Lielākie ārvalstu kapitāla uzņēmumi būvniecībā un būvmateriālu ražošanā

0
206

Pēdējos gados samazinoties būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu skaitam, sarucis arī šajās nozarēs reģistrēto ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits, liecina Lursoft pētījuma dati.

Šī gada maija vidū Latvijā bija reģistrēti 13,3 tūkstoši būvniecības uzņēmumu (NACE F), no tiem 6,81% ar ārvalstu kapitālu. Tikmēr būvmateriālu ražošanas (NACE 23) sfērā darbojās 544 uzņēmumi, no kuriem ārvalstu kapitāls bija 9,19% komersantu. Lielākie ieguldījumi būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālā reģistrēti no Vācijas.

Analizējot būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozarē strādājošo uzņēmumu skaita dinamiku pēdējo desmit gadu periodā, redzams, ka abās jomās lielākais uzņēmumu skaits fiksēts 2015. gadā – būvniecības sektorā togad bija reģistrēti 16,8 tūkstoši uzņēmumu, bet būvmateriālu ražošanas nozarē – 683. Šajā un arī nākamajā gadā abās nozarēs reģistrēts arī lielākais ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvars, kas pārsniedza 10% no kopējā uzņēmumu skaita.

Turpmākajos gados ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvars būvniecībā ar katru gadu sarucis, savukārt būvmateriālu ražošanas nozarē vēl līdz 2017.gadam bija vērojams ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvara pieaugums, pēc kura turpmāk ik gadu reģistrēts kritums.

Kamēr būvniecības nozarē reģistrēto uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu skaits pēdējos piecus gadus samazinājies, ieguldījumu apjoma ziņā, piemēram, 2021.gadā reģistrēts pieaugums, liecina Lursoft apkopotie dati. Attiecīgi būvmateriālu ražošanas nozarē ārvalstu ieguldījumu apjoms pastāvīgi audzis kopš 2015.gada, vien šogad fiksēts neliels kritums.

Lursoft dati rāda, ka vien atsevišķos gados būvniecības nozarē pastāv korelācija starp nozarē reģistrētajiem uzņēmumiem ar ārvalstu kapitālu un ieguldījumu apjomu šo uzņēmumu pamatkapitālā. Piemēram, 2013.gadā ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits būvniecībā, salīdzinot ar gadu iepriekš, audzis par 13,2%, tajā pašā laikā ieguldījumu apjoms saruka par 10,34%. Savukārt 2021.gadā, neraugoties uz to, ka ārvalstu kapitāla būvniecības uzņēmumu skaits sarucis par 13,2%, ārvalstnieku ieguldījumu apjoms šo uzņēmumu pamatkapitālos palielinājies par 3,54%. Vien 2019. un 2020.gadā būvniecības nozarē vienlaikus reģistrēts gan ieguldījumu apjoma, gan arī uzņēmumu skaita, kas piesaistījuši ārvalstu ieguldījumus, kritums. Lursoft aprēķinājis, ka 2019.gadā ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits būvniecības nozarē samazinājās par 15,98%, bet ieguldījumu apjoms šo uzņēmumu pamatkapitālā – par 14,81%.

Līdzīgi vērojumi ir arī būvmateriālu ražošanas nozarē, jo nepastāv ciešas saistības starp nozarē reģistrēto ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaita un uzkrātā ieguldījuma apjoma izmaiņām. Tā, piemēram, kopš 2018.gada būvmateriālu ražošanas nozarē reģistrēts ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaita kritums, vienlaikus ieguldījuma apjomu nav skārusi šāda negatīva tendence.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.86).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit