Domāt un dzīvot zaļi un energoefektīvi ir populāri, tā iespējams krietni ietaupīt līdzekļus, un viss sākas no mazām un mums zināmām lietām.
Kad daudzdzīvokļu namos vadu sapulces, saprotu, ka iedzīvotājiem reizēm apnīk visi normatīvie akti, kas ierobežo pārvaldnieka spējas pašam risināt mājas pārvaldīšanas jautājumus. Tajā brīdī uzdodu kādu provokatīvu jautājumu vai sniedzu dažus ieteikumus. Šajā numurā – daži no tiem.
Mājokli nevajag vēdināt ziemas vai citā mistiskā režīmā, tā siltumu izlaižam pa logu. Labāk atvērt logu un telpu izvēdināt ar caurvēju. Nevajag lieki krāsot vai aizkrāmēt radiatorus. Daudziem ļoti patīk aizkari līdz grīdai, bet aiz tiem nav brīvas telpas, gaiss nespēj viegli cirkulēt, un siltais gaiss neiekļūst telpā. Bieži vien sildķermeņi ir pilni ar putekļiem, daudzi uz tiem žāvē veļu un brīnās, kāpēc ir vēss un mitrs.
Pirms septiņiem gadiem kāda dzīvokļa īpašnieki nemitīgi sūdzējās, ka pēc mājas renovācijas viss pelē, draudēja pat ar Bez Tabu un citiem. Piecas sešas reizes braucām uz dzīvokli, par laimi, izdevās pārliecināt, ka jāattaisa sienā esošais ventilācijas kanāls un telpas jāvēdina. Tur dzīvoja liela ģimene – pieci seši cilvēki, viņi gatavoja ēst, mazgāja veļu. Ieejot koridorā, man uzreiz aizsvīda brilles. Kad viņi sāka vēdināt dzīvokli un uztaisīja remontu, pelējuma vairs nebija.
Daudz var ietaupīt, mainot temperatūru. Ja to samazina par vienu grādu, rēķins sarūk vismaz par 10%. Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem svarīgi par to runāt sapulcēs, balansēt stāvvadus un vienoties par nedaudz zemākas temperatūras iestatīšanu. Ja guļamistabā iespējams regulēt siltumu, naktī vēlams to samazināt par trim četriem grādiem – būs labāks miegs un diezgan liels enerģijas ietaupījums.
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris augusta numurā (Nr. 75).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.