu ēka, kas atrodas Rīgā, Lienes ielā 7.

«Stils ar nacionālā romantisma elementiem Latvijā bija ļoti populārs laikā no 1905. līdz 1911. gadam. Šim stilam raksturīgās formas zināmā mērā izpaužas arī mūsu mājās, kas tika pabeigtas 1907. gadā,» stāsta Ludmila Bernšteine, kuras 100 m2 mājoklis aptver gandrīz visu ēkas pirmo stāvu.

Dzīvoklis šajā vēsturiskajā ēka tika iegādāts pirms pieciem gadiem ar iepriekš veiktu nekvalitatīvu ģipškartona sistēmas sienu apdari. Šo gadu laikā dzīvoklī tika novērota nekontrolēta gaisa kustība un pazemināta gaisa temperatūra apkures sezonas laikā.

«Paskatoties uz apkures rēķiniem, sapratām, ka kaut kas ir jādara,» stāsta L. Bernšteine.

Vienīgā iespēja uzlabot komfortu mājoklī bija ārsienu siltināšana.

Ēkai pirms 20 gadiem tika atjaunota fasāde, taču bez ārsienu siltināšanas, tāpēc tika nolemts ēku siltināt no iekšpuses. Lai vēsturiskajā ķieģeļu ēkas sienā neveidotos rasas punkti, bija svarīgi izvēlēties siltināšanas materiālu ar labām ūdens tvaika caurlaidības īpašībām.

Mājokļa īpašniece, būdama ilgtspējīgas būvniecības speciāliste, izvērtējot būvmateriālu tirgū pieejamos risinājumus, izvēlējās siltināšanas sistēmu ar Bauroc RENOVE 100 siltumizolācijas plāksnēm.

Šis risinājums tika izmantots gandrīz visā ēkas pirmajā stāvā – gan ielas, gan pagalma pusē.

Materiāls ar labām tvaika caurlaidības īpašībām.

«Strādājot par konsultantu, esmu diezgan daudz saskārusies ar izaicinājumiem ēku energoefektivitātes uzlabošanas jomā. Tā kā zinu problēmas, kas var rasties, siltinot ēkas ārsienas no iekšpuses ar minerālvati, ļoti priecājos, ka atradu labu risinājumu,» viņa stāsta. «Parasto siltumizolācijas sistēmu pareizi ierīkot ir diezgan sarežģīti, un jāņem vērā arī tā sauktais cilvēciskais faktors.» Ēku ārsienu siltināšanas sistēmās, kurās tiek izmantotas tvaika barjeras plēves, nejauši plēves bojājumi ir diezgan izplatīta problēma – plēvi var sabojāt, arī vienkārši urbjot sienā caurumu. Taču, ja tvaika barjeras plēve jau ir saplīsusi, var izveidoties kondensāts, pelējums un sliktākajā gadījumā ēkas konstrukcijas bojājumi. «Es noteikti gribēju no tā visa izvairīties,» saka L. Bernšteine.

Viņa norāda, ka RENOVE 100 siltināšanas sistēma piemērota lietotāju vajadzībām un atšķirībā no citiem siltumizolācijas risinājumiem ārsiena, kas pārklāta ar Bauroc RENOVE 100 izolācijas plāksnēm, ir ar labām ūdens tvaika caurlaidības īpašībām.

Siltināšanas pieredze

Gāzbetonam ir laba ūdens kapilārā vadītspēja, tas ir kapilāri aktīvs izolācijas materiāls. Tas nozīmē, ka kritiskā situācijā, ja aukstajā sezonā uz ēkas vecās sienas iekšējās virsmas veidosies mitruma kondensāts, tas virzīsies siltās telpas virzienā un, pateicoties kapilārā mitruma vadīšanas spējai, iztvaikos gaisā.

Atšķirībā no ūdens tvaika necaurlaidīgas siltumizolācijasRENOVE 100 izolācijas plāksnes ļauj iekšējam slānim vasarā izžūt, novēršot mitruma kondensācijas risku zem izolācijas slāņa karstā vasaras laikā.

Rīgas daudzdzīvokļu nama siltināšanas laikā vissarežģītākais process bija virsmu sagatavošana, proti, izrādījās, ka ēkai vispār nav siltinājuma, un vecās apdares kārtas bija piestiprinātas tieši pie sienām. «1970. gadu sienu apdares noņemšana aizņēma diezgan daudz laika,» atzīst L. Bernšteine.

Jauna izolācijas slāņa iestrāde jau bija vieglāks uzdevums. Siltumizolācijas plātņu montāžu astoņās istabās saviem spēkiem divi cilvēki veica tikai 10 dienu laikā. Tas bija pārsteidzoši vienkārši, viņa stāsta. Pirms plākšņu piestiprināšanas siena tika nogruntēta un izlīdzināta. RENOVE 100 plākšņu līmēšanai tika izmantota Bauroc bloku līme. Pat bez logu aiļu siltināšanas un sienas gala apdares mikroklimats telpās ir jūtami uzlabojies. Dzīvoklī uzstādītā autonomā apkures sistēma ļaus monitorēt un apkopot rezultātus, par cik samazinājies apkures patēriņš pēc veiktā remonta.

 «Ar rezultātu esmu ļoti apmierināta – skaistas vēsturiskas mājas ārsiena ir nosiltināta, neietekmējot fasādes arhitektonisko risinājumu,» gandarījumu par paveikto pauž L. Bernšteina.

Noderīgi zināt

Bauroc RENOVE 100 siltumizolācijas plākšņu pielietojums:

– vēsturisko mūra ēku siltināšana no iekšpuses. Plāksnes paredzētas ķieģeļu vai dabīgā akmens ārsienu siltināšanai no iekšpuses gadījumos, kad jāsaglabā ēkas fasāde un sienu siltināšana no ārpuses nav pieļaujama;

– padomju laikā celtās mājas: RENOVE 100 plāksnes ir piemērotas no dažādu veidu būvniecības blokiem, gāzbetona blokiem vai dzelzsbetona sienu paneļiem būvētu daudzdzīvokļu ēku ārsienu siltināšanai no iekšpuses;

– akmens sienu ārējā siltināšana: lai gan RENOVE 100 ir izstrādāta mūra sienu iekšējai siltināšanai, tos var izmantot arī dažādu veidu mūra ārsienu ārējai siltināšanai;

– papildu siltumizolācijas īpašībām RENOVE 100 izolācijas plāksnes ir pietiekami izturīgas, lai pie tām varētu piestiprināt sienas skapjus un aizkaru stangas;

Bauroc RENOVE 100 siltumizolācijas plāksnes nav papildu jāpārklāj ar ģipškartona plāksnēm.

RENOVE 100 paredzēts ķieģeļu vai dabīgā akmens ārsienu siltināšanai no iekšpuses, ja ir jāsaglabā mājas fasāde, un sienu siltināšana no ārpuses nav iespējama.