Kavējas Lielās ģildes renovācija

0
94

Aizkavējoties renovācijas sākumam, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) Lielajā ģildē strādās līdz sezonas beigām, aģentūru LETA informēja LNSO komunikācijas konsultante Anna Babre.

Šī gada pavasarī LNSO bija plānojis doties prom no savas mājvietas – Lielās ģildes – tās renovācijas laikā. Projekta plānojuma izmaiņu rezultātā pārvākšanas notiks šī gada otrajā pusē.

LNSO tehniskais direktors Aigars Kalniņš skaidro, ka Lielās ģildes renovācijas projekts, kuru veic Valsts nekustamie īpašumi, pašlaik ir noslēdzošajā fāzē – notiek būvprojekta saskaņošana un apstiprināšana, kam sekos iesniegšana Rīgas pilsētas būvvaldē. “No projektēšanas viedokļa darbi ir pabeigti. Projektu plānots noslēgt martā, un tad tiks izsludināts būvniecības konkurss. Tādējādi reālie būvdarbi varētu sākties jūnijā,” prognozē Kalniņš.

Lielās ģildes renovāciju plānots pabeigt līdz 2023.gada nogalei. Šajā laikā tiks atrisinātas nama galvenās tehniskās problēmas – nodrošināta vides pieejamība, pilnīgi nomainīta ventilācijas sistēma, ievērojami uzlabota zāles akustika un paplašinātas labierīcības.

Babre piebilda, – lai arī līdz sezonas noslēgumam daži koncerti vēl notiks Lielajā ģildē, LNSO koncertēs reģionālajās koncertzālēs, kā tas sākotnēji bija plānots, savukārt no 10.marta cikla LNSO kamermūzika koncerti regulāri skanēs Mūzikas namā Daile.

“Konstatējām, ka šajā zālē ir piemērota akustika un patīkama gaisotne. Zāle dod iespēju skatītājiem būt tuvāk mūziķiem, kas ir būtiski kamermūzikas atskaņošanas tradīcijai un padara mūzikas klausīšanos intīmāku. Arī mūziķi pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem Mūzikas namā Daile atbalstīja šo ideju,” saka Lūkina.

LNSO diriģents un mākslinieciskais padomnieks Andris Poga, stāstot par jaunajām orķestra mēģinājumu telpām Dailes teātrī, atklāj, ka pagaidu mājvietas meklējumus LNSO sāka jau 2020.gadā. Mērķis bija atrast telpas, kas atbilst visiem nepieciešamajiem parametriem – vieta ir pietiekami liela mēģinājumiem, tā ir pastāvīgi pieejama, tajā ir iespējams glabāt instrumentus. Ar ekspertu klātbūtni tika izskatītas vairākas Rīgas namos pieejamās telpas un kā piemērotāko mēģinājumiem LNSO izvēlējās Dailes teātra foajē daļu.

Poga komentē, ka bija vairākas potenciālas mēģinājumu vietas, tomēr Rīgā nav tik daudz telpu, kas atbilstu vajadzīgajiem nosacījumiem. Dailes teātra apskates un akustiskās pārbaudes laikā saprasts, ka nama telpas varētu būt potenciāli piemērotas.

Pagājušajā vasarā tur bija ieplānoti divu lielu simfonisko programmu mēģinājumi, jo skaņa ir viens no būtiskākajiem aspektiem. Veicot profesionālus akustikas mērījumus, kā arī aptaujājot mūziķus, secināts, ka telpas nav ideālas liela izmēra orķestrim. Līdz ar to tika veikti nopietni telpas uzlabošanas darbi, kas joprojām ir procesā. Eksperti vērtē, ka šie pagaidu risinājumi novērsīs lielāko daļu problēmu, piebilst Poga.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit