Latvija uzaicināta iestāties Starptautiskajā enerģētikas aģentūrā

0
55
IEA izpilddirektors Fatihs Birols (no kreisās) un Latvijas klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis

Trešdien, 14. februārī, Starptautiskās enerģētikas aģentūras (IEA) Ministru sanāksmē IEA dalībvalstu pārstāvji vienbalsīgi pieņēma lēmumu aicināt Latviju iestāties IEA. Latvija pievienosies IEA saimei, kļūstot par tās 32. dalībvalsti, informē Klimata un enerģētikas ministrijā.

Šis ir bijis ātrākais uzņemšanas process IEA 50 gadu pastāvēšanas laikā, ko īpaši sarunu procesā akcentēja IEA pārstāvji. Sarunu procesā Parīzē Latviju pārstāvēja klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.

Latvijas dalība IEA paver iespējas plašāk tikt pārstāvētiem starptautiskās sarunās par enerģētikas nākotni, kā arī attīstīt sadarbību ar enerģētikas jomā nozīmīgiem partneriem ārpus Eiropas Savienības, t.sk. ASV un citiem globāla mēroga spēlētājiem.  Latvijai tāpat kā pārējiem IEA biedriem tiks nodrošināta piekļuve IEA datu bāzēm un analītikas rīkiem. Tas sniegs iespējas padziļinātāk analizēt Latvijas enerģētikas politiku, saistīto nozaru attīstību, inovatīvu tehnoloģisko risinājumu attīstīšanu un ieviešanu u.tml. Vienlaikus, tas nodrošina iespēju kopā ar IEA biedriem iesaistīties un gūt labumu no kolektīvās rīcības naftas cenu stabilizēšanai pasaulē krīzes situācijās.

Viena no galvenajām Latvijas prioritātēm ir turpināt darbu, lai samazinātu atkarību no enerģijas importa un izstrādātu politiskos risinājumus ilgtspējīgai, tīrai un pieejamai enerģijai. Lai sasniegtu šos mērķus, Latvija ir palielinājusi savu atjaunojamās enerģijas īpatsvaru – no atjaunojamiem avotiem, saražojot jau vairāk nekā 75% elektroenerģijas. 

Līdz šim IEA saimē bija 31 dalībvalsts, četras kandidātvalstis un 13 asociētās valstis, kas kopā veido aptuveni 80% no pasaules enerģijas patēriņa. IEA ir autonoma starpvaldību organizācija, kuras mītnes vieta ir Parīze. Latvija kļūs par IEA 32. dalībvalsti.