Kā viegli ieklāt bruģi

0
1782

Mūsdienās pamatīgas galvassāpes būvniecības nozarē sagādā darbaspēka trūkums, īpaši fiziski smagu darbu jomā, piemēram, bruģa ieklāšanā.

SIA Reaktīvs Latvijā pārstāv Vācijas ražotāju Optimas, kas piedāvā aprīkojumu bruģa mehāniskai ieklāšanai un risinājumus ceļu būvei, kā arī pilnu kompleksu risinājumu katram šādu darbu ciklam būvobjektā.

Uzstāda apmales

Viens no Optimas darbības pamatvirzieniem ir bruģakmens ieklāšanas mašīnu ražošana. 2019. gada beigās izlaists jauns modelis S19 PaveJet, ko pašlaik plaši izmanto objektos. Mašīna paredzēta dažādiem objektiem – gan maziem sabiedriskiem, gan lieliem industriāliem. Rūpnieciskos darbos ar 10 cm un biezākiem materiāliem iekārtai ir plašas iespējas. Tai ir jaudīga dzinēju kombinācija – 24,3 ZS/17,9 kW ar manuālu ierobežojumu, hidrauliskā sistēma – viens sūknis braukšanai, divi sūkņi funkcijai, pacelšanas sviras celtspēja 700 kg. Mehānismam ir divkārši sadalīta stūres sistēma, ko Optimas izstrādājusi tieši bruģakmens plātņu ieklāšanai. Tā ļauj sasniegt augstu produktivitāti – vairāk nekā 120 m2 stundā.

Otrs galvenais darbības virziens ir vakuuma aprīkojums apmales bloku un citu elementu uzstādīšanai. Vakuuma iekārtas betona elementus līdz 200 kg paceļ un uzstāda bez grūtībām. Tas novērš darbaspēka veselības apdraudējumus, ļauj efektīvi un konkurētspējīgi ielikt ceļu, ietvju, laukumu apmales, strādājot ar interaktīvu metodi.

Daudzfunkcionāla trotuāra apmaļu uzstādīšanas mašīna paceļ paleti ar elementiem, nogādā to ieklāšanas vietā un uzstāda betona elementus. Optimālos apstākļos produktivitāte sasniedz virs 70 m/h, papildu aprīkojums nav vajadzīgs. Ilgmūžīgajam Hatz Silent Pack dīzeļdzinējam ar 13 ZS un 9,6 kW jaudu ir papildu skaņas izolācija, kas ļauj bez ierobežojumiem darboties sabiedriskās vietās.

Aizstāj smagu roku darbu

Optimas 1978. gadā Saterlandē, Remslo pilsētā, dibināja sertificēts inženieris Haralds Kleinemass (Harald Kleinemas). Liekot bruģi piemājas zemes gabalā, speciālists saprata, cik fiziski grūta un laikietilpīga ir elementu ieklāšana, tāpēc radās ideja aizstāt smago fizisko darbu ar mehanizētu. Dažos mēnešos izveidots ietves bruģakmeņu ieklājēja prototips, kas atbilda ražošanai un plašai izmantošanai. Inženiera ģimenes garāžā ar neatlaidību izstrādāta un uzbūvēta pasaulē pirmā pašgājēja bruģēšanas mašīna T33. Tā piedāvāja mehanizētus risinājumus bruģēšanas darbiem.

Ir bijušas daudzas sarunas ar bruģakmens ražotājiem, lai optimizētu un racionalizētu mehanizēto plākšņu ieklāšanu. Kleinemass spēja pārliecināt ar argumentiem par izmaksu un laika taupīšanu. Kopā ar dzīvesbiedri Rutu gadu gaitā izveidots arvien augošs vidēja lieluma uzņēmums ar virkni produktu, kuru mērķis ir racionalizācija un objektu jaudas ienesīgums. Tagad Optimas Maschinenfabrik H. Kleinemas GmbH ir organizēts servisa tīkls un tirdzniecības pārstāvniecības visā pasaulē. Uzņēmuma ražošanas platība ir 13 400 kvadrātmetri. Kompānija ir inovatore un vadošā mašīnu ražotāja darba procesu racionalizēšanai un rentabilitātei bruģēšanas vietās.

Optimas kompleksie risinājumi ceļu būvei:
● materiāla sadale un pamatnes sagatavošana apmalēm un nokrišņu novades sistēmai;
● apmales bloku un nokrišņu novades sistēmu uzstādīšana ar vakuuma palīdzību;
● veidņu uzstādīšana;
● pamatnes sagatavošana flīžu ieklāšanai;
● bruģētu plākšņu mehanizēta ieklāšana;
● kvalitatīva šuvju aizdare un bruģa tīrīšana.

Gundars Zariņš, SIA Reaktīvs izpilddirektors
Foto un ilustrācijas no uzņēmuma arhīva