LBS valde uzklausa pašvaldības un apņemas aktīvāk risināt sāpīgos jautājumus

0
820

Latvijas Būvinženieru (LBS) savienības ikmēneša valdes sēde notika 17.maijā. Pirmoreiz pēc ilgāka pārtraukuma valdei atkal bija iespēja pulcēties klātienē, tiesa, šo iespēju izvēlējās tikai nedaudzi. Izskatīti tika vairāki jautājumi, dažās tēmās raisījās arī spraigas diskusijas. Kā sēdes noslēgumā tika konstatēts, darbs klātienē, kaut arī nepilnā sastāvā, tomēr ir ražīgāks, ir aktīvāka viedokļu apmaiņa.

Sēdes darba kārtības pirmais punkts – par Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) aktualitātēm un sadarbību ar LBS. Sēdes ievadā LBS valdi uzrunāja LPS padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš un LPS pārstāvis Latvijas Būvniecības padomē un Liepājas valstspilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieks būvniecības jautājumos Didzis Jēriņš. Abu LPS pārstāvju galvenais vēstījums – aicinājums LBS uz plašāku savstarpēju sadarbība jeb precīzāk – aicinājums atjaunot abu organizāciju sadarbību –, kas, kā uzsvēra A.Salmiņš, pirms dažiem gadiem bijusi daudz ražīgāka.

LPS pārstāvji arī akcentēja tēmas un virzienus, kas ir aktuāli un kuros būtu mērķtiecīgi jārisina sasāpējušas problēmas, tostarp jautājumi par trešo personu atbildību un apdrošināšanu, par zaļo publisko iepirkumu, cenu sadārdzinājumu būvniecībā, būvvalžu pārmērīgu noslodzi, būvinspektoru un būvuzraugu resursa izsīkumu u.c. LPS pauda viedokli, ka būtu vērtīgi periodiski, piemēram, reizi ceturksnī tikties ar LBS un kopīgiem spēkiem meklēt atbildes uz jautājumiem un risinājumu dažādām problēmām. LBS valdes priekšsēdētājs Raimonds Eizenšmits rezumējot piekrita, ka LBS puse ir gatava tikties, runāt, sadarboties. 

Raimonds Eizenšmits informēja valdi par 10.maijā notikušo LBS pārstāvju vizīti Jēkabpilī; vizītē LBS pārstāvēja Raimonds Eizenšmits, LBS izpilddirektors Ilmārs Leikums un LBS Būvniecības speciālistu sertifikācijas institūcijas (BSSI) juriste Zita Zaharenko. LBS pārstāvji tikās ar Jēkabpils novada domes vadītāja vietnieku tautsaimniecības jautājumos Kārli Staru, attīstības pārvaldes vadītāju Ilmāru Lukstu, attīstības pārvaldes projektu vadības nodaļas būvinženieri Anitu Vanagu un būvvaldes vadītāju Ingu Līci-Vilciņu. Vizītes laikā tika apmeklēta Krustpils pils, Jēkabpils sporta komplekss, tāpat LBS pārstāvji viesojās uzņēmumā Jēkabpils PMK, tiekoties ar tā vadītāju Māri Dimantu. Sīkāk par LBS viesošanos Jēkabpilī lasāms R.Eizenšmita rakstā LBS mājaslapā.

LBS valdi uzrunāja būvinženieris Uldis Paeglītis, aicinot LBS uz aktīvāku būvinženieriem sasāpējušu jautājumu apzināšanu un to virzīšanu atbildīgajās institūcijās – Ekonomikas ministrijas Būvniecības departamentā, Valsts ieņēmumu dienestā u.c. U.Paeglītis uzsvēra vairākas tēmas, kurām būtu jāpievērš institūciju uzmanība, piemēram, būvinženieru, projektu dalībnieku atbildība un tās līmeņi, elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas (EDLUS) trūkumi un nepilnības, kvalificēta darbaspēka trūkums un vēl vesels saraksts ar kavēkļiem, kas liedz atbildīgo būvdarbu vadītājiem, būvuzraugiem un citu speciālistiem pilnvērtīgi strādāt.  

Pēc garākām vairāku LBS biedru diskusijām tika atzīts, ka ierosinājums ir vietā, būvinženieru sasāpējušie jautājumi ir daudz aktīvāk “jākustina”, jādiskutē un jārisina. Valde lēma, ka visiem LBS biedriem tiks izsūtīti e-pasti, individuāli viņus uzrunājot, noskaidrojot un apkopojot jautājumus, kas katram šķiet aktuāli, lai pēc tam regulāri, piemēram, reizi nedēļā vai mēnesī organizētu konkrētu jautājumu un priekšlikumu apspriešanu un formulēšanu, ar kuriem tad LBS jau tieši varētu vērsties EM Būvniecības departamentā, VID u.c. atbildīgajās instancēs. 

Raimonds Eizenšmits īsumā informēja valdi par 22.aprīlī notikušo Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (RTU BIF) studentu organizēto diskusiju, kurā piedalījās arī Izglītības ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Diāna Laipniece, RTU BIF dekāns Mārtiņš Vilnītis, un Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācijas (LBPA) valdes priekšsēdētājs Kaspars Kurtišs. Diskusijā apspriestās tēmas – būvniecības nozares prestižs, profesionālās vides un izglītības iestāžu sadarbība, studentu profesionālās prakses jautājumi un konkurētspēja darba tirgū.