Betons, stikls un koks olas formas ēkā – tieši tāds bija arhitekta Ulda Pīlēna redzējums, kas īstenojies unikālā projektā – ēku kompleksā Ola Foundation pašā Ķīpsalas viducī.
Kāpēc ola? Atbildi sniedz pats arhitekts, citējot skaisto teicienu: «Ja olu saplēš no ārpuses, tad tās ir vēl nedzimušas dzīvības beigas. Ja olu saplēš no iekšpuses ar palīdzību no ārpuses, tad tas ir jaunas dzīvības sākums.» Olas formas ēka jeb Ola ir būve, kuras koncepcija, kā uzsver U. Pīlēns, manifestē mūsdienu tehnoloģiskā gadsimta esenci caur arhitektūru, balstoties uz trim vaļiem jeb mūsdienu populārākajiem būvmateriāliem – betonu, stiklu un koku.
Projekts ir uzņēmēju Ilzes un Ulda Pīlēnu dibinātā ģimenes fonda Ola Foundation rūpīgi izlolota ideja, kas radīta ar mērķi darboties mākslas, mūzikas, izglītības jomā. Ola Foundation ēku ansambli veido trīs stāvu centrālā ēka simboliskā olas formā un neliela viesnīca ar desmit numuriem. Abās ēkās kā dominējošie materiāli izmantoti stikls, betons un koks, papildinot ar daudzveidīgām tehnoloģiskām novitātēm. Tieši arhitektūras, sarežģīto inženierkomunikāciju un augstvērtīgā interjera kopums padara Ola Foundation kompleksu par unikālu projektu, kur katrs no šiem aspektiem cits citu dabiski papildina, tā veidojot askētisku, baudāmu un intuitīvu vidi.
Ola ir kā radoša rezidence ar mākslu, mūziku un izglītību saistītiem projektiem, vieta diskusiju platformām un citiem pasākumiem. Ēkas pirmajā stāvā iekārtota 300 kvadrātmetru plaša profesionāli aprīkota izstāžu zāle, otrais stāvs paredzēts dažādu semināru un izglītības projektu rīkošanai, tā centrā atrodas apaļa meditāciju telpa. Trešajā stāvā izvietots mūzikas salons un bibliotēka ar vienu no ēkas vizuāli un tehniski iespaidīgākajiem risinājumiem – apaļu, automātiski vadāmu paceļamo jumtu. Speciāli šim projektam izstrādāta arī ēkas vadības sistēma, ar ko centralizēti un ērti vadīt ventilāciju, apsildi, dzesēšanu, apgaismojumu, apskaņošanu u. c. sistēmas. Savukārt līdzās esošā viesnīca paredzēta viesiem, kas apmeklē kādu no pasākumiem.
Ēku kompleksa arhitekts ir Uldis Pīlēns, bet interjers ir Pīlēnu pāra kopdarbs. Projekta realizācijā piedalījusies plaša UPB grupas inženieru, būvniecības, ražošanas, apsaimniekošanas un citu jomu ekspertu komanda. Projekta īstenošanā ieguldīts privāts kapitāls. Var teikt, ka Olas unikalitāte sākas jau ar pašiem pamatiem, jo ēkas pirmais stāvs izbūvēts pilnībā zem gruntsūdens līmeņa. U. Pīlēns stāsta, ka apbūves gabals atrodas Ķīpsalas zemākajā vietā, kur bijusi kādreizējā Daugavas gultne, tāpēc grunts ir ļoti nestabila. Tas apliecinājies arī pamatnes sagatavošanas laikā, kad nācies saskarties ar nekontrolētiem ūdens apjomiem.
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.88).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.