Ieva Radzevičūte, Lietuvas Būvnieku asociācija

Lietuvas Būvnieku asociācijas (LBA) vērojumi rāda, ka Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu posmā aptuveni 85% būvkompāniju valstī saskaras ar iesaldētiem privātajiem un investīciju projektiem. Nekustamo īpašumu attīstītāji ir apturējuši jaunu projektu tapšanu, ieskaitot privāto sektoru, pat pēc izmaksātiem avansiem būvniekiem, liekot karantīnas laikā apturēt visus būvdarbus. Ārzemju investori pārtraukuši sarunas par iepriekš plānoto būvobjektu īstenošanu.

Rūkošo būvdarbu apjomu rāda samazinātais izsniegto būvatļauju skaits Infostatyba jeb Būvniecības informācijas sistēmā. Vadoties pēc šiem rādītājiem, sektors atrodas ziemas sezonā, jo paziņojumu skaits par sākto būvniecību ir līdzīgs tam, kāds vērojams aukstajā gadalaikā. Ziemā būvniecību sāk neliels skaits pasūtītāju un dienā tiek reģistrēti 20 – 25 jauni objekti. Tomēr pašlaik šāds skaits konstatēts būvniecības sezonas sākumā. Būvmateriālu ražotāji atrodas līdzīgā situācijā, piemēram, cementa izmantošanas apjoms aprīlī kritās par 30%.

Vissmagāk pandēmija ietekmējusi kompānijas, kas strādā ar privātajiem projektiem. 65% no LBA aptaujātajām būvkompānijām ziņo par vienu divus mēnešus kavētiem maksājumiem privātajā sektorā. Mazāk raizējas uzņēmēji, kas strādā ar sabiedriskajiem projektiem. Aptuveni 65% būvuzņēmēju ir noteikuši dīkstāvi saviem darbiniekiem. Lietuvas valdība plāno investēt sabiedriskajās būvēs un infrastruktūras objektos, lai uzturētu nozarē darbību.

Lietuvas Vides ministrija 20.maijā nolēma, ka no 2021.gada 1.janvāra sabiedriskās celtnes piecu un vairāk miljonu eiro vērtībā būs jābūvē ar būves informācijas modelēšanas jeb BIM starpniecību. Jaunā regulējuma mērķis ir padarīt publisko ēku un infrastruktūras objektu būvniecību un ekspluatāciju efektīvāku, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas.                                           

Materiāls pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris Nr. 74 2020.gada jūnijā.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu buvinzenieris2016@gmail.com.
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit