LIAA aicina būvniecības uzņēmumus padomāt par eksportu uz Austrāliju

0
66
Attēls ilustratīvs

Maija sākumā tika aizvadīta lielākā būvniecības un dizaina izstāde Austrālijā Sydney Build 2024, kurā Latviju pārstāvēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Austrālijā vadītāja Sabīne Kazaka un būvniecības uzņēmums ZAZA TIMBER. Šī izstāde vēlreiz apliecināja, ka Austrālijā šobrīd ir liels pieprasījums pēc ilgtspējīgiem būvniecības risinājumiem.

Reaģējot uz mājokļu krīzi vairākos Austrālijas štatos, valdība ir izstrādājusi īpašu mājokļu atbalsta programmu un vietējie uzņēmumi aktīvi meklē starptautiskos sadarbības partnerus, kuri varētu piedāvāt dažādus modulārās būvniecības un koka paneļu būvniecības risinājumus.

Uzņēmuma ZAZA TIMBER pārdošanas vadītājs Mareks Balodis pēc dalības Sidnejas izstādē uzsver, ka šobrīd ir īstais brīdis, lai piedāvātu Austrālijai dažādus būvniecības risinājumus. “Mums jau ir pieredze ar liektā koka konstrukciju estrādes izbūvi vienā no Sidnejas parkiem, bet šobrīd redzam jaunu nišu tieši mājokļu būvniecībā. Kā jau jebkurā jaunā tirgū pirmie soļi nav viegli, bet veiksmīgi īstenojot pirmo projektu daudzas durvis atveras,” tā M.Balodis.

Īstenojot lielākus projektus Austrālijā, nozīmīgu lomu spēlē katra štata valdība. LIAA ir gatava sniegt nepieciešamo atbalstu un konsultācijas, lai palīdzētu Latvijas uzņēmumiem ieiet Austrālijas tirgū.

“No konkurences viedokļa Eiropas būvniekiem ir būtiska priekšrocība, jo pielietoto tehnoloģiju ziņā, īpaši koka būvniecības segmentā Eiropas uzņēmumi tehnoloģisko risinājumu ziņā ir vismaz par pieciem gadiem priekšā Austrālijai,” skaidro S.Kazaka, piebilstot, ka vislielākā interese ir par mūsu pieredzes pārņemšanu moduļa un paneļa māju būvniecībā, kas ir efektīvs un ātrs veids, kā risināt mājokļu deficītu, kurš šobrīd ir īpaši aktuāls vairākos Austrālijas štatos.

Austrālijā jau vēsturiski bijušas nepietiekamas investīcijas mājokļu jomā, kas ir radījis ievērojamu piedāvājuma trūkumu un augstas cenas. Tādēļ šobrīd mājokļu attīstībai ir izsludinātas valdības atbalsta programmas vairāku miljardu Austrālijas dolāru apmērā.

Latvijas uzņēmumi potenciāli varētu vest paneļus un logus un sadarbībā ar vietējiem uzņēmumiem būtiski paātrināt jauno rajonu attīstību, tādā veidā kompensējot pieprasījuma kritumu Skandināvijas valstīs un Vācijā, kuras līdz šim bijuši stabilākie Latvijas būvnieku eksporta partneri.

ZAZA TIMBER šī jau bija otrā vizīte Austrālijā, apliecinot, ka ļoti būtiskas ir klātienes tikšanās, bet sadarbības uzsākšanai galvenais fokuss jāliek uz sadarbību ar kādu Austrālijas uzņēmumu, kas pārzinās visas nianses un reāli palīdzēs ar projekta īstenošanu. Estrāde, kuras būvniecībai ZAZA TIMBER pagājušajā gadā izgatavoja līmētā koka konstrukcijas, atradās 3 minūšu gājienā no izstādes norises vietas Sidnejā un kalpoja kā lieliska reklāma Latvijas uzņēmumu iespējām.