Skates Gada labākā būve Latvijā 2020 žūrija šīs nedēļas pirmajā objektu apskates braucienā uz Kurzemi devās divās grupās, dažus objektus apskatot kopīgi un dažus – atsevišķi. Pirmās grupas atsevišķo objektu apskates iespaidus apkopoja skates koordinatore Baiba Mierkalne.
Pārbūves kategorijā pieteiktas biroja ēkas Ventspilī – Pils ielā 45 un Pils ielā 47. Te ieguldīta nauda uzņēmējdarbības attīstībai – ap 2 miljoniem eiro no Eiropas fondiem un 700 000 eiro pašvaldības līdzfinansējums. Ēkas parbūvētas jau zināmam nomniekam – IT uzņēmumam, kas testē programmas, audio un video materiālus. Iekārtotas mūsdienīgas laboratorijas, akustiskās kabīnes, pārdomāti un mērķtiecīgi izmantojot zaļās būvniecības paņēmienus. Pašvaldības pārstāvji uzsvēra – sākotnējais projekts nav bijis kvalitatīvi izstrādāts, taču situāciju izglābuši būvnieki, gan pienācīgi detalizējot būvprojektu, gan arī atbildīgi un efektīvi izpildot būvdarbus. No iepriekš nolaistajām dzīvokļu ēkām kā vēsturiska detaļa saglabātas vecas kāpnes.
Ventspils novada Vārves pagastā skates eksperti apmeklēja Pasiekstes vējdzirnavas, kas pieteiktas nominācijā Restaurācija. Dzirnavās iekārtots krogs, ko saimnieka vārdā izrādīja viņa māte un sievasmāte. Īpašnieks pats nevarēja uzņemt ekspertus, jo viņa ģimenē šīs dienas rītā piedzimis dēliņš. Tā kā ģimenes kopīgajā projektā spēkus iegulda visi, arī abas dāmas mācēja visu izstāstīt un izrādīt. Pasiekstes objekts līdz 1964.gadam darbojās kā dzirnavas, kolhoza laikā tam uzlikts jumts, saglabājot vēsturiskās konstrukcijas. Galvenā būve papildināta ar mājiņām viesu uzņemšanai. Eksperti uzsver – te katram darbiņam klāt bijusi sirds, viss būvēts kā pašiem, pārdomāti un ar lielu rūpību.
Liepājā eksperti novērtēja ēkas pārbūvi un teritorijas labiekārtojumu Peldu ielā 5. Te pašvaldības iestādei izremontēti trīs stāvi, vēl divi gaida pārbūvi. Mājai ir unikāla iezīme – hameleonu fasāde, kuras plākšņu virsma maina krāsu atkarībā no skatupunkta, leņķa un apgaismojuma, īpaši izceļoties vakarā. Ēkā izmanto vadības sistēmu BMS, nepārtraukti reģistrējot enerģijas un resursu patēriņu. Par efektīvāko darbu sacenšas visas – apmēram 60 – pašvaldības ēku apsaimniekošanas komandas. Labākie saņem papildu atbalstu ēkas labiekārtošanai vai prēmijas par efektīvāko darbu. Gaisa kvalitāti telpās kontrolē ar portatīvajām mēriekārtām – te vērojama augsta atbildība pret vidi un cilvēku veselību. No augšējā stāva paveras skaists skats, tāpēc žūrija novēlēja saimniekiem jau drīzumā piepildīt ieceri te iekārtot kafejnīcu.
Liepājas Jahtu ostas piestātnes Vecajā Ostmalā 39 pārbūvēta laba arhitekta vadībā, izveidojot pārdomāti ērtu un glītu infrastruktūras objektu. Lai arī pašlaik te jahtu nav daudz – ikdienā 6–7, pēc pandēmijas ierobežošanas ceļotāji te jutīsies ērti. Servisa ēka un tehniskās iekārtas rūpīgi sakārtotas, ierīkotas laipas un promenāde. Aiz servisa ēkas bijis vecs mūris, kas tagad ar būvnieka iniciatīvu aizlikts ar koka dēļiem, defektu pārvēršos par efektu.
Liepājas reģionālās slimnīcas ēkas pārbūves un teritorijas labiekārtojuma 1.kārta un 3.kārta Slimnīcas ielā 25 apskatīta kā daļa no plašāka projekta, ārstniecības iestādei ap 10 gadu garumā pārtopot par modernu un augsti efektīvu veselības centru. Žūrija apskatīja pārbūvētu trīsstāvu ēku, kas kopš uzbūvēšanas 80.gadu sākumā nebija remontēta. Te pārdomāti ar atšķirīgām krāsām iezīmētas dažādas zonas un pārvietošanās maršruti starp tām. Rūpīgi izvēlēti ērti ekspluatējami un droši apdares materiāli. Pārbūves laikā turpināja darboties divas kaimiņu ēkas, tāpēc nācies speciāli plānot loģistiku, lai viss izdotos raiti – gala rezultāts ir kvalitatīvs. Nākamajās kārtās atjaunošanai sagatavotās būves rāda, kā izskatījās tagad pilnīgi atjaunotā, labiekārtotā ēka. Gan mediķiem, gan būvniekiem ir liels gandarījums un motivācija turpināt tālāko korpusu pārbūvi. Nākamās kārtas jau tagad projektē, pielāgojot jaunos epidemioloģiskos noteikumus pandēmijas ierobežošanai.