Kauņā, Nemunas salā, ceturtdien sākta zinātnes un inovāciju centra Zinātnes sala celtniecība.

Iecerēts, ka šis centrs piesaistīs plašu apmeklētāju loku, pirmām kārtām bērnus, un palīdzēs raisīt viņos interesi par dabaszinātnēm, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku – tā dēvētajām STEM jomām.

Kā ziņu aģentūrai BNS sacījis Lietuvas izglītības un zinātnes ministrs Aļģirds Monkevičs, šīs zinības vairs nevar mācīt pa vecam, ir svarīgi ļaut bērniem tām “reāli pieskarties, iedarbināt fantāziju un saprast, cik interesanta ir pasaule”.

Pēc viņa teiktā, Zinātnes sala koordinēs visu Lietuvas STEM centru darbību.

Unikālais arhitektūras objekts taps pēc starptautiskā konkursā uzvarējušā Spānijas arhitektu biroja SMAR Architecture Studio projekta ar devīzi Zinātnei saule nekad nenoriet, kas izstrādāts sadarbībā ar Austrālijas speciālistiem.

Attēls – “SMAR Architecture Studio

Īpašs celtnes akcents būs milzīgs ieslīps metāla disks aptuveni 30 metru diametrā, kas šķietami karāsies gaisā virs salas – it kā pretrunā visiem fizikas likumiem, pastāstījis arhitekts Gintauts Natkevičs, kas šā projekta īstenošanā sadarbojas ar ārvalstu kolēģiem.

Pēc viņa teiktā, šo uzdevumu atrisināt bijis īpaši grūti, jo patiesībā disks balstīsies tikai vienā punktā. “Svaru iespējams savaldīt, bet jārēķinās arī ar to, ka uz tā sasnigs sniegs, apkārt griezīsies vēja virpuļi – jāsavalda arī tie. Tā tiešām būs interesanta un unikāla lieta,” viņš norādījis, piebilstot, ka spāņu arhitekti bijuši principiāli un kategoriski, neļaujot mainīt projektu un paredzēt, piemēram, papildu balstu, kas atvieglotu konstruktoru un celtnieku uzdevumu.

Pati celtne, kuras kopējā platība būs 10 000 kvadrātmetru, it kā saplūdīs ar salas virsmu, tādēļ pirms būvdarbiem nācies norakt aptuveni četrus metrus biezu zemes slāni, un papildu izpētes darbos izrādījies, ka būs nepieciešami dziļāki pāļi.

Būvdarbus, ko par 24,3 miljoniem eiro veiks uzņēmums Autokausta, domāts pabeigt līdz 2022.gadam.

Attēls – “SMAR Architecture Studio

Projekta kopējā vērtība sasniegs gandrīz 28,6 miljonus eiro. 10,4 miljonus tajā ieguldīs Kauņas pašvaldība, bet pārējo summu veidos Eiropas Savienības finansējums. Šai summā nav ierēķināts pievienotās vērtības nodoklis, kuru kā atbalstu projektam gatavojas kompensēt Lietuvas valdība.

Paredzēts, ka Zinātnes salas ekspozīciju veidos divas daļas – pastāvīgā un mainīgā, kas tiks atjaunota ik gadu, kā arī virtuālo projekciju telpa un skolēniem piemērotas laboratorijas.

Pievienot komentāru