Ložu drošs risinājums

0
1045
Foto no "Būvinženiera" arhīva.

Lai demonstrētu būvelementu izturību pret laušanu un šaušanu, vasarā notika Knauf rīkots seminārs ar praktiskām pārbaudēm.

Drošība patlaban ir viena no galvenajām prasībām gan dzīvojamās mājās, gan publiskās ēkās. Mājokļu īpašnieki uzstāda metāla durvis, taču arī sienām var prasīt paaugstinātu izturību pret ielaušanos vai cauršaušanu.

Praktiski un teorētiski

Būvmateriālu un celtniecības sistēmu testi notika šautuvē Trāpītava Maskavas forštatē. Galvenais testu priekšmets bija Knauf necauršaujamā celtniecības plāksne Torro. Tās tehniskās īpašības Latvijas un Vācijas būvniecības standartu kontekstā prezentēja SIA Knauf tehniskais direktors Andris Veinbergs. Sistēmā ar metāla karkasu, parastajām ģipškartona loksnēm un metāla plāksnēm panākts maksimāli ilgs ielaušanās laiks.

Plašāka pētījuma secinājumus par Knauf produktu izturību pret cauršaušanu sniedza Rīgas Tehniskās universitātes absolvente Ramona Vētra, kura šo tēmu bija izvēlējusies diplomdarbam.

Praktiski tehnoloģiju izturību demonstrēja un palīdzēja pārbaudīt tās atbilstību ražotāja un valsts noteiktajiem standartiem Knauf akadēmijas praktisko mācību meistars Pēteris Ļesņičenoks. Semināra dalībniekiem mēģinot salauzt būvelementus ar dažādiem palīgrīkiem, uzskatāmi parādīta dažādu rīģipša produktu izturība pret spiedienu uz konkrētu punktu.

Ne uzlauzt, ne cauršaut

Ielaušanās testa nolūkiem bija konstruētas kastes pēc sienas pīrāga principa ar profilu pamatā, apšūtas ar metāla plāksni un ģipškartona loksnēm divās kārtās. Potenciālajiem kramplaužiem bija atvēlētas normatīvos noteiktās trīs minūtes, lai uzlauztu improvizēto sienu ar āmuru, kaltu un lauzni. Šajā laikā nevienam iekļauties neizdevās. Centīgākajiem izdevās pievārēt sienas pirmo kārtu četru piecu minūšu laikā, taču dzīvē to paveikt būtu krietni sarežģītāk. Tas nozīmē, ka mājokļa uzlauzējiem tam nāktos patērēt krietni ilgāku laiku, iespējams, sagaidot policijas vai citu palīgu ierašanos.

Šautuves instruktori vadīja praktisko testu otro daļu, ļaujot semināra dalībniekiem pārbaudīt Torro plāksnes izturību ar Glock 19 kaujas pistoli un AK-47 triecienšauteni. Speciālā karkasā iebūvētais plāksnes fragments izturēja visus pistoles šāvienus. Stiprākas par Knauf loksni izrādījās kalašņikova lodes, pārliecinoši to caururbjot un ietriecoties dēļu grīdā. Tomēr ikdienišķu ļaundaru arsenālā diez vai būs automātiskie ieroči, un diez vai ģipškartona loksnes aizsargās pret armijas bruņojumu. Kopumā ražotāja noteiktais rezultāts tika apliecināts uzskatāmi, apstiprinot, ka materiāls atbilst būvnormatīviem un garantē ievērojamu drošību ēku iemītniekiem.

Teksts – Jānis Zariņš

Ramonas Vētras, būvinženieres un RTU absolventes, pētījumu Ģipša konstrukciju noturība pret cauršaušanu lasiet žurnāla Būvinženieris augusta-septembra numurā (Nr.81).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.