Iespaidīgs skats uz masīvām koka konstrukcijām paveras, iebraucot Rīgā no Ķekavas puses vai esot Skaistkalnes ielā. Ne tikai būvniecības laikā, bet arī tagad koks ir redzams iztālēm, jo ir eksponēts fasādēs.

Tomēr koka konstrukcijas izmantot lieliem laidumiem ir netipiska izvēle pat simt gadu pēc līmēto koka siju izstrādes un patentēšanas Eiropā. Latvijā tie nav tikai stereotipi vai normatīvi, kas ierobežo koka konstrukciju izvēli, būvējot ēkas. Vietējā tirgū pietrūkst arī zināšanu un pieredzes mūsdienīgu koka konstrukciju projektēšanai un būvniecībai, tāpēc katrs projekts ir kā ieguldījums nākotnē, lai koks kļūtu par vienu no plaši izmantotiem būvmateriāliem.

Viena no retajām lielizmēra koka konstrukciju industriālajām būvēm Rīgā tagad ir Latvijas Finiera rūpnīcas Furniers jaunā noliktavas ēka Pārdaugavā. Latvijas Finieris jau vairākas savas ražošanas un noliktavas ēkas ir būvējis, izmantojot masīvas līmētā koka konstrukcijas. Līdzīgi kā Latvijas valsts meži būvē savus klientu apkalpošanas centrus dažādās Latvijas vietās, izmantojot pēc iespējas vairāk dažādus koka būvizstrādājumus un konstrukcijas, tā arī uzņēmums Latvijas Finieris, apzinoties ekoloģiskās, ekonomiskās un sociālās priekšrocības, jau pirms vairāk nekā 15 gadiem pieņēma stratēģisku lēmumu jaunu industriālo ēku būvniecībā pēc iespējas vairāk izmantot koksnes produktus. Kopš tā laika lielizmēra līmēto koksnes konstrukciju risinājumi izmantoti divās RSEZ SIA Verems ražotnes attīstības kārtās, saplākšņu ražošanas cehā rūpnīcā Kohila Vineer Igaunijā, ķīmisko produktu rūpnīcas impregnēšanas cehā Bolderājā un arī citos apjoma ziņā mazākos būvniecības un atjaunošanas projektos.

«Ilgtspējīga mežsaimniecība un pēc iespējas plašāka koksnes produktu izmantošana, veidojot oglekļa ilgtermiņa krātuves un aizstājot fosilās izcelsmes materiālus, ir veids, kā meža nozare dod neatsveramu ieguldījumu Eiropas zaļā kursa īstenošanā un globālo klimata mērķu sasniegšanā. Nākotnē mums kā sabiedrībai ir vēl plašākas iespējas izmantot koksnes potenciālu, taču tam nepieciešami gudri lēmumi,» ir pārliecināts Latvijas Finiera valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems. Pagaidām vismaz Latvijā jaunās industriālās ēkas, izmantojot koka konstrukcijas, galvenokārt būvē meža un kokrūpniecības nozares uzņēmumi, lai ieinteresētu arī pārējos par šādām iespējām un, protams, lai atbalstītu nozari. Vai tam būs daudz sekotāju, grūti prognozēt, bet, pateicoties šiem projektiem, pirmkārt, veidojas projektētāju un citu iesaistīto kompetence, un, otrkārt, potenciālajiem pasūtītājiem ir reāli projekti, ko apskatīt, aptaustīt un pārliecināties par to priekšrocībām un iespējamiem trūkumiem.

Attēli – Castor Construction un Latvijas Finiera arhīvs

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.88).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit