Aizvadītajā gadā Latvijā reģistrēti 8772 jauni uzņēmumi, savukārt likvidēti 7844. Tas nozīmē, ka pēc septiņu gadu pārtraukuma jaunreģistrēto uzņēmumu atkal bijis vairāk nekā likvidēto, liecina Lursoft apkopotie dati.
Lai arī jauno uzņēmumu skaits, salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn saglabājies teju nemainīgs, tas bijis zemākais rādītājs pēdējo divdesmit gadu periodā. Lursoft izpētījis, ka zemā-ka jaunu uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāte bija vērojama vien laika posmā no 1999. līdz 2003. gadam. Savukārt, runājot par likvidētajiem uzņēmumiem, jānorāda, ka pagājušajā gadā likvidēto uzņēmumu skaits bijis zemākais kopš 2015. gada.
Analizējot datus par uzņēmumu reģistrēšanas un likvidēšanas dinamiku būvniecības nozarē, redzams, ka pēdējos gados likvidēto uzņēmumu skaits saglabājies gana augsts, pārsniedzot jauno uzņēmumu skaitu. Pēdējo gadu laikā vislielākais likvidēto uzņēmumu skaits Latvijā reģistrēts 2019. gadā (likvidēti 23 857 uzņēmumi), pēc kura turpmākajos gados likvidēto uzņēmumu skaits ir pakāpeniski samazinājies, pērn sarūkot līdz 7844. Tikmēr būvniecības nozarē, ja raugāmies uz laika periodu no 2017. gada, likvidēto uzņēmumu pīķis sasniegts 2021. gadā. Lursoft pētījuma dati rāda, ka tad gada laikā likvidēti pat 1328 šīs nozares uzņēmumi. Turpmākajos gados sekojis likvidēto uzņēmumu skaita kritums, 2023. gadā tam samazinoties līdz 773 likvidētiem būvniecības nozares uzņēmumiem. Jānorāda, ka 2019. gads bijis pēdējais, kad uzņēmumu bilance bijusi pozitīva, proti, jauno uzņēmumu bijis vairāk nekā likvidēto. Dati rāda, ka vēl 2019. gadā reģistrēti vairāk nekā tūkstotis jaunu būvniecības uzņēmumu, bet turpmāk to skaits ik gadu sarucis. Pērn reģistrēts mazāk nekā 700 jaunu būvniecības nozares uzņēmumu, liecina Lursoft pētījuma dati.
Pēdējo septiņu gadu laikā būvniecības nozarē reģistrēti 6599 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 5746, kas nozīmē, ka faktiskais uzņēmumu skaits nozarē kopš 2017. gada audzis par 853.
Lursoft izpētījis, ka jauni būvniecības nozares uzņēmumi 2023. gadā reģistrēti visās pašvaldībās, bet visvairāk (35 % nozares jauno uzņēmumu) – Rīgā. Aiz galvaspilsētas jaunu būvniecības uzņēmumu skaita ziņā 2023. gadā seko Ogres (27 jauni būvniecības uzņēmumi), Ropažu (20), Cēsu (20) un Mārupes (20) novads.
Absolūtais vairākums (94 %) no visiem pagājušajā gadā reģistrētajiem būvniecības uzņēmumiem ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, taču nozarē pērn dibinātas arī dažas ārvalstu komersantu filiāles, pilnsabiedrības un individuālie komersanti. Kopējais 2023. gadā reģistrēto būvniecības uzņēmumu apmaksātais pamatkapitāls sasniedz 1,21 miljonu eiro, aprēķinājis Lursoft. Dati gan rāda, ka vairāk nekā puse (63,4 %) no visām pagājušajā gadā reģistrētajām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību būvniecības nozarē bijušas mazkapitāla, kas nozīmē, ka to apmaksātā pamatkapitāla apjoms bijis mazāks par 2800 eiro. No tām 68,5 % pamatkapitāls bijis līdz 100 eiro.
Tikmēr četrpadsmit gadījumos jaunreģistrēto būvniecības uzņēmumu apmaksātais pamatkapitāls sasniedzis vismaz 10 tūkstošus eiro. Lielākais to vidū ir pagājušā gada novembrī dibinātais SIA J46J48 ar 130 tūkst. eiro pamatkapitālu. Lursoft izpētījis, ka iepriekšminētā uzņēmuma kapitāldaļu turētājs ir 2008. gadā dibinātais SIA KORO, kas savukārt pieder Ramūnam Piekutim, Renāram Skavronskim un Robertam Skavronskim. Iepazīstoties ar SIA KORO finanšu rādītājiem, redzams, ka jau kopš 2019. gada tas strādājis bez ieņēmumiem no saimnieciskās darbības, ik gadu noslēdzot ar zaudējumiem.
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris aprīļa numurā (Nr.97).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.