Laiku maiņas simbols

0
1218
Foto – Sarmīte Livdāne

Katra laikmeta arhitektūrai un telpiskajai videi piemīt noteikta informācija. Kultūrvēsturiska nozīme ir arī ēkai Elizabetes ielā 2, kas ir daļa no UNESCO Pasaules mantojuma kopuma Rīgā.

Arhitektūra rada telpisku vidi, kurā notiek cilvēka dzīves procesi. Līdz ar to katru ēku var vērtēt gan no arhitektoniskā aspekta, gan pēc tajā notiekošajiem procesiem. Kā norāda arhitekts Juris Dambis, zaudēt kāda laikmeta arhitektūru nozīmē zaudēt informācijas daļu, kuras uztveres jēgai nav tikai arhīvu liecības, bet daudz svarīgāka loma, proti, informācijas saņemšana ar sajūtām no pirmavota – arhitektūras darinājuma.

Pasaules arhitektūrā 20.gadsimta 60.–70.gados sākās modernisma krīze, kas ievadīja jaunu izteiksmes līdzekļu meklējumu periodu.

Postmodernisma arhitektūras teorētiķis Čārlzs Dženkss uzskata, ka modernisms arhitektūrā beidzās1972.gada 16.martā pulksten 15, kad tika uzspridzināts pirmais Pruitt-Igoe daudzdzīvokļu māju komplekss Sentluisā ASV. To 50.gados projektējis japāņu izcelsmes arhitekts Minoru Jamasaki. Pašvaldībai piederošie daudzstāvu nami bija labi iecerēts modernisma pilsētplānošanas ideju iemiesojums, taču kļuva par šo ideju izgāšanās simbolu. 60. gados dzīvokļu komplekss bija plaši pazīstams kā kriminogēns rajons ar neizdzēšamu nabadzības un rasu segregācijas stigmu. 70. gados visas 33 daudzdzīvokļu ēkas pakāpeniski nojauca.

PSRS vadība 70.gados aicināja arhitektus meklēt jaunus izteiksmes veidus. Valdības vēlmi vismaz formāli risināt padomju arhitektūras pelēcības un unifikācijas problēmu pierādīja PSKP CK 1969.gada lēmums Par pasākumiem, kas veicami, lai uzlabotu dzīvokļu un civilo ēku celtniecību, kurā runāts arī par jaunceļamo ēku māksliniecisko veidolu. 60.gadus kopumā var vērtēt kā laikposmu, kad ar izteiktu industrializācijas un tipizācijas spiedienu arhitektūrā un pilsētbūvniecībā attīstīti industriālā modernisma principi, plaši izmantojot gan vietējos apdares materiālus, gan pirmskara periodā izkoptās formas un celtniecības paņēmienus. Kaut arī tie vēl neizceļas ar radošā diapazona plašumu, tomēr apliecina arhitektūras tradicionālās vērtības.

Visu rakstu par ēku Elizabetes ielā 2 lasiet vēsturnieces Ineses Grandānes rakstā
žurnāla Būvinženieris augusta numurā (Nr. 75).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.