Pēdējos gados Rīgas apkaimē uzbūvētas vairākas jaunas skolas, tapušas arī to piebūves.

Galvenais iemesls ir iedzīvotāju skaita pieaugums individuālās apbūves teritorijās Rīgas tuvumā un arī skolēnu daudzuma palielināšanās Mārupes, Ķekavas un citos novados. Priecē, ka daļa no šīm ēkām būvētas, izmantojot ilgtspējīgu vietējo būvmateriālu koku un koka konstrukcijas.

Ķekavas vidusskolas jaunais korpuss Gaismas ielā 9 izbūvēts divos stāvos ar desmit mācību klasēm – četras ir pirmajā stāvā, sešas – otrajā, vienu mācību klasi ar bīdāmo sienu iespējams pārdalīt divās atsevišķās telpās. Jaunais korpuss ir trešās grupas būve – publiska ēka, kurā vienlaikus paredzēts uzturēties vairāk nekā 100 cilvēkiem.

Būvniecība ilga nepilnus 11 mēnešus, vienlaikus veicot pamatu izbūvi būvlaukumā un nesošo koka karkasa konstrukciju ražošanu Zemgales tehnoloģiju centra (ZTC) ražotnē Jelgavā. Kā atzīst ZTC projektu vadītājs Mārtiņš Klaužs, izglītības iestāžu remonts un būvdarbi skolēnu brīvdienu mēnešos ir ierasta prakse gan Latvijā, gan Zviedrijā un citviet, kurp ZTC ved montēt koka karkasa paneļus. Uzņēmuma Belss projekta vadītājs Jānis Šubins koka konstrukciju izmantošanu vērtē kā ieguvumu projekta realizēšanas termiņu optimizēšanai.

Koka konstrukcijas publiskās ēkās izmanto arvien biežāk. Lai arī tradicionālā būvniecība būvlaukumā, betonējot konstrukcijas, joprojām dominē, tomēr ir situācijas, kad pašvaldību pasūtījumos rūpnieciski ražoto koka konstrukciju priekšrocības izkonkurē citus būvniecības veidus.

Visu Antras Viļumas rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra-novembra numurā (Nr.82).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.