Latvijas Arhitektūras gada balvas skatei pieteikti 49 darbi

0
378
Publicitātes attēls

Latvijas Arhitektūras gada balvas skatei šogad pieteikti 49 darbi, aģentūru LETA informēja Latvijas Arhitektu savienības pārstāvji.

Tostarp šogad pieteikts 41 objekts un astoņi pieteikumi procesos. Šogad ir saņemti 14 pieteikumi darbiem Rīgā un Rīgas apkaimē, septiņi – Jūrmalā, bet seši – Kurzemē.

Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētāja Linda Leitāne norāda, ka Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteikto darbu klāsts labi atspoguļo pašreizējo Latvijas arhitektūras vidi, galvenās tendences un nozīmīgākos procesus. 

“Arhitektu darbi rāda, ka mēs cienām savu mantojumu un protam to ne tikai godprātīgi sargāt, bet arī atjaunot. Mēs esam pazīstami ne tikai ar tradicionāliem materiāliem, bet arvien vairāk darbos izvēlamies iekļaut gudras inovācijas. Būtiski ir tas, ka katrs konkursam iesniegtais darbs tiek vērtēts kā vienlīdz nozīmīgs,” uzsver Leitāne.

Līdzīgi kā citus gadus, atlases kārtas un starptautiskā fināla žūrija vērtēs divu veidu darbus – objektus (pabeigtus un ekspluatācijā nodotus darbus) un procesus (pētījumus, publikācijas, izglītojošus un citus sarīkojumus, kā arī jebkuru citu arhitektūras notikumu).

Balvas nolikums paredz darbu vērtēšanu pēc Davosas kvalitātes sistēmas, kas izstrādāta būvkultūras koncepcijas ieviešanai atbilstoši Davosas deklarācijai un piedāvā astoņus arhitektūras kvalitātes kritērijus. Tie ir – pārvaldība, funkcionalitāte, vide, ekonomika, daudzveidība, konteksts, vietas izjūta un skaistums.

Latvijas Arhitektūras gada balva ietver trīs pakāpju apbalvojumus – atlases žūrijas balvu un nominanta diplomu visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, fināla žūrijas balvu jeb Latvijas Arhitektūras gada balvu 2022 labākajiem nominētajiem darbiem un Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 Grand Prix vienam darbam atbilstoši fināla žūrijas lēmumam.

Pirmajā kārtā darbus vērtē atlases žūrija, kurā darbojas arhitekte un žūrijas priekšsēdētāja Andra Šmite, arhitekts, arhitektu biroja Mailitis Architects vadītājs Austris Mailītis, arhitekts, biroja Didrihsons Arhitekti vadītājs un Kultūras ministrijas Nacionālās arhitektūras padomes vadītājs Gatis Didrihsons, arhitekts, arhitektu biroja NRJA vadītājs Uldis Lukševics, arhitekte, autore, kuratore, Jaunā Eiropas Bauhaus Latvijas kontaktpunkta vadītāja Ieva Zībārte, būvinženieris, būvuzņēmuma Skonto Construction projektu vadītājs Jānis Kreicburgs un muzeja Žaņa Lipkes memoriāls direktore, sabiedriskā aktīviste Lolita Tomsone.

Finālisti tiks nosaukti 2022.gada jūlija beigās, tos vērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvs tiks izziņots atsevišķi. Apbalvošanas ceremonija plānota 2022.gada 7.oktobrī.

Šogad 27. reizi norisinās Latvijas Arhitektūras gada balva, kurā varēja pieteikt gan Latvijā īstenotus darbus, neatkarīgi no autoru valstiskās piederības, gan tādus, kas realizēti citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija.

Balvai 2021.gadā tika pieteikti 26 darbi, 2020.gadā – 50, bet 2019.gadā – 47 darbi.