Krustpilī pārbūvēta vēsturiskā smēde

0
383
Foto no Jekabpils.lv

Krustpils pils teritorijā ir noslēgusies vēl vienas vēsturiskās ēkas – smēdes pārbūve. Smēde ir viens no 4 objektiem, kas tika atjaunoti projekta Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstīšana kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Jēkabpilī ietvaros.  

Sākotnēji smēde ir bijusi viena no Krustpils pils saimniecības ēkām. Ir versijas, ka muižas laikā šī bija saimniecības ēka, un tika izmantota gan kā staļļi, gan kā smēde.  Ēka celta 19. gadsimtā, pēc 1923. gada tā tika paplašināta un pārbūvēta par pirti. Vairāk nekā 25 gadus šī ēka netika izmantota.

Vēsturiskās ēkas pārbūves ietvaros tika demontētas 20.gs. piebūves, kas bija sliktā tehniskā stāvoklī, saglabāta un atjaunota dolomīta akmeņu fasāde, nomainīts jumts, atjaunotas durvis un sākotnējās logu ailes. Ēkas pārbūves darbus veica SIA BK Māja, būvuzraudzību IK Būvzinis – J un autoruzraudzību SIA Siltie nami.

Projekta ietvaros pie ēkas tiks izveidota āra ekspozīcija, kas būs veltīta vēsturiskam auto pārbraucienam, kas notika 1914.gadā. Krustpils pils C korpusā tiks iekārtota ekspozīcija Muižas virtuve un Krustpils pils C korpusa 2. stāvā tiks iekārtotas telpas izglītojošo programmu un praktisko nodarbību vajadzībām.

Projekta īstenošanas termiņš ir līdz 2023.gada 30.maijam.