Martā mēneša vidējā elektroenerģijas cena Latvijā samazinājās līdz 68,21 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir zemākais līmenis kopš pērnā gada aprīļa, vēsta AS Augstsprieguma tīkls (AST) pārstāvji.
Tādējādi martā elektroenerģijas cena Latvijā bija par 9% zemāka nekā februārī, bet attiecībā pret 2023. gada martu tā samazinājās par 22%. Līdzīga tendence bija vērojama arī kaimiņvalstīs: Lietuvā cenu līmenis bija identisks Latvijai, bet Igaunijā mēneša vidējā cena bija nedaudz augstāka – 68,26 EUR/MWh, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS Augstsprieguma tīkls (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.
Elektroenerģijas cenu kritumu sekmēja zemākas gāzes cenas, kā arī siltāki laikapstākļi, kas veicināja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, un intensīvāks palu process, kas paaugstināja ūdens pieplūdi upēs un līdz ar to arī elektroenerģijas ražošanu hidroelektrostacijās.
Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos martā vērojamas atšķirīgas tendences attiecībā pret vidējo elektroenerģijas cenu – Somijā un Zviedrijas 4. zonā cena pieauga, attiecīgi par 15% jeb līdz 59,38 EUR/MWh un par 14% jeb līdz 56,05 EUR/MWh, savukārt Polijā cena samazinājās par 1% jeb līdz 75,36 EUR/MWh.
Martā salīdzinājumā ar februāri elektroenerģijas imports uz Baltijas valstīm samazinājies par 19% – no Polijas par 25%, Zviedrijas 4. cenu zonas un Somijas – par 17%, bet attiecībā pret 2023. gada martu importa apjoms uz Baltiju samazinājies par 25%. Kopumā elektroenerģijas imports uz Baltiju samazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas un martā tas bija gandrīz 2 reizes mazāks nekā 2023. gada decembrī.