KEM skaidro: Saules paneļi – luksuss vai iekārta, ko varam atļauties?  

0
55
Attēls ilustratīvs

Latvijā šobrīd ir aptuveni 18 tūkst. mājsaimniecību, kas jau uzstādījušas saules paneļus un ražo zaļu enerģiju savam patēriņam. Saules paneļu popularitāte uzplauka, jo īpaši 2022. gada pavasarī – brīdī, kad Ukrainā sākās Krievijas plaša mēroga iebrukums, un tā rezultātā tirgū strauji pieauga elektroenerģijas cenas. Interese iedzīvotāju vidū joprojām ir augsta,  īpaši pērn rudens sezonā un 2023. gadu noslēdzot. Par valsts atbalsta programmu skaidro Klimata un enerģētikas ministrija (KEM).  

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis uzsver: “Saules paneļi uz privātmājas jumta vairs nav retums. Interese kļūt par zaļās enerģijas ražotāju mājsaimniecību vidū arvien pieaug. Tā ir iespēja gan pasargāt savu maciņu no elektrības cenu svārstībām biržā, gan ietaupīt elektrības izmaksas, vienlaikus būt arī videi un klimatam draudzīgam. Tie, kuri vēl tikai plāno vai ir pārdomās par saules paneļu uzstādīšanu, aicinu iepazīties ar ceļvedi, kas var uzskatāmi palīdzēt mājsaimniecībām pieņemt pārdomātu un izsvērtu lēmumu. Turklāt interesentiem ir iespēja saņemt valsts atbalstu līdz 4000 eiro – izdarot izvēli par labu zaļākam risinājumam savam mājoklim.”

Kļūsti par zaļās enerģijas ražotāju

Ja esi nolēmis ražot elektrību pats un pieslēgties kopējam elektrotīklam, noteikti jāsaņem atļauja no sadales operatora – AS Sadales tīkls vai, ja elektroenerģijas piegādi nodrošina cits operators, pie tā. Par savu sistēmas operatoru vari pārliecināties iepazīstoties ar to šeit.  Operators pārliecināsies, ka saules paneļa darbība neradīs traucējumus kopējā elektrotīklā. Saules paneļi un to stiprinājumi ir iekārta (ne būve), uz to neattiecas būvniecības regulējums. Atsevišķās situācijās saules paneļu uzstādīšana īstenojama bez būvdarbiem, bet lielākoties tie nepieciešami, kas jāskaņo ar būvvaldi. Šaubu gadījumā (ir vai nav nepieciešams būvvaldes saskaņojums) ar jautājumiem par konkrēto ieceri aicinām  vērsties savas pašvaldības būvvaldē. Vairāk par šo tēmu var uzzināt Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē. Savukārt, par to, kā pieslēgt saules paneli elektrotīklam vari uzzināt AS Sadales tīkls video.

Saņem valsts atbalstu līdz 4 000 eiro

Atbalsts saules paneļu uzstādīšanai joprojām ir pieejams, un tam var pieteikties līdz pat š.g. beigām. Lai saņemtu atbalstu, kopējā saules paneļu uzstādītā jauda nevar pārsniegt 11,1 kW. Atbalsta saņemšanas nosacījums attiecas uz tiem, kuri šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmu.

Lai gan ne visām mājsaimniecībām nepieciešams uzstādīt saules paneļus ar maksimālo jaudu Primāri tas atkarīgs no mājsaimniecības gada elektrības patēriņa. Ņemot vērā elektrības patēriņu, tiek aprēķināta atbilstošākā saules paneļu jauda. Savukārt tiklīdz spēkā būs neto norēķinu sistēmu, tiks secīgi pārskatīti atbalsta programmas nosacījumi.

Lai rūpīgi un pārdomāti veiktu savu izvēli, daļa no saules paneļu piegādātājiem savās tīmekļvietnēs piedāvā izmantot saules paneļu kalkulatoru. Tas ļaus aptuveni noskaidrot piemērotu saules paneļu skaitu, jaudu, sagaidāmo saražotās elektrības apjomu gadā. Vienlīdz būtiski ir konsultēties ar saules paneļu piegādātāju. Mājas novietojums, jumta slīpums, vērsums pret sauli u.c. faktori arī ir vienlīdz būtiski.

Savukārt valsts atbalsta lielums ir atkarīgs no kopējās uzstādītās saules paneļu jaudas un var sasniegt 4 000 eiro. Ņemot vērā lielo iedzīvotāju interesi, kopējo atbalsta finansējumu plānots palielināt par  5 milj. eiro, sasniedzot kopējo atbalsta summu 45 milj. eiro apmērā. Nepilnu divu gadu laikā (1 gads un 9 mēneši) īstenoti vismaz 9100 saules paneļu projekti ar kopējo uzstādīto jaudu 72 MW un par kopējo atbalsta summu  29,7 milj. eiro.  

Iedzīvotāju vidū trīs populārākie saules paneļu piegādātāji pēc uzstādīto saules paneļu skaita ir AS Latvenergo, SIA EnerGrid un SIA Enefit. Kopumā starp 20 populārākajiem saules paneļu piegādātājiem saules paneļu izmaksas svārstās no 641 eiro/kW līdz 1 430 eiro/kW.  Aplūko šeit.

Kā es varu saņemt valsts atbalstu?

Atbalstu vari saņemt pēc saules paneļu iegādes un uzstādīšanas. Lai pretendētu uz atbalsta saņemšanu, vispirms jāaizpilda pieteikums: https://ekii.lv/index.php?page=projekta-iesniegums, ko pēc parakstīšanas ir jānosūta uz [email protected]. Pēc tam, kad vērtēšanas komisija būs pieņēmusi lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu  starp  iedzīvotāju un Vides investīciju fondu tiks noslēgts līgums par atbalsta piešķiršanu.

Neto uzskaites sistēmai var pievienoties līdz 2024. gada 30.aprīlim

Kad saules panelis ir uzstādīts un pieslēgts pie elektrotīkla, var sākt ražot elektrību un to izmantot elektroierīču un sadzīves tehnikas darbināšanai.Klasiski vasaras mēnešos mājsaimniecība saražo elektrību visvairāk un pārpalikumu nodod elektrotīklā. Šajā gadījumā AS Sadales tīkls uzskaita nodotās kilovatstundas. Piemēram, ziemā, kad saules paneļi (mājsaimniecība) faktiski elektrību neražo, bet tikai izmanto to, tā var paņemt no elektrotīkla šīs virtuāli uzkrātās elektrības kilovatstundas, nemaksājot par pašu elektrību, bet tikai par sadales un pārvades pakalpojumiem. Uzkrātās elektrības kilovatstundas var izmantot gada laikā. To sauc par neto uzskaites sistēmu. Pievienošanās neto uzskaites sistēmai notiek automātiski.

Mājsaimniecības, kuras jau šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmu vai tai pievienosies līdz š.g. 30. aprīlim, to varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim. Mājsaimniecības, kuras sāks nodot savu saražoto elektrību no 2024. gada 1. maija, būs iespēja pievienoties citai t.s. jaunajai – neto norēķinu – sistēmai.

Plašāk par neto norēķinu sistēmu, kā tā darbosies var lasīt Biežāk uzdotie jautājumi! un infografiku šeit.