“Lidl” loģistikas centrs sper platu soli nākotnē

0
516

Mazumtirdzniecības uzņēmuma Lidl loģistikas centrs skatē Gada labākā būve Latvijā 2020 nominācijā Ražošanas ēka ieguva 1.vietu.

Tituls saņemts pelnīti – līdztekus vērienīgumam un apjomam centrs var lepoties ar daudzām inovācijām, īpašu uzsvaru liekot uz energoefektivitāti, ilgtspēju un atbilstību starptautiskā EDGE būvniecības sertifikāta prasībām.

Loģistikas centra celtniecības darbi pēc SIA Lidl Latvija pasūtījuma Rīgā, Dreiliņu apkārtnē, tika sākti 2018. gada oktobrī, un nepilnu divu gadu laikā realizēts vērienīgs objekts 51 tūkstoša kvadrātmetru platībā. To veido 45 000 m² liela noliktavu zona, kas analoga sešiem futbola laukumiem, un biroja telpas. Līdztekus centra teritorijā izbūvētas tehniskās palīgēkas, ūdens rezervuāri un apsardzes posteņa ēka. Jaunais centrs apkalpos Lidl veikalus gan Latvijā, gan Igaunijā. Papildus sakārtota apkārtējā infrastruktūra – izbūvēts pilnībā jauns teju 1,5 km garš Dzelzavas ielas posms, kas ir nozīmīgs solis plānotajai Dzelzavas ielas un autoceļa P4 savienojuma izveidei Stopiņu novadā. Par uzņēmuma līdzekļiem apzaļumota apkārtējā teritorija – iestādīti 600 koki un aptuveni 2000 krūmi.

Lidl loģistikas centra projekta autors ir arhitektu birojs Sarma&Norde, galvenā būvuzņēmēja – SIA Merks. Būvniecības gaitā tika piesaistīti vairāk nekā 350 ekspertu no Itālijas, Polijas, Vācijas un citām Eiropas valstīm. Projekta kopējās izmaksas lēšamas vairāk nekā 55 miljonu eiro vērtībā.

Plānojums

Visas jaunuzbūvētās ēkas arhitektoniski veidotas kā vienkārši taisnstūrveida paralēlskaldņi bez izteiktas jumta formas vai apjomu formas maiņām. Galvenajā ēkā atrodas ne tikai noliktavu telpas, bet arī biroji, kas izvietoti gan virs noliktavas, gan atsevišķi izvirzītā apjomā. Palīgēkās ir ugunsdzēsības sūkņu stacija, autonomās energoapgādes bloks un apsardzes postenis, kas vienlaikus pilda loģistikas nodrošināšanas funkciju un ir atpūtas telpas piegādes personālam. Automātiskās ugunsdzēsības sistēmas nodrošināšanai izbūvēti ūdens rezervuāri. Teritorijas pasargāšanai no ātras applūšanas un kā papildu aizsardzība lietusūdens novadīšanas sistēmai izbūvēts infiltrācijas lauks.

Būvkonstrukciju materiāli

Objekta pamati veidoti no monolītā un saliekamā dzelzsbetona. Ēkas sienām atkarībā no tehniskajām un tehnoloģiskajām prasībām konstrukcijās izmantots monolītais dzelzsbetons, saliekamā dzelzsbetona un polimērputu kompozītpaneļi, mūra, tērauda-polimērputu, kā arī tērauda-minerālvates kompozītpaneļi, ģipškartons, kā arī alumīnija karkasa stikla pildījuma sienas. Ēkas jumta lielāko daļu sedz savietotas neekspluatējamas jumta konstrukcijas ar cinkota tērauda profilloksnēm. Ekspluatējamas jumta konstrukcijas veidotas biroju daļas iekšpagalmiem ar horizontālu saliekamā dzelzsbetona paneļu pārsegumu.

Grīdu pamatkonstrukcija veidota no slodzi nesošas betonētas grīdas, izņemot biroja telpu grīdas, kur izmantota paceltās grīdas kon-strukcija, nodrošinot nozīmīgu telpu pielāgošanas iespējamību. Fasādes stiklojuma sistēma izmantota ēkas biroja daļas lentveida fasādes stiklojuma un stikloto iekšpagalmu izveidei, kā arī noliktavas daļas vertikālo stiklojumu izveidei. Saskaņā ar projektu izmantoti montējami logi dabiskajam telpu apgaismojumam un vēdināšanai, dabiskajai dūmu novadīšanai, logi sprādziena seku mazināšanai un iekštelpu logi-vitrīnas. Noliktavas griestu konstrukcijas veidotas no tērauda skārda un minerālvates vai polimērputu kompozītpaneļiem, biroja telpās ierīkoti moduļveida akustiskie griesti atbilstoši telpu lietošanas prasībām.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.84).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit