Balkons vai terase ir ēkas elements, kas dod pievienoto vērtību nekustamam īpašumam. Lai konstrukcija nezaudētu pievilcīgumu un pildītu paredzētās funkcijas, tai ir jāatbilst gan drošības un izturības, gan estētiskā noformējuma prasībām.

Pirms gadu desmitiem celtu māju balkonu tehniskā stāvokļa uzlabošanai ērti izmantot pilnas produktu līnijas, kas palīdz attīrīt, konservēt un atjaunot virsmas un konstrukcijas. Betona remontu un aizsardzību reglamentē EN 1504 standarts. Viena no tādām ir DAW grupas zīmols Disbon.

Novērtējums un priekšdarbi

Primāri jānovērtē balkona tehniskais stāvoklis, lai izlemtu – vai konstrukciju atjaunot, vai arī nojaukt. Atjaunošana norit vairākos posmos. Vispirms demontē segumu, noņem adhēzijas un atslāņojušos pārklājumus. Aļģu un pelējuma skartās virsmas tīra ar biocīda ūdens šķīdumu Caparol Capatox. Metāla pārsedžu zonās pārsegumu atsedz, lai detalizēti pārbaudītu metāla elementus un novērtētu to nestspēju.

Visus metāla elementus rūpīgi attīra no betona un rūsas, uzklāj pretkorozijas aizsardzību un kontaktemulsijas javu Disbocret 502 Protec plus. Šo materiālu klāj trīs kārtās ne ilgāk kā 72 stundu periodā. Trešā kārta ir kontaktkārta, ko nosedz ar pamata javu. Ja to nenosedz, jānogaida, līdz kārta pilnīgi izžūst un jāuzklāj materiāls atkārtoti, pēc tam iestrādājot apmetuma kārtu.

Plaknes restaurācija

Restaurācijas gaitā javu uzklāj ar ķelli vai špakteļlāpstu, vai ar slapjo smidzināšanas metodi. Betona reprofilācijai pielieto daudzfunkcionālu, ātri sacietējošu remontjavu ar aktīvu pretkorozijas aizsardzību Disbocret 507 MultiTec-Mörtel. Tai nav vajadzīgs pretkorozijas pārklājums un adhēzijas tilts. Cementa remontjava paredzēta dinamiskai slodzei pakļautām betona virsmām.

Javu uzklāj blīvi ar ķelli vai špakteļlāpstiņu uz nenožuvušas sasaistes suspensijas Disbocret 502 Protec plus. Slāņa biezums vienā klājumā pieļaujams 6-40 mm. Lielāku kārtas biezumu var panākt, uzklājot vairākas kārtas. Dziļu vertikālu virsmas izdrupumu vietās profilu atjauno, klājot javu vairākās kārtās. Javu var uzklāt arī ar slapjās smidzināšanas metodi. Izmantojot Disbocret 547 Konstruktionsmörtel cementa remontjavu, vajadzīgs pretkorozijas pārklājums un adhēzijas tilts. Šai javai vienas kārtas uzklāšanas biezums ir 10–50 mm.

Atjaunošanas procesā īpaša uzmanība jāpievērš sienu un balkona plātnes pieslēguma izveidei. Jāņem vērā, ka nepareizi izveidoti pieslēgumi samazinās atjaunotās konstrukcijas ilgmūžību un negatīvi ietekmēs pieguļošās sienu konstrukcijas, jo īpaši – ja sienas ir pārklātas ar siltumizolācijas materiālu.

Dekoratīvā aizsargslāņa uzklāšana

Balkona apakšējās daļas pārprofilēto plakņu špaktelēšanai lieto Disbocret 505 Feinspachtel – ar plastifikatoru modificētu un cementu saistītu smalko špakteli betona daļējai un pilnas platības špaktelēšanai. Maksimālais slāņa biezums ir 5 mm. Pēc pilnīgas izžūšanas var uzklāt aizsargslāni. Iestrādes un žūšanas laikā virsmas un apkārtnes temperatūra nedrīkst būt zemāka par +5 grādiem pēc Celsija.

Pēc virsmas gruntēšanas uzklāj starpklājumu – pigmentētu grunts krāsu Caparol Capagrund Universal. Tā uzlabo saķeri starp virsmu un noslēguma klājumu, izlīdzina no pamatnes nākošā mitruma plūsmu. Virsmu krāso divas reizes ar specializētu akrilāta betona krāsu Disbocret 515 Betonfarbe vai universāla silikona sveķu fasādes krāsu uz SilaCryl bāzes. Krāsas izvēle atkarīga no betona pamatnes mitruma pakāpes.

Balkona grīdu pie zemas vai vidējas slodzes gruntē, pēc tam pārklājot ar vienkomponenta metakrilāta krāsu. Grīdas, kur paredzama īslaicīga stāvoša ūdens slodze, izlīdzina ar špakteles masu, kuras sastāvs atkarīgs no pamatnes līdzenuma. Pēcāk virsmu pārklāj ar Disbothan 449 PUDeckschicht – pigmentētu, elastīgu, gaisa mitruma iedarbībā cietējošu 1K poliuretāna pārklājumu balkoniem, terasēm un nojumēm.

Aleksandrs Pankovecs, SIA DAW Baltica produktu grupas vadītājs
Attēli no uzņēmuma albuma

Zīmols DAW SE

■ Eiropā izstrādā, ražo un piegādā inovatīvas specializētās pārklājumu un siltināšanas sistēmas, lakas un krāsas kopš 1895.gada.
■ Zīmols Disbon izveidots 1957.gadā, apvienojot industriālos un specializētos grīdu, betona apjaunošanas un aizsardzības produktus un sistēmas.
Caparol ir DAW zīmols, kasBaltijas valstīs darbojas vairāk nekā 20 gadus.
■ Salaspilī 2016.gadā atklāta minerālu produktu siltināšanas un apmetumu sistēmu ražotne, kur izmanto vietējās izejvielas.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit