Maina būvspeciālistu būvprakses sertifikātu anulēšanas kārtību

0
542
Attēls ilustratīvs

Ja būvspeciālista būvprakses sertifikāts pēc paša iniciatīvas pēdējo piecu gadu laikā būs apturēts vairāk nekā četrus gadus, tas tiks anulēts, paredz otrdien valdības apstiprinātie grozījumi būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumos, informē ziņu aģentūra LETA.

Ekonomikas ministrija (EM) grozījumu izstrādājusi, lai uzlabotu būvspeciālistu patstāvīgās prakses uzraudzības procesu, nosakot kompetences pārbaudes iestādēm iespēju precīzāk definēt minimālo patstāvīgās prakses apjomu.

Kompetences pārbaudes iestādes ir norādījušas, ka vairāki būvspeciālisti ir ilgstoši apturējuši savus būvprakses sertifikātus un neplāno to darbību atjaunot.

Kompetences pārbaudes iestādes regulāri sniedz priekšlikumus noteikumu grozījumiem, paredzot iespējas konkrētas būvspeciālistu darbības ieskaitīt šo būvspeciālistu patstāvīgajā praksē. Līdz šim bija noteikts, ka būvspeciālistam kompetences pārbaudes iestādes noteiktajā apjomā ir jāpraktizē vismaz trīs gadi pēdējo piecu gadu laikā, bet pārbaudes iestādes nebija precīzi noteikušas šo apjomu. Līdz ar to patlaban tiek uzskatīs, ka būvspeciālisti var veikt tikai pamata pienākumus, kas atbilst to darbības sfērām, piemēram, būvdarbu vadītāji var tikai vadīt būvdarbus.

Turpmāk būs noteikts, ka kompetences pārbaudes iestādes ir kompetentas izvērtēt, kādas darbības būtu jāieskaita būvspeciālistu patstāvīgajā praksē. Lai izvairītos no visu šo darbību uzskaitīšanas noteikumos, paredzētas tiesības kompetences pārbaudes iestādēm šīs darbības definēt savā būvspeciālistu uzraudzības dokumentācijā, kura tiek saskaņota ar EM.

Tāpat precizēts būvspeciālistu uzraudzības maksas apmaksas termiņš. Līdz šim vairumam kompetences pārbaudes iestāžu tas bija no 1.aprīļa līdz nākamā gada 31.martam. Lai izvairītos no situācijas, ka kompetences pārbaudes iestādēm trūkst finansējuma būvspeciālistu uzraudzības veikšanai katra gada pirmajā ceturksnī, uzraudzības maksas apmaksas termiņš turpmāk būs katra gada 1.februāris.

EM šā gada pirmajā ceturksnī ir noslēgusi jaunus deleģēšanas līgumus par būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un patstāvīgās prakses uzraudzību ar Latvijas Būvinženieru savienību, Latvijas Arhitektu savienību, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienību, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociāciju, Latvijas Jūrniecības savienību, Latvijas Dzelzceļnieku biedrību, Latvijas Melioratoru biedrību un Latvijas Elektriķu brālību. Noslēgtie deleģēšanas līgumi nosaka, ka būvspeciālistu uzraudzības periods ir kalendārais gads.