Ceturtdien, 22. maijā, tika likts pamatakmens Laflora Energy vēja parkam, kas būs pirmais un lielākais tikai Latvijas uzņēmumu veidotais paraugs ilgtspējai, enerģētiskajai drošībai un zaļajai enerģijai Latvijā – inovatīva vietējā kapitāla un nozaru sinerģija, informē AS Latvenergo pārstāvji.
Pirmoreiz izmantojot vietējus risinājumus, uzsākta 16 vēja enerģijas turbīnu būvniecība bijušajos kūdras ieguves laukos SIA Laflora Kaigu purvā Jelgavas novadā. Elektroenerģijas ražošana sāksies 2026. gada vasarā. Šis būs līdz šim lielākais vēja parks Latvijā ar 108,8 MW uzstādīto jaudu.
Latvijai unikālo un stratēģiski nozīmīgo iniciatīvu veido nacionālo uzņēmumu – AS Latvenergo un SIA Laflora – jauda un sinerģija, nodrošinot Latvijai ilgtspējīgu un inovatīvu risinājumu atjaunīgās enerģētikas jomā, lielākajam kopš Daugavas HES izbūves.
Bijušie Laflora kūdras ieguves lauki 760 ha platībā Kaigu purvā tiks atkārtoti izmantoti – uzstādot 16 Baltijā modernākās Nordex vēja turbīnas ar kopējo uzstādīto jaudu 108,8 MW, kas ik gadu nodrošinās elektroenerģiju, ekvivalentu vairāk nekā 160 000 mājsaimniecību gada patēriņam, radīs darba vietas, samazinās elektroenerģijas importu un veicinās vietējo ekonomiku, tostarp, ļaus šeit attīstīt zaļo industriālo zonu. Vēja parks nodrošinās ienākumus vietējai kopienai – 272 tūkstošus eiro gadā jeb vairāk nekā 8 miljonus eiro parka darbības laikā.
Pēc vēja parka pabeigšanas, daļu atjaunīgās enerģijas iegādāsies uzņēmums Laflora Zemgales reģiona nozīmes zaļās industriālās zonas attīstībai uzņēmumam piederošajā Kaigu purvā. Vēja parks un zaļā industriālā zona vairāk nekā 100 ha platībā ļaus ne tikai rekultivēt Kaigu purva bijušās kūdras ieguves platības, bet dos iespēju reģiona emisiju ietilpīgajiem uzņēmumiem virzīties uz klimatneitralitāti. Šāda zaļā industriālā zona Latvijā tiks izveidota pirmo reizi. Līdz ar inovatīvām tehnoloģijām Laflora Energy vēja parks ir paraugs zaļās enerģijas projektiem.
Puse no investīcijām jeb 95 miljoni eiro tiks ieguldīti Latvijas tautsaimniecībā ar nozīmīgiem pasūtījumiem virknei nacionālu uzņēmumu. Arī parka attīstīšanu un būvniecību nodrošina nacionāli uzņēmumi – SIA Windy, SIA UPB Nams un SIA Forma 2. Tādējādi parka būvniecība veicina vietējo ekonomiku un nodarbinātību ar jaunām darba vietām, īpaši tādēļ, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē daļa vēja staciju torņu tiks izgatavoti uz vietas Latvijā SIA Consolis Latvija jaunajā ražotnē. Tehnoloģiskais risinājums – hibrīdtorņi no dzelzsbetona un metāla – ir ne tikai inovatīvs, bet arī ilgtspējīgs risinājums, jo par 40% samazina oglekļa pēdas nospiedumu, salīdzinot ar tradicionālajiem turbīnu torņiem.
Būvniecības izmaksas paredzētas aptuveni 185 miljoni eiro. Projekta realizācija stiprinās Latvijas enerģētisko drošību, samazinot elektroenerģijas importu un palielinot Latvenergo atjaunīgo resursu ģenerācijas portfeli. Vienlaikus, kā jau minēts, puse investīciju paliek Latvijas tautsaimniecībā, parka izbūvē sadarbojoties ar vietējiem uzņēmumiem.